Action Society for Aboriginal Peoples (Corporation# 4420586) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2007.
| Corporation ID | 4420586 |
| Business Number | 849906599 |
| Corporation Name | Action Society for Aboriginal Peoples |
| Registered Office Address |
1937 Highway 3a Castlegar BC V1N 4N6 |
| Incorporation Date | 2007-05-01 |
| Dissolution Date | 2016-07-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AMBER MCLACHLAN | -, BOX 777, ROBSON BC V0G 1X0, Canada |
| G.W. GEORGE | 1937 HIGHWAY 3A, CASTLEGAR BC V1N 4N6, Canada |
| WILLIAM ROBERTS | 107 FOREST CROWNE CLOSE, KIMBERLEY BC V1A 3N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-01 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-05-01 | current | 1937 Highway 3a, Castlegar, BC V1N 4N6 |
| Name | 2007-05-01 | current | Action Society for Aboriginal Peoples |
| Status | 2016-07-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-02-05 | 2016-07-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-01 | 2016-02-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-04-24 | |
| 2011 | 2011-04-26 | |
| 2010 | 2010-04-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| West Kootenay Ladies Shooting Group | 163 Columbia Ave, Castlegar, BC V1N 1A6 | 2020-09-11 |
| Cletus Technical Services Ltd. | 50 King St., Castlegar, BC V1N 1B5 | 1977-03-21 |
| Cbt Energy Inc. | 445 13th Avenue, Suite 300, Castlegar, BC V1N 1G1 | 2000-09-07 |
| Columbia Mountain Open Network Inc. | 460 Columbia Avenue, Castlegar, BC V1N 1G7 | 2001-07-10 |
| Fundamentals101, Inc. | 635 Columbia Ave, Unite # E, Castlegar, BC V1N 1G9 | 2018-01-01 |
| 9832343 Canada Inc. | 865 Columbia Avenue, Castlegar, BC V1N 1H3 | 2016-07-15 |
| Independent Respiratory Services (2016) Inc. | 865, Columbia Avenue, Castlegar, BC V1N 1H3 | 2016-07-14 |
| Kootenay Bite, Inc. | 313 3rd Avenue, Castlegar, BC V1N 1X9 | 2020-09-23 |
| Spawn Software, Inc. | 313 3 Avenue, Castlegar, BC V1N 1X9 | 2020-04-21 |
| Kiss The Bride Inc. | Unit #1b, Castleaird Plaza, Castlegar, BC V1N 2M9 | 2007-01-17 |
| Find all corporations in postal code V1N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AMBER MCLACHLAN | -, BOX 777, ROBSON BC V0G 1X0, Canada |
| G.W. GEORGE | 1937 HIGHWAY 3A, CASTLEGAR BC V1N 4N6, Canada |
| WILLIAM ROBERTS | 107 FOREST CROWNE CLOSE, KIMBERLEY BC V1A 3N2, Canada |
| City | CASTLEGAR |
| Post Code | V1N 4N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Congress of Aboriginal Peoples | 867 St. Laurent Blvd, Ottawa, ON K1K 3B1 | 1972-09-14 |
| Mushkegowuk Metis & Aboriginal Peoples Alliance | 20 First Street, Moosonee, ON P0L 1Y0 | 2000-07-17 |
| Organization for The Advancement of Aboriginal Peoples' Health | 56 Sparks St., Suite 400, Ottawa, ON K1P 5A9 | 2000-03-10 |
| Canadian Aboriginal Peoples Christian Charity Foundation | Tsinstikeptum No. 9, Westbank, BC V0H 2A0 | 1984-11-29 |
| The Circle On Philanthropy and Aboriginal Peoples In Canada | 16 Spadina Road, Third Floor, Toronto, ON M5R 2S7 | 2011-12-19 |
| Aboriginal Peoples Television Network Incorporated | 339, Portage Avenue, 2nd Floor, Winnipeg, MB R3B 2C3 | 1989-06-12 |
| Canadian Aboriginal Peoples Legal Rights Foundation | Tsinstikeptum Indian, Reserve 9, Westbank, BC V0H 2A0 | 1984-11-29 |
| Maritime Aboriginal Peoples Council | 172, Truro Heights Road, Truro, NS B6L 1X1 | 2000-08-16 |
| Paws Peoples Animal Welfare Society | 2300 Lawrence Avenue East, Toronto, ON M1P 2R2 | 1973-05-08 |
| The National Aboriginal Youth Society | 3-112 Barrette Street, Vanier, ON K1L 8A3 | 2008-05-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Action Society for Aboriginal Peoples.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.