ENSEMBLE POUR LE RESPECT DE LA DIVERSITÉ (Corporation# 3231658) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1996.
| Corporation ID | 3231658 |
| Business Number | 892419946 |
| Corporation Name |
ENSEMBLE POUR LE RESPECT DE LA DIVERSITÉ ENSEMBLE FOR THE RESPECT OF DIVERSITY |
| Registered Office Address |
2120 Sherbrooke Est Bureau 402 Montreal QC H2K 1C3 |
| Incorporation Date | 1996-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 30 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SÉBASTIEN BARANGÉ | 67-1130 RUE SHERBROOKE O, MONTREAL QC H3A 2M8, Canada |
| MARIE-CHRISTINE BLAIN | 838, avenue Dollard, Montreal QC H2V 3G7, Canada |
| BRENDA GEWURZ | 6, Applewood Street, Hampstead QC H3X 3W6, Canada |
| Francine Laurin | 75 Rue de la Providence, La Prairie QC J5R 5Y2, Canada |
| MARC GOLD | 35, Church Hill Street, Westmount QC H3Y 2Z8, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS GAUDREAULT-DESBIENS | 3744 RUE JEAN-BRILLANT, MONTRÉAL QC H3C 3C7, Canada |
| Patrick Grosjean | 265 Chemin de la Côte-Sainte-Catherine, Montréal QC H2V 2B2, Canada |
| François Morin | 144, rue Stanley, Saint-Lambert QC J4R 2R5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-01 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-26 | 2014-10-01 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-25 | 1996-02-26 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-02-28 | current | 2120 Sherbrooke Est, Bureau 402, Montreal, QC H2K 1C3 |
| Address | 2014-10-01 | 2020-02-28 | 180 Boul. RenÉ-lÉvesque E., Bureau 420, Montreal, QC H3X 1N6 |
| Address | 2005-03-31 | 2014-10-01 | 180 Rene-levesque E., Suite 420, Montreal, QC H2X 1N6 |
| Address | 2001-03-31 | 2005-03-31 | 307 Ste-catherine Ouest, Bureau 700, Montreal, QC H2X 2A3 |
| Address | 1996-02-26 | 2001-03-31 | 5151 Cote Ste-catherine, Montreal, QC H3W 1M6 |
| Name | 2014-10-01 | current | ENSEMBLE POUR LE RESPECT DE LA DIVERSITÉ |
| Name | 2014-10-01 | current | ENSEMBLE FOR THE RESPECT OF DIVERSITY |
| Name | 2012-09-11 | 2014-10-01 | ENSEMBLE POUR LE RESPECT DE LA DIVERSITÉ |
| Name | 2012-09-11 | 2014-10-01 | ENSEMBLE FOR THE RESPECT OF DIVERSITY |
| Name | 1996-02-26 | 2012-09-11 | LA FONDATION DE LA TOLERANCE |
| Name | 1996-02-26 | 2012-09-11 | THE TOLERANCE FOUNDATION |
| Status | 2014-10-01 | current | Active / Actif |
| Status | 1996-02-26 | 2014-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-10 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2017-11-01. |
| 2014-10-01 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2012-09-11 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2001-03-26 | Amendment / Modification | |
| 1996-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-28 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-10-30 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-10-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-01-01 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nelfan Productions Ltd. | 2120 Sherbrooke Est, Suite 504, Montreal, QC H2K 1C3 | 1992-01-08 |
| GÉocom Sondages Inc. | 2120 Sherbrooke Est, Suite 210, Montreal, QC H2K 1C3 | 2000-04-18 |
| Sun Marketing & Communications Ltd. | 2120 Sherbrooke Est, Bureau 608, Montreal, QC H2K 1C3 | 1973-10-01 |
| Sofistica Creations Inc. | 2120 Sherbrooke Est, Suite 800, Montreal, QC H2K 1C3 | 2003-07-09 |
| Les Productions Daniel Roussel Inc. | 2120 Sherbrooke Est, #504, Montreal, QC H2K 1C3 | 1984-01-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'etudiant Canada Inc. | 901 - 2120 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | 2020-03-11 |
| Les Technologies De Sécurité Cicada Inc. | 2120 Rue Sherbrooke E, Bureau 210, MontrÉal, QC H2K 1C3 | 2008-05-23 |
| 6826709 Canada Inc. | 2120, Rue Sherbrooke Est, Bureau 608, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | 2007-09-01 |
| 3897311 Canada Inc. | 2120 Sherbrooke E, Bureau 210, MontrÉal, QC H2K 1C3 | 2001-05-17 |
| Stability Property Inc. | 2120 Rue Sherbrooke Est, Suite 501, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | 1997-10-23 |
| 3343839 Canada Inc. | 2120 Rue Sherbrooke Est, Suite 1118, Montreal, QC H2K 1C3 | 1997-01-31 |
| Tknl Mtl Inc. | 2120 Sherbrooke E, Bur 905, Montreal, QC H2K 1C3 | 1980-08-12 |
| Burak Enterprises Inc. | 501-2120 Sherbrooke East, MontrГ©al, QC H2K 1C3 | |
| Sextans Internet Inc. | 2120 Rue Sherbrooke Est, Bureau 400, Montreal, QC H2K 1C3 | 1997-04-07 |
| Solidaires Pour La Vie | 2120 Rue Sherbrooke Est, Bureau 401, Montreal, QC H2K 1C3 | 1999-04-08 |
| Find all corporations in postal code H2K 1C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SÉBASTIEN BARANGÉ | 67-1130 RUE SHERBROOKE O, MONTREAL QC H3A 2M8, Canada |
| MARIE-CHRISTINE BLAIN | 838, avenue Dollard, Montreal QC H2V 3G7, Canada |
| BRENDA GEWURZ | 6, Applewood Street, Hampstead QC H3X 3W6, Canada |
| Francine Laurin | 75 Rue de la Providence, La Prairie QC J5R 5Y2, Canada |
| MARC GOLD | 35, Church Hill Street, Westmount QC H3Y 2Z8, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS GAUDREAULT-DESBIENS | 3744 RUE JEAN-BRILLANT, MONTRÉAL QC H3C 3C7, Canada |
| Patrick Grosjean | 265 Chemin de la Côte-Sainte-Catherine, Montréal QC H2V 2B2, Canada |
| François Morin | 144, rue Stanley, Saint-Lambert QC J4R 2R5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2K 1C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Modes Respect Inc. | 6010 Cavendish Blvd., Montreal, QC H4W 3C6 | 1992-08-06 |
| L'ensemble Investments Ltd. | 1637 St. Catherine St. W., Suite 202, Montreal, QC H3H 1L8 | 1972-11-14 |
| L'ensemble Investments Ltd. | 17 Place Des Galets, Pointe-des-cascades, QC J0P 1M0 | |
| Gestion Ensemble Inc. | 30, Chemin Du Lac Seigneurial, Saint-bruno, QC J3V 2B5 | 2003-12-18 |
| La SociÉtÉ Ensemble Masques - | 4028 Marlowe Avenue, Montreal, QC H4A 3M2 | 2000-05-12 |
| Association Pour Le Respect Des Droits Des Fumeurs | 400 Boul. St-martin Ouest, Bur. 309, Laval, QC H7M 3Y8 | 1999-12-10 |
| Metis Music Ensemble | 288 Wright Avenue, Toronto, ON M6R 1L9 | 2012-02-07 |
| Canadian Physicians for Life | 1798 Mccallum Drive, Orleans, ON K4A 3T2 | 1975-08-25 |
| Parents for Diversity | 1300-100 Queen Street West, Ottawa, ON K1P 1J9 | 2019-12-17 |
| Third Eye Dramatic Arts Ensemble | 50 Avenue Saint-denis, Saint-lambert, QC J4P 2G2 | 2012-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on ENSEMBLE POUR LE RESPECT DE LA DIVERSITÉ.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.