Canadian Association of Lutheran Congregations (Corporation# 4555431) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 15, 1994.
| Corporation ID | 4555431 |
| Business Number | 892527169 |
| Corporation Name |
Canadian Association of Lutheran Congregations L'Association canadienne des congrГ©gations luthГ©riennes |
| Registered Office Address |
1162 Hudson Rd West Kelowna BC V1Z 1J3 |
| Incorporation Date | 1994-06-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Eddie Kwok | 3539 Price Street, Vancouver BC V5R 5R4, Canada |
| Hendrikus Bertram | 613 Third Street NE, Preeceville SK S0A 3B0, Canada |
| SHERLAND CHHANGUR | 103 RADLEY ST, WOODBRIDGE ON L4L 8K4, Canada |
| Lowell lovrod | 6117 93Street, Grande Prairie AB T8W 2E7, Canada |
| TIM BAUER | 28 BOW CLOSE, COCHRANE AB T4C 1M9, Canada |
| HELEN ZACHARIAS | 890 GILMOUR ST, MORDEN MB R6M 1R9, Canada |
| Alvin Sorenson | 5327 56 Avenue, Viking AB T0B 4N0, Canada |
| Laurie Storsater | 7 Steeple Hill Crescent, Ottawa ON K2R 1G2, Canada |
| James Bredeson | 124-3090 15 Ave. SE, Medecine Hat AB T1B 3Z3, Canada |
| Manfred Schickendanz | 261006 Range Road 35, cochrane AB T4C 0B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-06-15 | current |
Special Act of Parliament (SAOP) Loi spГ©ciale du Parlement (LSP) |
| Address | 1994-06-15 | current | 1162 Hudson Rd, West Kelowna, BC V1Z 1J3 |
| Name | 1994-06-15 | current | Canadian Association of Lutheran Congregations |
| Name | 1994-06-15 | current | L'Association canadienne des congrГ©gations luthГ©riennes |
| Status | 1994-06-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-06-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2015-10-17 | |
| 2015 | 2014-10-18 | |
| 2014 | 2013-11-02 |
| Address | 1162 HUDSON RD |
| City | WEST KELOWNA |
| Province | BC |
| Postal Code | V1Z 1J3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Locket & Bone Ltd. | 2217 Bridgeview Road, West Kelowna, BC V1Z 1B8 | 2020-05-05 |
| Alpine Helicopters Inc. | 1295 Industrial Road, Kelowna, BC V1Z 1G4 | 2012-10-26 |
| 8023964 Canada Limited | #202 - 879 Anders Road, West Kelowna, BC V1Z 1K2 | 2011-11-15 |
| Silvertip Canada Inc. | 863b Anders Road, Kelowna, BC V1Z 1K2 | 2011-10-28 |
| Full Cycle Environmental Inc. | #233 - 1699 Ross Road, West Kelowna, BC V1Z 1L8 | 2010-12-27 |
| 3685284 Canada Inc. | 166-1699 Ross Road, Westbank, BC V1Z 1L8 | 1999-11-19 |
| Aerilon Inc. | 1527 Ponderosa Road, West Kelowna, BC V1Z 1M9 | 2013-12-16 |
| Dsm Lifestyle Inc. | 842 Douglas Road, West Kelowna, BC V1Z 1N8 | 2019-10-22 |
| 9323511 Canada Institute | 780 Kerrylane, Kelowna, BC V1Z 1P1 | 2015-06-05 |
| The Real Security Company Ltd. | 2535 Campbell Rd, Kelowna, Bc, BC V1Z 1S9 | 1991-03-25 |
| Find all corporations in postal code V1Z | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Eddie Kwok | 3539 Price Street, Vancouver BC V5R 5R4, Canada |
| Hendrikus Bertram | 613 Third Street NE, Preeceville SK S0A 3B0, Canada |
| SHERLAND CHHANGUR | 103 RADLEY ST, WOODBRIDGE ON L4L 8K4, Canada |
| Lowell lovrod | 6117 93Street, Grande Prairie AB T8W 2E7, Canada |
| TIM BAUER | 28 BOW CLOSE, COCHRANE AB T4C 1M9, Canada |
| HELEN ZACHARIAS | 890 GILMOUR ST, MORDEN MB R6M 1R9, Canada |
| Alvin Sorenson | 5327 56 Avenue, Viking AB T0B 4N0, Canada |
| Laurie Storsater | 7 Steeple Hill Crescent, Ottawa ON K2R 1G2, Canada |
| James Bredeson | 124-3090 15 Ave. SE, Medecine Hat AB T1B 3Z3, Canada |
| Manfred Schickendanz | 261006 Range Road 35, cochrane AB T4C 0B7, Canada |
| City | WEST KELOWNA |
| Post Code | V1Z 1J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foundation of Canadian Catholic Congregations | 96 Empress Avenue, Ottawa, ON K1R 7G3 | 2014-04-23 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| L.a.m.p. Lutheran Association of Missionaries and Pilots Inc. | 4966 - 92 Avenue Nw, Edmonton, AB T6B 2V4 | 1975-04-17 |
| Canadian Cartographic Association | 177 Brookdale Avenue, Toronto, ON M5M 1P4 | 2019-09-12 |
| Canadian Motorcycle Association | 605 James St. N, 4th Floor, Hamilton, ON L8L 1J9 | 1957-04-16 |
| Association Canadienne De Linguistique A.c.l. Inc. | 320 Rue Sainte-catherine Est, Montreal, QC H2X 1L7 | 1985-03-15 |
| Canadian Association of Magicians | 216 Elizabeth Crescent, Fergus, ON N1M 3N1 | 2020-10-14 |
| The Canadian Hemoglobinopathy Association | 401 Smyth Road, Ottawa, ON K1H 8L1 | 2013-06-21 |
| L'association Canadienne Slave | 3610 Aylmer, Montreal, QC H2X 2C2 | 1986-06-26 |
| Canadian Gas Association | 350 Albert Street, Suite 1220, Ottawa, ON K1R 1A4 | 1956-06-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Association of Lutheran Congregations.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.