Congress of Aboriginal Peoples (Corporation# 536245) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 1972.
| Corporation ID | 536245 |
| Business Number | 107764847 |
| Corporation Name | Congress of Aboriginal Peoples |
| Registered Office Address |
867 St. Laurent Blvd Ottawa ON K1K 3B1 |
| Incorporation Date | 1972-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 15 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ernest Blais | 49 Woodydell Avenue, Winnipeg MB R2M 2T8, Canada |
| Bradley cooper | 6 FJ McAulay court, Charlottetown PE C1A 9M7, Canada |
| Clark Scott | 2419 Cambridge Street, Vancouver BC V5N 0N0, Canada |
| Mona Denomme | 65 Grant Timmins Drive, Kingston ON K7M 8N3, Canada |
| TODD RUSSELL | 200 Kelland Drive, PO Box 460 Stn. C, HAPPY VALLEY GOOSE BAY NL A0P 1C0, Canada |
| Diann Langley | 49 Wrights Road, Shelburne NS B0T 1W0, Canada |
| Charlene Lavallee | 257 2nd Street, St Louis SK S0J 2C0, Canada |
| Gerard Coulombe | 21 Rue Brodeur, Gatineau QC J8Y 2P6, Canada |
| Elmer St. Pierre | 867 St. Laurent Blvd, Ottawa ON K1K 3B1, Canada |
| Barry LaBillois | 320 St. Mary's Street, Fredericton NB E3A 2S4, Canada |
| Lisa Cooper | 6 FJ McAuley Court, Charlottetown PE C1A 9M7, Canada |
| Beverly Allard | 15732 106th Street, Edmonton AB T5X 5B5, Canada |
| Mildred Lavers | 14 Lavers Lane, Port Saunders NL A0K 4H0, Canada |
| Lorraine Augustine | 129 Truro Heights Road, Truro Heights NS B2N 5N2, Canada |
| KIM BEAUDIN | 867 Saint Laurent Boulevard, Ottawa ON K1K 3B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-29 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1972-09-14 | 2014-09-29 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1972-09-13 | 1972-09-14 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-29 | current | 867 St. Laurent Blvd, Ottawa, ON K1K 3B1 |
| Address | 2011-03-31 | 2014-09-29 | 867 St. Laurent Blvd., Ottawa, ON K1K 3B1 |
| Address | 1986-07-12 | 2011-03-31 | 450 Rideau Street, 4th Floor, Ottawa, ON K1N 5Z4 |
| Name | 2014-09-29 | current | Congress of Aboriginal Peoples |
| Name | 1994-04-14 | 2014-09-29 | CONGRESS OF ABORIGINAL PEOPLES |
| Name | 1972-09-14 | 1994-04-14 | NATIVE COUNCIL OF CANADA |
| Status | 2014-09-29 | current | Active / Actif |
| Status | 1972-09-14 | 2014-09-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-29 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-12-13 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2013-11-13 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2011-12-15 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2007-12-17 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2006-11-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2004-06-21 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-12-07 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1972-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-02 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-09-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-21 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-22 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| East Ottawa Masjid and Community Center | 967 St.laurent Blvd, Unit 3, Ottawa, ON K1K 3B1 | 2018-05-01 |
| Cooperative Lughaya Seafood | 967 St. Laurent Boul., Ottawa, ON K1K 3B1 | 2016-03-07 |
| Amicale Congo Brazzaville D'ottawa-gatineau (acbog) | Suite 3, 967 Saint-laurent Blvd., Ottawa, ON K1K 3B1 | 2012-07-19 |
| Groupe De ReflÉxion Et D'action Des Congolais Du Canada (gracc) | 967 Saint-laurent Blvd., Suite 3, Ottawa, ON K1K 3B1 | 2012-06-25 |
| 7721803 Canada Inc. | 967 St Laurent Blvd, 3iem Etage Suite 5, Ottawa, ON K1K 3B1 | 2010-12-08 |
| Solano Nightclub Corporation | 1099 St-laurent Blvd, Unit B, Ottawa, ON K1K 3B1 | 2002-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ernest Blais | 49 Woodydell Avenue, Winnipeg MB R2M 2T8, Canada |
| Bradley cooper | 6 FJ McAulay court, Charlottetown PE C1A 9M7, Canada |
| Clark Scott | 2419 Cambridge Street, Vancouver BC V5N 0N0, Canada |
| Mona Denomme | 65 Grant Timmins Drive, Kingston ON K7M 8N3, Canada |
| TODD RUSSELL | 200 Kelland Drive, PO Box 460 Stn. C, HAPPY VALLEY GOOSE BAY NL A0P 1C0, Canada |
| Diann Langley | 49 Wrights Road, Shelburne NS B0T 1W0, Canada |
| Charlene Lavallee | 257 2nd Street, St Louis SK S0J 2C0, Canada |
| Gerard Coulombe | 21 Rue Brodeur, Gatineau QC J8Y 2P6, Canada |
| Elmer St. Pierre | 867 St. Laurent Blvd, Ottawa ON K1K 3B1, Canada |
| Barry LaBillois | 320 St. Mary's Street, Fredericton NB E3A 2S4, Canada |
| Lisa Cooper | 6 FJ McAuley Court, Charlottetown PE C1A 9M7, Canada |
| Beverly Allard | 15732 106th Street, Edmonton AB T5X 5B5, Canada |
| Mildred Lavers | 14 Lavers Lane, Port Saunders NL A0K 4H0, Canada |
| Lorraine Augustine | 129 Truro Heights Road, Truro Heights NS B2N 5N2, Canada |
| KIM BEAUDIN | 867 Saint Laurent Boulevard, Ottawa ON K1K 3B1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 3B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mushkegowuk Metis & Aboriginal Peoples Alliance | 20 First Street, Moosonee, ON P0L 1Y0 | 2000-07-17 |
| Action Society for Aboriginal Peoples | 1937 Highway 3a, Castlegar, BC V1N 4N6 | 2007-05-01 |
| Organization for The Advancement of Aboriginal Peoples' Health | 56 Sparks St., Suite 400, Ottawa, ON K1P 5A9 | 2000-03-10 |
| Canadian Aboriginal Peoples Christian Charity Foundation | Tsinstikeptum No. 9, Westbank, BC V0H 2A0 | 1984-11-29 |
| The Circle On Philanthropy and Aboriginal Peoples In Canada | 16 Spadina Road, Third Floor, Toronto, ON M5R 2S7 | 2011-12-19 |
| Aboriginal Peoples Television Network Incorporated | 339, Portage Avenue, 2nd Floor, Winnipeg, MB R3B 2C3 | 1989-06-12 |
| Canadian Aboriginal Peoples Legal Rights Foundation | Tsinstikeptum Indian, Reserve 9, Westbank, BC V0H 2A0 | 1984-11-29 |
| All Peoples Congress (apc) Ontario Canada Chapter | 2000 Sheppard Avenue West, Suite 1811, Toronto, ON M3N 1A2 | 2015-04-02 |
| Maritime Aboriginal Peoples Council | 172, Truro Heights Road, Truro, NS B6L 1X1 | 2000-08-16 |
| Peoples Group Ltd. | 2500, 10175 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 0H3 |
Please comment or provide details below to improve the information on Congress of Aboriginal Peoples.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.