Canadian Aquaculture Portal Society - (Corporation# 4421248) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 10, 2007.
| Corporation ID | 4421248 |
| Business Number | 842952814 |
| Corporation Name |
Canadian Aquaculture Portal Society - SociГ©tГ© du portail canadien de l'aquaculture |
| Registered Office Address |
900 Fifth Street Room 446 Building 305 Nanaimo BC V9R 5S5 |
| Incorporation Date | 2007-09-10 |
| Dissolution Date | 2009-11-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YVES BASTIEN | 24 BRONSON, CHELSEA QC J9B 1G4, Canada |
| CYR COUTURIER | 155 RIDGE ROAD, BOX 4920, ST.JOHNS NL A1C 5R3, Canada |
| TIM DEJAGER | 115 GILBRATER ROCK, NANAIMO BC V9T 4M3, Canada |
| RUTH SALMON | -, WORK EXCHANGE PLAZA P.O. BIX 81100, OTTAWA ON K1P 1B1, Canada |
| CÉLINE AUDET | 310 DES URSULINES, RIMOUSKI QC G5G 3A1, Canada |
| JACK TAYLOR | 8520 FLEWELLYN RD, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| SAM NAKAI | 704 GUILTNER ST, COQUITLAM BC V8J 4M5, Canada |
| GAVIN LAST | -, P.O. BOX 9120, VICTORIA BC V8W 9M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-09-10 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-09-10 | current | 900 Fifth Street, Room 446 Building 305, Nanaimo, BC V9R 5S5 |
| Name | 2007-09-10 | current | Canadian Aquaculture Portal Society - |
| Name | 2007-09-10 | current | SociГ©tГ© du portail canadien de l'aquaculture |
| Status | 2009-11-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-09-10 | 2009-11-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-11-16 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 2007-09-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-01-20 | |
| 2008 | 2007-11-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Studyelevate Student Services Ltd. | 200-812 Oakhills Vista, Nanaimo, BC V9R 0A3 | 2020-06-01 |
| Modagrado Corp. | 541 Marisa St., Nanaimo, BC V9R 0H5 | 2020-09-29 |
| Green Crates Ltd. | 1085b Shelby Ann Avenue, Nanaimo, BC V9R 0H5 | 2020-01-31 |
| End of Life Expo | #107-91 Chapel Street, Nanaimo, BC V9R 0J3 | 2017-11-17 |
| Sinclair Imports Inc. | 1051 Shelby Ann Avenue, Nanaimo, BC V9R 1A8 | 2020-05-19 |
| 8322392 Canada Corp. | 464 Eighth St, Nanaimo, BC V9R 1B2 | 2012-10-10 |
| 8467692 Canada Ltd. | 474 Hewgate Street, Nanaimo, BC V9R 1G9 | 2013-03-21 |
| 8467722 Canada Inc. | 474 Hewgate Street, Nanaimo, BC V9R 1G9 | 2013-03-21 |
| Lyrna Training & Consulting Inc. | 210 Fifth Street, Nanaimo, BC V9R 1N4 | 2007-09-30 |
| The Worldtree Community Services, Ministry & Seminary Inc. | 328 Albion St., Nanaimo, BC V9R 1S3 | 2005-05-17 |
| Find all corporations in postal code V9R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YVES BASTIEN | 24 BRONSON, CHELSEA QC J9B 1G4, Canada |
| CYR COUTURIER | 155 RIDGE ROAD, BOX 4920, ST.JOHNS NL A1C 5R3, Canada |
| TIM DEJAGER | 115 GILBRATER ROCK, NANAIMO BC V9T 4M3, Canada |
| RUTH SALMON | -, WORK EXCHANGE PLAZA P.O. BIX 81100, OTTAWA ON K1P 1B1, Canada |
| CÉLINE AUDET | 310 DES URSULINES, RIMOUSKI QC G5G 3A1, Canada |
| JACK TAYLOR | 8520 FLEWELLYN RD, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| SAM NAKAI | 704 GUILTNER ST, COQUITLAM BC V8J 4M5, Canada |
| GAVIN LAST | -, P.O. BOX 9120, VICTORIA BC V8W 9M2, Canada |
| City | NANAIMO |
| Post Code | V9R 5S5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Aquaculture Industry Alliance | 220 Laurier Avenue West, Suite 650, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1989-03-17 |
| Canadian Aquaculture Suppliers Association | 700 West Georgia Street, Suite 2700, Vancouver, BC V7Y 1B8 | 1988-01-06 |
| Biocean Aquaculture Inc. | 280 Rue Marquette, Sherbrooke, QC J1H 1M3 | 2002-07-04 |
| Izumi Aquaculture Inc. | 940 Sheldon Court, Burlington, ON L7L 5K6 | 2019-02-12 |
| Aquaculture Cap Richards Inc. | 108 Robin Ave, PaspГ©biac, QC G0C 2K0 | 2018-10-24 |
| Tethys Aquaculture Canada, Inc. | 20 Hope St, Souris, PE C0A 2B0 | 2012-01-27 |
| Canada Aquaculture Marine Inc. | 9205 Rue De Morelia, QuГ©bec, QC G2B 0E7 | 2016-02-12 |
| International Aquaculture Assessments Inc. | 633 Main St., Suite 410, Moncton, NB E1C 9X9 | 2001-10-10 |
| Aquaculture Compliance Auditing Inc. | 22 Ebony Drive, Fredericton, NB E3A 1P7 | 2007-04-25 |
| Aquaculture Sobek Dulcicole Inc. | 1173 ChampГЄtre, St-lazare, QC J7T 3K9 | 2012-11-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Aquaculture Portal Society -.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.