LES ENTREPRISES W.D.L. GAGNE INC. (Corporation# 538272) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 23, 1980.
| Corporation ID | 538272 |
| Business Number | 103178505 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES W.D.L. GAGNE INC. |
| Registered Office Address |
1384 Rue De Jupiter Levis QC G6W 8J2 |
| Incorporation Date | 1980-04-23 |
| Dissolution Date | 1995-08-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W.D.L. GAGNE | 1384, RUE DE JUPITER, LÉVIS QC G6W 8J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-04-22 | 1980-04-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-06-07 | current | 1384 Rue De Jupiter, Levis, QC G6W 8J2 |
| Address | 1980-04-23 | 2016-06-07 | 154 3e Avenue Nord, Chibougamau, QC G8P 2A7 |
| Name | 1980-04-23 | current | LES ENTREPRISES W.D.L. GAGNE INC. |
| Status | 2015-10-01 | current | Active / Actif |
| Status | 1995-08-24 | 2015-10-01 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-08-03 | 1995-08-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-04-23 | 1985-08-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-10-01 | Revival / Reconstitution | |
| 1995-08-24 | Dissolution | |
| 1980-04-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1983 | 1982-10-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation NГ©pal | 1841 Ch Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2019-10-14 |
| Docteur Rob Casserley, M.d. Inc. | 1841, Chemin Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2017-02-06 |
| Gestion Jm Bouchard Inc. | 1886 Rue Annabella, St-romuald, QC G6W 0B6 | 2008-02-05 |
| Gestion Rosaire Laflamme Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 1983-10-07 |
| 7552319 Canada Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 2010-05-13 |
| J53 I Gp Inc. | 102 Rue Longwood, LГ©vis, QC G6W 0C1 | 2020-09-28 |
| RÉparations Ferroviaires K.l.n. Inc. | 3951 Rue Des Turquoises, Levis, QC G6W 0C3 | |
| Wecoop - Coop De Travail | 691 Rue Lapointe, LÉvis, QC G6W 0E5 | 2017-01-12 |
| Jarabe Inc. | 1899, Boulevard Guillaume-couture, Appartement 2, LГ©vis, QC G6W 0E9 | 2010-03-04 |
| 9541705 Canada Inc. | 4824 Rue Thomas-chapais, LГ©vis, QC G6W 0G4 | 2016-02-16 |
| Find all corporations in postal code G6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W.D.L. GAGNE | 1384, RUE DE JUPITER, LÉVIS QC G6W 8J2, Canada |
| City | LEVIS |
| Post Code | G6W 8J2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Val Gagne Communications Association | 26 Val Gagne South, P.o Box 131, Val Gagne, ON P0K 1W0 | 1990-05-24 |
| Les Entreprises Legault & Gagne Inc. | C.p. 46, Deauville, QC | 1977-03-29 |
| Les Entreprises R. & J. Gagne Inc. | C.p.644, Brownsburg, QC J0V 1A0 | 1979-04-12 |
| Les Entreprises H & M. Gagne Inc. | Rr 2, Pine Hill, Cte Argenteuil, QC | 1977-12-30 |
| Les Entreprises Gagne & Morin Inc. | 284, Rue De L'affluent, St-nicolas, QC G7A 5A4 | 1979-08-02 |
| Les Entreprises Patrice Deschamps Inc. | 680 Rue Gagne, St-justin, QC J0K 2V0 | 1989-03-13 |
| Les Entreprises Gagne-tessier Inc. | 970 Champlain, Iberville, QC J2X 3X3 | 1978-01-23 |
| Les Entreprises Marc Gagne Inc. | 6087, Route De L'aГ©roport, Amos, QC J9T 3A2 | 1978-09-12 |
| Les Entreprises Gauthier-gagne Inc. | 2876 Place Davis, Jonquiere, QC | 1983-10-26 |
| Les Entreprises Lagueux Et Gagne Inc. | 200 Marie De L'incarnation, Quebec, QC G1N 3G4 | 1979-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES W.D.L. GAGNE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.