CANADIAN STUDENT DEBATING FEDERATION (Corporation# 536831) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 5, 1973.
| Corporation ID | 536831 |
| Business Number | 118836386 |
| Corporation Name |
CANADIAN STUDENT DEBATING FEDERATION FEDERATION CANADIENNE DES DEBATS D'ETUDIANTS |
| Registered Office Address |
200 Lonsdale Road Toronto ON M4V 1W6 |
| Incorporation Date | 1973-11-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Macaraeg | 19 Cairo Bay, Morden MB R6M 0A8, Canada |
| Elspeth Easton | 3351 Luxton Road, Apt 601, Langford BC V9C 0P2, Canada |
| Jean-Francois Tessier | 10300, rue Paul-Comtois - Apt 3, Montreal QC H4N 2Y5, Canada |
| Debra Ann Miko | 11 Stratford Place SW, Calgary AB T3H 1H7, Canada |
| Robert Stewart McLeese | 75 Weybourne Crescent, Toronto ON M4N 2R6, Canada |
| Francesco Anthony Cena | Unit 2 - 2301 Saint Johns Street, Port Moody BC V3H 4M1, Canada |
| JORDAN BURG | 55 Nassau Street N, Apt 1106, WINNIPEG MB R3L 2G8, Canada |
| Lily Junghyun Kim | 1205 Hammond Avenue, Coquitlam BC V3K 2P2, Canada |
| Shelly Lynn Curley | 87 Donaldston Road, Mount Stewart PE C0A 1T0, Canada |
| Nicola Jane Langille | 5310 44 Street, Yellowknife NT X1A 1K3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-06-03 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1973-11-05 | 2014-06-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1973-11-04 | 1973-11-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-06-07 | current | 200 Lonsdale Road, Toronto, ON M4V 1W6 |
| Address | 2014-06-03 | 2016-06-07 | 36 Meadow Avenue, Toronto, ON M1N 1V6 |
| Address | 2006-03-31 | 2014-06-03 | 200 Lonsdale Rd, Toronto, ON M4V 1W6 |
| Address | 1973-11-05 | 2006-03-31 | 400 South Drive, Fort Garry, Winnipeg, ON R3T 3K5 |
| Name | 2014-06-03 | current | CANADIAN STUDENT DEBATING FEDERATION |
| Name | 2014-06-03 | current | FEDERATION CANADIENNE DES DEBATS D'ETUDIANTS |
| Name | 1983-07-21 | 2014-06-03 | FEDERATION CANADIENNE DES DEBATS D'ETUDIANTS |
| Name | 1983-07-21 | 2014-06-03 | CANADIAN STUDENT DEBATING FEDERATION - |
| Name | 1976-09-13 | 1983-07-21 | CANADIAN STUDENT DEBATING FEDERATION |
| Name | 1973-11-05 | 1976-09-13 | NATIONAL STUDENT DEBATING FEDERATION |
| Status | 2014-06-03 | current | Active / Actif |
| Status | 1973-11-05 | 2014-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-03 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-12-23 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2012-02-06 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-11-23 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2009-08-18 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2006-12-15 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-01-22 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-01-12 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1973-11-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-09-28 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-09-29 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-10-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-10-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Barbara A. Barrow Foundation | 200 Lonsdale Road, Toronto, ON M4V 1W6 | 1994-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gokro Investments Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Suite 607, Toronto, ON M4V 0A1 | 2020-09-23 |
| 10515957 Canada Inc. | 406-155 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 2017-11-28 |
| Foster Capital Corporation | 155 Saint Clair Avenue West, Suite 501, Toronto, ON M4V 0A1 | 2009-08-28 |
| 3654982 Canada Inc. | 155 St-clair Ave. West, #1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1999-08-23 |
| 3517055 Canada Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Appt. 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1998-07-31 |
| 2947579 Canada Inc. | 702-155 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 1993-08-23 |
| Brian Domelle Enterprises Limited | 155 St Clair Avenue West, Suite 703, Toronto, ON M4V 0A1 | 1977-08-09 |
| Roysay Investments Limited | 155 St. Clair Avenue West, Suite 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1956-06-22 |
| Belkin Holdings North America Ltd. | 101 St. Clair Avenue West, Suite 505, Toronto, ON M4V 0A2 | 2020-08-09 |
| 11643185 Canada Corp. | 101 St. Clair Ave West Ste 2001, Toronto, ON M4V 0A2 | 2019-09-24 |
| Find all corporations in postal code M4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Macaraeg | 19 Cairo Bay, Morden MB R6M 0A8, Canada |
| Elspeth Easton | 3351 Luxton Road, Apt 601, Langford BC V9C 0P2, Canada |
| Jean-Francois Tessier | 10300, rue Paul-Comtois - Apt 3, Montreal QC H4N 2Y5, Canada |
| Debra Ann Miko | 11 Stratford Place SW, Calgary AB T3H 1H7, Canada |
| Robert Stewart McLeese | 75 Weybourne Crescent, Toronto ON M4N 2R6, Canada |
| Francesco Anthony Cena | Unit 2 - 2301 Saint Johns Street, Port Moody BC V3H 4M1, Canada |
| JORDAN BURG | 55 Nassau Street N, Apt 1106, WINNIPEG MB R3L 2G8, Canada |
| Lily Junghyun Kim | 1205 Hammond Avenue, Coquitlam BC V3K 2P2, Canada |
| Shelly Lynn Curley | 87 Donaldston Road, Mount Stewart PE C0A 1T0, Canada |
| Nicola Jane Langille | 5310 44 Street, Yellowknife NT X1A 1K3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4V 1W6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Federation of Students | 2725 Queensview Drive, Unit 200, Ottawa, ON K2B 0A1 | 1981-10-09 |
| The Canadian Federation of Engineering Students (cfes) | 55 Metcalfe St, Suite 300, Ottawa, ON K1P 6L9 | 1977-09-06 |
| Canadian Federation of Engineering Students Congress (cfesc) | 180 Rue Elgin, Bureau 1100, Ottawa, ON K2P 2K3 | 1998-03-18 |
| Canadian Federation of Students-services | 2725 Queensview Drive, Unit 200, Ottawa, ON K2B 0A1 | 1982-02-10 |
| World Student Christian Federation - Canada | 211 Arlington Avenue, Toronto, ON M6C 2Z4 | 2008-03-06 |
| The Canadian Federation of Medical Students | 267 O'connor Street, Suite 401, Ottawa, ON K2P 1V3 | 1981-03-12 |
| Canadian Taijiquan Federation | Canadian Taijiquan Federation, 709 - 1285 Ontario Street, Burlington, ON L7S 1X9 | 1991-11-15 |
| Federation of Canadian Municipalities | 24 Clarence Street, Ottawa, ON K1N 5P3 | 1967-01-02 |
| Federation Canadienne Multiculturelle | 369 Park St, Regina, SK S4N 5B2 | 1992-11-12 |
| Canadian Tenpin Federation Inc. | 18762 58a Ave, Surrey, BC V3S 8G4 | 1981-03-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN STUDENT DEBATING FEDERATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.