SUN MARKETING & COMMUNICATIONS LTD. (Corporation# 536776) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 1, 1973.
| Corporation ID | 536776 |
| Business Number | 101071108 |
| Corporation Name |
SUN MARKETING & COMMUNICATIONS LTD. SOLEIL COMMUNICATION - MARKETING LTÉE |
| Registered Office Address |
2120 Sherbrooke Est Bureau 608 Montreal QC H2K 1C3 |
| Incorporation Date | 1973-10-01 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILLES LESAGE | 875 DU MAIRE, LAPRAIRIE QC J5R 5L7, Canada |
| MARIE MANSEAU | 23 FENWICK, MONTREAL OUEST QC H4X 1P6, Canada |
| GUY LEROUX | 350 RUE DE LAFALAISE, BOUCHERVILLE QC J4B 8A8, Canada |
| PIERRE BROUILLETTE | 5690 RUE PAQUIN, BROSSARD QC J4W 1J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-06-13 | 1977-06-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1973-10-01 | 1977-06-13 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2001-08-20 | current | 2120 Sherbrooke Est, Bureau 608, Montreal, QC H2K 1C3 |
| Address | 1973-10-01 | 2001-08-20 | 4360 D'iberville, Montreal, QC H2H 2L8 |
| Name | 1996-12-09 | current | SUN MARKETING & COMMUNICATIONS LTD. |
| Name | 1996-12-09 | current | SOLEIL COMMUNICATION - MARKETING LTÉE |
| Name | 1996-12-09 | current | SUN MARKETING ; COMMUNICATIONS LTD. |
| Name | 1989-10-10 | 1996-12-09 | SUN COMMUNICATIONS LTD. |
| Name | 1989-10-10 | 1996-12-09 | COMMUNICATIONS SOLEIL LTÉE |
| Name | 1986-07-08 | 1989-10-10 | SUN COMMUNICATIONS LIMITED |
| Name | 1986-07-08 | 1989-10-10 | SUN COMMUNICATIONS LIMITED |
| Name | 1985-11-15 | 1986-07-08 | COMMUNICATIONS SOLEIL LIMITEE |
| Name | 1973-10-01 | 1985-11-15 | SUN COMMUNICATIONS N.V. LIMITED |
| Name | 1973-10-01 | 1985-11-15 | N.V. COMMUNICATIONS SOLEIL LIMITEE |
| Status | 2007-10-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1977-06-14 | 2007-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1977-06-14 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1973-10-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2007-04-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-03-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2005-03-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nelfan Productions Ltd. | 2120 Sherbrooke Est, Suite 504, Montreal, QC H2K 1C3 | 1992-01-08 |
| Ensemble Pour Le Respect De La DiversitÉ | 2120 Sherbrooke Est, Bureau 402, Montreal, QC H2K 1C3 | 1996-02-26 |
| GÉocom Sondages Inc. | 2120 Sherbrooke Est, Suite 210, Montreal, QC H2K 1C3 | 2000-04-18 |
| Sofistica Creations Inc. | 2120 Sherbrooke Est, Suite 800, Montreal, QC H2K 1C3 | 2003-07-09 |
| Les Productions Daniel Roussel Inc. | 2120 Sherbrooke Est, #504, Montreal, QC H2K 1C3 | 1984-01-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'etudiant Canada Inc. | 901 - 2120 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | 2020-03-11 |
| Les Technologies De Sécurité Cicada Inc. | 2120 Rue Sherbrooke E, Bureau 210, MontrÉal, QC H2K 1C3 | 2008-05-23 |
| 6826709 Canada Inc. | 2120, Rue Sherbrooke Est, Bureau 608, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | 2007-09-01 |
| 3897311 Canada Inc. | 2120 Sherbrooke E, Bureau 210, MontrÉal, QC H2K 1C3 | 2001-05-17 |
| Stability Property Inc. | 2120 Rue Sherbrooke Est, Suite 501, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | 1997-10-23 |
| 3343839 Canada Inc. | 2120 Rue Sherbrooke Est, Suite 1118, Montreal, QC H2K 1C3 | 1997-01-31 |
| Tknl Mtl Inc. | 2120 Sherbrooke E, Bur 905, Montreal, QC H2K 1C3 | 1980-08-12 |
| Burak Enterprises Inc. | 501-2120 Sherbrooke East, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | |
| Sextans Internet Inc. | 2120 Rue Sherbrooke Est, Bureau 400, Montreal, QC H2K 1C3 | 1997-04-07 |
| Solidaires Pour La Vie | 2120 Rue Sherbrooke Est, Bureau 401, Montreal, QC H2K 1C3 | 1999-04-08 |
| Find all corporations in postal code H2K 1C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILLES LESAGE | 875 DU MAIRE, LAPRAIRIE QC J5R 5L7, Canada |
| MARIE MANSEAU | 23 FENWICK, MONTREAL OUEST QC H4X 1P6, Canada |
| GUY LEROUX | 350 RUE DE LAFALAISE, BOUCHERVILLE QC J4B 8A8, Canada |
| PIERRE BROUILLETTE | 5690 RUE PAQUIN, BROSSARD QC J4W 1J4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2K 1C3 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Soleil Communication-marketing LtÉe | 637-2 Boul. Marie-victorin, Boucherville, QC J4B 1X6 | |
| Desjardins Marketing and Business Communications (mme) Inc. | 1 Rue Provost, Lachine, QC H8S 4H2 | 1995-11-22 |
| Bcp China Marketing and Communication Counselling Inc. | 1000 Ouest, Rue Sherbrooke, 20e Etage, Montreal, QC H3A 3G9 | 1986-07-08 |
| Mercier & Associates Communication-marketing Ltd. | 204 Rue Notre-dame Ouest, Suite 305, Montreal, QC H2Y 1T3 | 1982-12-13 |
| Group Ethcom Communication Marketing Inc. | 1676 Avenue Letourneux, Montreal, QC H1V 2M7 | 1992-11-03 |
| Rinaldi Communication Marketing Inc. | 6750 De L'esplanade Avenue, Suite 400, Montreal, QC H2V 4M1 | |
| Tele-marketing Centre De Recherche En Communication Tmcrc Ltee | 6758 Est Rue Jarry, St-leonard, QC H1P 1W6 | 1984-11-27 |
| Constellation Communication & Marketing Inc. | 279 Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 301, Montreal, QC H2X 1Y2 | 2005-11-10 |
| Communication Et Marketing Rinaldi Inc. | 6750,av. De L'esplanade,bureau 400, MontrÉal, QuÉbec, QC H2V 4M1 | 1994-08-10 |
| Communication Ping Marketing Inc. | 4666 Rue Chabot, MontrÉal, QC H2H 1Y3 | 2004-01-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on SUN MARKETING & COMMUNICATIONS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.