ImprotГ©ine (Corporation# 4441281) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 30, 2007.
| Corporation ID | 4441281 |
| Business Number | 835246216 |
| Corporation Name | ImprotГ©ine |
| Registered Office Address |
707-225 Ch. Alvin Ottawa ON K1K 4H6 |
| Incorporation Date | 2007-08-30 |
| Dissolution Date | 2015-06-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHANE GUERTIN | 235 RUE BEECHWOOD, ROCKLIFFE ON K1M 1L2, Canada |
| OLIVIER NADON | 1662 SAXONY CRES., OTTAWA ON K1B 5K6, Canada |
| VINCENT POIRIER | 707-225 CH. ALVIN, OTTAWA ON K1K 4H6, Canada |
| PATRICK BOUBONNAIS | 28 LUCIENNE-BOURGEOIS, GATINEAU QC J8P 7Y5, Canada |
| MARTIN LAPORTE | 146 RUE LUDLOWE, OTTAWA ON K4A 5C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-30 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-08-30 | current | 707-225 Ch. Alvin, Ottawa, ON K1K 4H6 |
| Name | 2007-08-30 | current | ImprotГ©ine |
| Status | 2015-06-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-29 | 2015-06-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-30 | 2015-01-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-28 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-08-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2008-10-11 | |
| 2008 | 2007-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Slovorus Infoconsulting Inc. | 109-225 Alvin Road, Ottawa, ON K1K 4H6 | 2012-11-29 |
| 8314632 Canada Inc. | 225 Alvin Rd Unit # 411, Ottawa, ON K1K 4H6 | 2012-10-01 |
| Newman It Works Inc. | 225 Alvin Rd., Suite 315, Ottawa, ON K1K 4H6 | 2002-08-12 |
| Lidor Daco Incorporated | 225 Alvin Road, Apt 607, Ottawa, ON K1K 4H6 | 2002-01-29 |
| Vinea Vita Inc. | 225 Alvin Rd., Suite 415, Ottawa, ON K1K 4H6 | 2008-04-25 |
| Mw Fly Sales and Service North America Ltd. | 460 St. Laurent Blvd., Unit 212, Ottawa, ON K1K 4H6 | 2014-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHANE GUERTIN | 235 RUE BEECHWOOD, ROCKLIFFE ON K1M 1L2, Canada |
| OLIVIER NADON | 1662 SAXONY CRES., OTTAWA ON K1B 5K6, Canada |
| VINCENT POIRIER | 707-225 CH. ALVIN, OTTAWA ON K1K 4H6, Canada |
| PATRICK BOUBONNAIS | 28 LUCIENNE-BOURGEOIS, GATINEAU QC J8P 7Y5, Canada |
| MARTIN LAPORTE | 146 RUE LUDLOWE, OTTAWA ON K4A 5C7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 4H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| ImprotГ©ine Inc. | 22b-5480, Rue Canotek, Ottawa, ON K1J 9H7 | 2012-09-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on ImprotГ©ine.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.