LILLOOET AND DISTRICT CHAMBER OF COMMERCE (Corporation# 5380) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 24, 1932.
| Corporation ID | 5380 |
| Corporation Name | LILLOOET AND DISTRICT CHAMBER OF COMMERCE |
| Registered Office Address |
P.o. Box: 650 Lillooet BC V0K 1V0 |
| Incorporation Date | 1932-02-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bain Gair | 1619 Pinegrove Street, Lillooet BC V0K 1V0, Canada |
| Sam Quinlan | 1425 Moody Avenue N, Vancouver BC V7L 3T6, Canada |
| Debra Neufeld | 542 Summers Street, Lillooet BC V0K 1V0, Canada |
| Rolf DeBruin | 905 Columbia Street, Lillooet BC V0K 1V0, Canada |
| Andre Kuerbis | 172 Haylmore Avenue, Gold Bridge BC V0K 1V0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1932-02-24 | current |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Act | 1932-02-23 | 1932-02-24 |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Address | 2011-03-31 | current | P.o. Box: 650, Lillooet, BC V0K 1V0 |
| Address | 2002-03-31 | 2011-03-31 | P.o. Box 650, Lillooet, BC V0K 1V0 |
| Address | 1932-02-24 | 2002-03-31 | P.o. Box 650, Lillooet, BC V0K 1V0 |
| Name | 1967-04-26 | current | LILLOOET AND DISTRICT CHAMBER OF COMMERCE |
| Name | 1932-02-24 | 1967-04-26 | Lillooet and District Board of Trade |
| Status | 1932-02-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-12-08 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1967-04-26 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1932-02-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-02-16 | |
| 2012 | 2012-02-16 | |
| 2011 | 2011-03-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Krazier Technologies Inc. | 774 Foster Drive, Lillooet, BC V0K 1V0 | 2020-10-11 |
| Turning Tin On Time Inc. | 242 Columbia Street, Lillooet, BC V0K 1V0 | 2017-09-25 |
| Xzum Contracting Inc. | 1508 Bluehill Road, Lillooet, BC V0K 1V0 | 2015-02-20 |
| St'ГЎt'imc Government Services | #10 Scotchman Road, Ir#1, Lillooet, BC V0K 1V0 | 2011-12-19 |
| Es Plastics Inc. | 667 Main Street, Lillooet, BC V0K 1V0 | 2007-02-07 |
| St'at'imc Restorative Justice Project Corporation | Mile 8 Moha Road, Lillooet, BC V0K 1V0 | 2004-03-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gn'c Electrical Inc. | 1046 Hwy 97c, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2013-02-01 |
| Shotocanada | 204 Cornwall Place, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2006-08-28 |
| Ashcroft and District Chamber of Commerce | P.o. Box: 183, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 1923-08-10 |
| 10079880 Canada Inc. | 27-50865 Trans Canada Hwy, Box 84, Boston Bar, BC V0K 1C0 | 2017-01-26 |
| Skinnychicken Enterprises Ltd. | 53310 Chaumox Rd, Boston Bar, BC V0K 1C0 | 2011-06-28 |
| Shelterwood Design Ltd. | Po Box 151, Boston Bar, British Columbia, BC V0K 1C0 | 2003-08-26 |
| Canadian Haskap Ltd. | 7695 Twin Lakes Road, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2017-09-27 |
| 9076751 Canada Inc. | 8402 Highway 24, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2015-01-16 |
| Roboughtic Marketing Inc. | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2015-10-24 |
| Ascending Enterprises Incorporated | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2011-10-20 |
| Find all corporations in postal code V0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bain Gair | 1619 Pinegrove Street, Lillooet BC V0K 1V0, Canada |
| Sam Quinlan | 1425 Moody Avenue N, Vancouver BC V7L 3T6, Canada |
| Debra Neufeld | 542 Summers Street, Lillooet BC V0K 1V0, Canada |
| Rolf DeBruin | 905 Columbia Street, Lillooet BC V0K 1V0, Canada |
| Andre Kuerbis | 172 Haylmore Avenue, Gold Bridge BC V0K 1V0, Canada |
| City | LILLOOET |
| Post Code | V0K 1V0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Grand Falls District Chamber of Commerce | 265- C Broadway Blvd, Grand Falls, NB E3Z 2K1 | 1951-11-20 |
| The Pas and District Chamber of Commerce | P.o. Box: 996, The Pas, MB R9A 1L1 | 1913-03-01 |
| Emo & District Chamber of Commerce | P.o. Box 476, Emo, ON P0W 1E0 | 1939-08-03 |
| The Anola and District Chamber of Commerce | Rr1, Dugald, MB R0E 0A0 | 1959-09-24 |
| Barwick and District Chamber of Commerce | Rr 1, Stratton, ON P0W 1N0 | 1932-11-29 |
| Slocan District Chamber of Commerce | -, P.o. Box: 448, New Denver, BC V0G 1S0 | 1912-09-14 |
| Lantzville and District Chamber of Commerce | Rr 1, Wellington, BC | 1949-10-10 |
| Tweed and District Chamber of Commerce | Rr 1, Thomasburg, ON K0K 3J0 | 1978-09-20 |
| Lakeland & District Chamber of Commerce | P.o. Box: 197, Christopher Lake, SK S0J 0N0 | 1986-07-15 |
| The Hazeltons and District Chamber of Commerce | Box 156, New Hazelton, BC V0J 2J0 | 1986-03-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on LILLOOET AND DISTRICT CHAMBER OF COMMERCE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.