L.A.M.P. Lutheran Association of Missionaries and Pilots Inc. (Corporation# 506711) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 17, 1975.
| Corporation ID | 506711 |
| Business Number | 119004810 |
| Corporation Name |
L.A.M.P. Lutheran Association of Missionaries and Pilots Inc. L.A.M.P. L'Association Lutherienne des Missionaires et Aviateurs Inc. |
| Registered Office Address |
4966 - 92 Avenue Nw Edmonton AB T6B 2V4 |
| Incorporation Date | 1975-04-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 12 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Newman | 2940 Carol Ann Place, Victoria BC V9B 2G2, Canada |
| Juanita Power | 133 Toronto Street, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
| Gerhard Wilch | 7167 114A Street, Delta BC V4E 1X3, Canada |
| Wilfred Sainio | 649 Charles Road, Shuniah ON P7A 0E1, Canada |
| William Ney | 212 Waterloo St, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
| Gerald Luck | 3173 Perth Road 163, Fullarton ON N0K 1H0, Canada |
| William Werry | 10731 69 Street Northwest, Edmonton AB T6A 2T2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1975-04-17 | 2013-04-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1975-04-16 | 1975-04-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-04-23 | current | 4966 - 92 Avenue Nw, Edmonton, AB T6B 2V4 |
| Address | 2001-03-31 | 2013-04-23 | 4966 92 Avenue Nw, Edmonton, AB T6B 2V4 |
| Address | 1975-04-17 | 2001-03-31 | 9335 47 Street, Suite 200, Edmonton, AB T6B 2R7 |
| Name | 2013-04-23 | current | L.A.M.P. Lutheran Association of Missionaries and Pilots Inc. |
| Name | 2013-04-23 | current | L.A.M.P. L'Association Lutherienne des Missionaires et Aviateurs Inc. |
| Name | 1975-04-17 | 2013-04-23 | L.A.M.P. - L'ASSOCIATION LUTHERIENNE DES MISSIONAIRES ET AVIATEURS INC. |
| Name | 1975-04-17 | 2013-04-23 | L.A.M.P. - LUTHERAN ASSOCIATION OF MISSIONARIES AND PILOTS INC. |
| Status | 2013-04-23 | current | Active / Actif |
| Status | 1975-04-17 | 2013-04-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-06-17 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2020-01-31. |
| 2019-05-02 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2019-01-31. |
| 2018-05-11 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2016-01-31. |
| 2018-05-11 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2017-01-31. |
| 2018-05-11 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2018-01-31. |
| 2015-05-13 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-01-31. |
| 2013-04-23 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-05-26 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-06-24 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1975-04-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-22 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Xri Consulting Ltd. | #104, 4990 - 92 Avenue, Edmonton, AB T6B 2V4 | 1992-03-09 |
| Blerot Security Corporation Inc. | #104 4990 92 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6B 2V4 | 1984-10-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gentry Home Builders Ltd. | 202-6715 76 Ave Nw, Edmonton, AB T6B 0A9 | 2020-10-13 |
| Eromor Inc. | 7408-81 Ave, Edmonton, AB T6B 0E2 | 2007-03-19 |
| 10384038 Canada Inc. | 6007 84 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6B 0H3 | 2017-08-28 |
| World Scholars | 7107-101 Avenue, Edmonton, AB T6B 0H9 | 2015-03-10 |
| Mgw Solutions Inc. | 7419-88 Avenue Nw, Edmonton, AB T6B 0M4 | 2013-03-07 |
| Powering The World Together | 5906 90 Avenue, Edmonton, AB T6B 0P2 | 2016-11-04 |
| Malrin Nde Inc. | 36-6510-90 Avenue, Edmonton, AB T6B 0P2 | 2009-01-26 |
| 6522939 Canada Inc. | 7407-92, Edmonton, AB T6B 0S8 | 2006-02-14 |
| 7816286 Canada Limited | 6508 92b Ave, Edmonton, AB T6B 0V9 | 2011-03-25 |
| 12105250 Canada Inc. | 10630 55 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6B 0X7 | 2020-06-04 |
| Find all corporations in postal code T6B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Newman | 2940 Carol Ann Place, Victoria BC V9B 2G2, Canada |
| Juanita Power | 133 Toronto Street, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
| Gerhard Wilch | 7167 114A Street, Delta BC V4E 1X3, Canada |
| Wilfred Sainio | 649 Charles Road, Shuniah ON P7A 0E1, Canada |
| William Ney | 212 Waterloo St, Mitchell ON N0K 1N0, Canada |
| Gerald Luck | 3173 Perth Road 163, Fullarton ON N0K 1H0, Canada |
| William Werry | 10731 69 Street Northwest, Edmonton AB T6A 2T2, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T6B 2V4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Marine Pilots' Association (c.m.s.g.) | 27 Auriga Drive, Unit 67, Ottawa, ON K2E 0B1 | 1977-01-27 |
| Canadian Association of Lutheran Congregations | 1162 Hudson Rd, West Kelowna, BC V1Z 1J3 | 1994-06-15 |
| Canadian Owners and Pilots Association | 75 Albert Street, Suite 903, Ottawa, ON K1P 5E7 | 1954-09-10 |
| Eglise Lutherienne Chinoise De Montreal | 1720, Rue Decarie, Montreal, QC H4L 3N3 | 1984-11-05 |
| Ultralight Pilots Association of Canada | 907289 Twp. Rd. 12, R.r. 4, Bright, ON N0J 1B0 | 1981-03-16 |
| Lutheran Health Care Association of Canada | 1018 Andrews St., Winnipeg, MB R2V 2G9 | 1985-05-21 |
| Association of Canadian Airlines Pilots | 5058 47a Avenue, Delta, BC V4K 1T8 | 2001-07-03 |
| Canadian Association for Promotion of Young Pilots. | Site 2 R.r. #1, Box 64, St. Albert, AB T8N 1M8 | 2001-01-30 |
| Canadian Seaplane Pilots Association | 166 John St. South, Hamilton, ON L8N 2C4 | 1980-01-10 |
| L'eglise Evangelique Lutherienne Synode Du Wisconsin - Canada | 210, Wilbrod St., Ottawa, ON K1N 6L5 | 1994-07-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on L.A.M.P. Lutheran Association of Missionaries and Pilots Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.