OASIS OUTDOOR ADVENTURE & SPORT INSURANCE SOLUTIONS INC. (Corporation# 4441435) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 31, 2007.
| Corporation ID | 4441435 |
| Business Number | 835384819 |
| Corporation Name | OASIS OUTDOOR ADVENTURE & SPORT INSURANCE SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
1291 102nd Street 201 North Battleford SK S9A 1G2 |
| Incorporation Date | 2007-08-31 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEITH BOSSAER | 10329 HOCK AVENUE, NORTH BATTLEFORD SK S9A 3Y9, Canada |
| MELANEY BOSSAER | 10329, HOCK AVENUE, NORTH BATTLEFORD SK S9A 3Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-08-31 | current | 1291 102nd Street, 201, North Battleford, SK S9A 1G2 |
| Name | 2007-08-31 | current | OASIS OUTDOOR ADVENTURE & SPORT INSURANCE SOLUTIONS INC. |
| Name | 2007-08-31 | current | OASIS OUTDOOR ADVENTURE ; SPORT INSURANCE SOLUTIONS INC. |
| Status | 2007-08-31 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-08-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1291 102ND STREET |
| City | NORTH BATTLEFORD |
| Province | SK |
| Postal Code | S9A 1G2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ctg Canada Training Group Inc. | 201-1291 102nd Street, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2006-12-06 |
| Edam Innovations Inc. | 1291 - 102nd Street, Suite 201, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2002-01-22 |
| Kakeyow Cowboys Rodeo Association | 201, 1291 - 102nd Street, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2000-01-12 |
| Paul Sekhon National Logistics Inc. | 201, 1291 - 102nd Street, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2009-05-12 |
| Blessworld Foundation International Inc. | 201, 1291 - 102nd Street, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2015-08-12 |
| North Battleford Strength and Conditioning Inc. | 201, 1291 - 102nd Street, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2015-09-15 |
| Silverguard Air Purification Ltd. | 201, 1291 - 102nd Street, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2017-03-01 |
| 10945072 Canada Inc. | 201, 1291 - 102nd Street, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2018-08-14 |
| Canadian Trail Users Association | 201, 1291 - 102nd Street, Box 905, North Battleford, SK S9A 1G2 | 2019-08-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10762598 Canada Ltd. | 1751 93 Street, North Battleford, SK S9A 0C7 | 2018-05-01 |
| Dery Health Inc. | 1292 95 Street, North Battleford, SK S9A 0G2 | 2020-09-21 |
| Dsr Karis Inc. | 1292 95th Street, North Battleford, SK S9A 0G2 | 2020-03-31 |
| Dsr Karis Consulting Inc. | 1292 95th Street, North Battleford, SK S9A 0G2 | 2020-04-01 |
| Dery Empire Inc. | 1292 95 Street, North Battleford, SK S9A 0G2 | 2020-09-21 |
| 3938964 Canada Inc. | 1371 99th Street, North Battleford, SK S9A 0K7 | 2001-08-27 |
| 6308538 Canada Inc. | 9712-97th Drive, North Battleford, SK S9A 0L5 | 2004-11-09 |
| Missionary Society of St. Paul Inc. | 1942 - 98 Street, North Battleford, SK S9A 0N4 | 2014-05-23 |
| 9994700 Canada Inc. | 1472 99th Street, North Battleford, SK S9A 0R1 | 2016-11-23 |
| Fast Taxi Inc. | D-1291 100th Street, North Battleford, SK S9A 0V6 | 2020-08-05 |
| Find all corporations in postal code S9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KEITH BOSSAER | 10329 HOCK AVENUE, NORTH BATTLEFORD SK S9A 3Y9, Canada |
| MELANEY BOSSAER | 10329, HOCK AVENUE, NORTH BATTLEFORD SK S9A 3Y9, Canada |
| City | NORTH BATTLEFORD |
| Post Code | S9A 1G2 |
| Category | insurance |
| Category + City | insurance + NORTH BATTLEFORD |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Outdoor Adventure Maps Ltd. | 1074 7th Avenue, Kamloops, BC V2C 3V4 | 2019-12-31 |
| Kingston Outdoor Adventure Club | 500 Spithead Road, Gananoque, ON K7G 2V6 | 2018-03-22 |
| Butt's Outdoor Adventure Corporation | 11 Westview Avenue, Corner Brook, NL A2H 3B7 | 2016-10-08 |
| Canada Outdoor Discovery and Adventure Association | 35 Parnham Crescent, Sharon, ON L0G 1V0 | 2019-07-08 |
| Outdoor Health, Fitness Retreat, and Adventure Company Inc. | 201-395 University Avenue East, Windsor, ON N9A 2Z2 | 2020-02-25 |
| Big Red (sport and Adventure) Limited | 4169 Highway 6, Nakusp, BC V0G 1R1 | 2006-06-07 |
| Jones Brown Insurance Solutions Inc. | 165 East Beaver Creek, Suite 18, Richmond Hill, ON L4B 2N2 | |
| Oasis Wireless Inc. | 202-2310 W2nd Avenue, Vancouver, BC V6K 1J1 | 2003-04-01 |
| Les Modes Oasis Inc. | 9500 Meilleur Street, Suite 600, Montreal, QC H2N 2B7 | 1987-12-01 |
| Oasis Developments Ltd. | 1736 Markham Road, Mount Royal, QC H3P 3B2 | 1977-08-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on OASIS OUTDOOR ADVENTURE & SPORT INSURANCE SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.