LONGLIVE MARKETING INC. (Corporation# 4440579) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 8, 2007.
| Corporation ID | 4440579 |
| Business Number | 850344359 |
| Corporation Name |
LONGLIVE MARKETING INC. MARKETING LONGLIVE INC. |
| Registered Office Address |
1210 De Maisonneuve West Ste 20-d Montreal QC H3A 0A2 |
| Incorporation Date | 2007-08-08 |
| Dissolution Date | 2014-06-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ABBAS VISRAM | 1210 DE MAISONNEUVE WEST, APP. 17C, MONTREAL QC H3A 0A2, Canada |
| JARED LANGLEBEN | 5906 BEETHOVEN, MONTREAL QC H4W 3B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-08-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-09-25 | current | 1210 De Maisonneuve West, Ste 20-d, Montreal, QC H3A 0A2 |
| Address | 2007-08-08 | 2007-09-25 | 800 Rene Levesque Blvd. W, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 |
| Name | 2007-09-25 | current | LONGLIVE MARKETING INC. |
| Name | 2007-09-25 | current | MARKETING LONGLIVE INC. |
| Name | 2007-08-08 | 2007-09-25 | 4440579 CANADA INC. |
| Status | 2014-06-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-01-08 | 2014-06-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-02-10 | 2014-01-08 | Active / Actif |
| Status | 2010-01-14 | 2010-02-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-08 | 2010-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-09-25 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2007-08-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4411366 Canada Inc. | 1210 De Maisonneuve West, 12d, Montreal, QC H3A 0A2 | 2007-05-28 |
| 4422082 Canada Inc. | 1210 De Maisonneuve West, #5b, Montreal, QC H3A 0A2 | 2008-05-08 |
| Ez Digital Home Inc. | 1210 De Maisonneuve West, Suite 19d, Montreal, QC H3A 0A2 | 2008-10-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10643866 Canada Inc. | 1210 Boul. De Maisonneuve O, 10b, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2018-08-01 |
| Canadian Initiative for Furthering Education Inc. | 1210 Boulevard De Maisonneuve Ouest 18b, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2018-03-29 |
| Chefsy Inc. | 1210 De Maisonneuve Boulevard West, Suite 23a, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2018-03-06 |
| Leasepass Inc. | 1210 De Maisonneuve O., Apt. 3f, Montreal, QC H3A 0A2 | 2017-07-24 |
| Cyberdeck Consulting Corp. | 1210 Boulevard De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2016-03-31 |
| Precious Market Inc. | 18e - 1210 De Maisonneuve W., MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2015-09-24 |
| Kwesi Inc. | 1210 De Maisonnueve Blvd West, 23c, Montreal, QC H3A 0A2 | 2015-03-27 |
| Narbom Westmount Condominium Inc. | 11a-1210, Boul. De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2015-03-10 |
| 8793280 Canada Inc. | 1210 Boul De Maisonneuve Ouest Apt 1608, MontrГ©al, QC H3A 0A2 | 2014-02-18 |
| 8610819 Canada Inc. | 3b-1210 De Maisonneuve Ouest, MontrÉal, QC H3A 0A2 | 2013-08-19 |
| Find all corporations in postal code H3A 0A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ABBAS VISRAM | 1210 DE MAISONNEUVE WEST, APP. 17C, MONTREAL QC H3A 0A2, Canada |
| JARED LANGLEBEN | 5906 BEETHOVEN, MONTREAL QC H4W 3B6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 0A2 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marketing DÉcouvreurs Inc. | 6 Place Du Commerce, Bureau 1203, Brossard, QC J4W 3J9 | 2001-03-28 |
| R.e.i. Interactive Marketing Inc. | 7130 Casgrain Street, Montreal, QC H2S 3A4 | 1999-02-01 |
| Marketing D'ÉlÉvateur D'aviation A.h. LtÉe | 310 Ave Desrosiers, Blainville, QC J7C 2Y7 | 1996-02-15 |
| Conseillers En Marketing R & T Ltee | 1775a Carling Avenue, Ottawa, ON | 1977-10-24 |
| Soleil Communication-marketing LtÉe | 637-2 Boul. Marie-victorin, Boucherville, QC J4B 1X6 | |
| Amp Associated Marketing Partners Inc. | 603 Saint-malo East, Ile-bizard, QC H9C 2P2 | 2002-10-17 |
| Sun Marketing & Communications Ltd. | 2120 Sherbrooke Est, Bureau 608, Montreal, QC H2K 1C3 | 1973-10-01 |
| Г‰lixir Marketing Olfactif Inc. | 2200 Des Monarques, St-bruno, QC J3V 0E3 | 2014-11-03 |
| Inference Marketing Inc. | 7058 Ch Wavell, Cote Saint-luc, QC H4W 1L7 | 1989-01-12 |
| Marketing K.a.s. Limitee | 2750 Rue Paulus, Parc Industriel, St-laurent, QC | 1976-10-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on LONGLIVE MARKETING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.