The Barbara A. Barrow Foundation (Corporation# 3008614) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 1994.
| Corporation ID | 3008614 |
| Business Number | 887843860 |
| Corporation Name | The Barbara A. Barrow Foundation |
| Registered Office Address |
200 Lonsdale Road Toronto ON M4V 1W6 |
| Incorporation Date | 1994-02-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL MCCONVILLE | 1038 LOGAN, TORONTO ON M4K 3G1, Canada |
| TIMOTHY WILSON | 14 SWANWICK AVENUE, TORONTO ON M4E 1Z1, Canada |
| LINCOLN CAYLOR | 186 GLENROSE AVENUE, TORONTO ON M4T 1K8, Canada |
| MICHAEL INNES | 406 SOUDAN AVENUE, TORONTO ON M4S 1W9, Canada |
| C. INNES VAN NOSTRAND | 11 OTRIOLE PARKWAY, TORONTO ON M4V 2C9, Canada |
| J.P MACKAY | 5233 DUDAS STREET WEST, SUITE 518, TORONTO ON M9B 6M1, Canada |
| JAMES CARTER | 525 BALLIOL STREET, UNIT 5, TORONTO ON M4S 1E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-09 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1994-02-22 | 2014-10-09 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1994-02-21 | 1994-02-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-09 | current | 200 Lonsdale Road, Toronto, ON M4V 1W6 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-10-09 | 3400 1 First Canadian Place, P.o. Box: 130, Toronto, ON M5X 1A4 |
| Address | 2005-03-31 | 2013-03-31 | 200 Lonsdale Road, Toronto, ON M4V 1W6 |
| Address | 2001-03-31 | 2005-03-31 | 40 King St. West, Toronto, ON M5H 3Y4 |
| Address | 1994-02-22 | 2001-03-31 | 8 Ancroft Place, Toronto, ON M4W 1M4 |
| Name | 2014-10-09 | current | The Barbara A. Barrow Foundation |
| Name | 1994-02-22 | 2014-10-09 | THE BARBARA A. BARROW FOUNDATION |
| Status | 2014-10-09 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-06-30 | 2014-10-09 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-06-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-22 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-09 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1994-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Student Debating Federation | 200 Lonsdale Road, Toronto, ON M4V 1W6 | 1973-11-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gokro Investments Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Suite 607, Toronto, ON M4V 0A1 | 2020-09-23 |
| 10515957 Canada Inc. | 406-155 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 2017-11-28 |
| Foster Capital Corporation | 155 Saint Clair Avenue West, Suite 501, Toronto, ON M4V 0A1 | 2009-08-28 |
| 3654982 Canada Inc. | 155 St-clair Ave. West, #1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1999-08-23 |
| 3517055 Canada Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Appt. 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1998-07-31 |
| 2947579 Canada Inc. | 702-155 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 1993-08-23 |
| Brian Domelle Enterprises Limited | 155 St Clair Avenue West, Suite 703, Toronto, ON M4V 0A1 | 1977-08-09 |
| Roysay Investments Limited | 155 St. Clair Avenue West, Suite 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1956-06-22 |
| Belkin Holdings North America Ltd. | 101 St. Clair Avenue West, Suite 505, Toronto, ON M4V 0A2 | 2020-08-09 |
| 11643185 Canada Corp. | 101 St. Clair Ave West Ste 2001, Toronto, ON M4V 0A2 | 2019-09-24 |
| Find all corporations in postal code M4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL MCCONVILLE | 1038 LOGAN, TORONTO ON M4K 3G1, Canada |
| TIMOTHY WILSON | 14 SWANWICK AVENUE, TORONTO ON M4E 1Z1, Canada |
| LINCOLN CAYLOR | 186 GLENROSE AVENUE, TORONTO ON M4T 1K8, Canada |
| MICHAEL INNES | 406 SOUDAN AVENUE, TORONTO ON M4S 1W9, Canada |
| C. INNES VAN NOSTRAND | 11 OTRIOLE PARKWAY, TORONTO ON M4V 2C9, Canada |
| J.P MACKAY | 5233 DUDAS STREET WEST, SUITE 518, TORONTO ON M9B 6M1, Canada |
| JAMES CARTER | 525 BALLIOL STREET, UNIT 5, TORONTO ON M4S 1E1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4V 1W6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie De Ressources Barrow Limitee | Boot Lake Road, P.o.box 1070, Inuvik, NT X0E 0T0 | 1980-04-17 |
| The Obeng Family Foundation | 7471 St Barbara Blvd, Mississauga, ON L5W 0G3 | 2017-02-22 |
| Les Investissements Barbara Kay Inc. | 367 Metcalfe Avenue, Westmount, QC H3Z 2J2 | 1986-10-17 |
| La Compagnie D'aspirateurs Barbara Limitee | 2495 Rue Edgar, Cornwall, ON | 1980-07-16 |
| The Santa-barbara Family Foundation | 2224, Powerline Road, Lynden, ON L0R 1T0 | 1998-09-28 |
| The Barbara Turnbull Foundation for Spinal Cord Research | 9 Ava Road, Toronto, ON M5P 1X8 | 1997-03-03 |
| The Jay and Barbara Hennick Family Foundation | 1140 Bay Street, Suite 4000, Toronto, ON M5S 2B4 | 2007-09-06 |
| Barbara Appliances Company Limited | 1025 Dolbeau, St-bruno-de-montarville, QC J3V 4J7 | 1981-05-11 |
| Patrick and Barbara Keenan Foundation | 120 Adelaide Street West, Suite 2150, Toronto, ON M5H 1T1 | 1999-11-18 |
| The Barbara and Harvey Wolfe Family Charitable Foundation | 38 Avenue Road, Suite 1702, Toronto, ON M5R 2G2 | 2000-12-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Barbara A. Barrow Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.