Canadian Aquaculture Industry Alliance (Corporation# 2450721) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1989.
| Corporation ID | 2450721 |
| Business Number | 133369686 |
| Corporation Name |
Canadian Aquaculture Industry Alliance Alliance de l'industrie canadienne de l'aquaculture |
| Registered Office Address |
220 Laurier Avenue West Suite 650 Ottawa ON K1P 5Z9 |
| Incorporation Date | 1989-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 8 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bill Collins | Cascadia Seaweed Corporation, 2348 Beacon Avenue, Sidney BC V8L 1X3, Canada |
| TOM SMITH | 2960 Oxford Street, Halifax NS B3L 2W4, Canada |
| R.J. Taylor | 133241 Allan Park Road, Hanover ON N4N 3B8, Canada |
| Todd Cook | 37 McCarville Street, Charlottetown PE C1E 2A7, Canada |
| Brad Hicks | 4390 Gallant Avenue, North Vancouver BC V7G 1L2, Canada |
| Linda Sams | 203-919 Island Highway, Campbell River BC V9W 2C2, Canada |
| Mia Parker | 124-1334 Island Highway, Campbell River BC V9W 8C9, Canada |
| John Paul Fraser | 201-909 Island Highway, Campbell River BC V9W 2C2, Canada |
| Joel Richardson | 40 Wellington Row, Saint John NB E2L 3H3, Canada |
| Kim Gill | 16 Lobster Lane, Saint Andrews NB E5B 3T6, Canada |
| Jennifer Woodland | Unit 2-3653, 3rd Avenue, Port Alberni BC V9Y 4E7, Canada |
| TREVOR STANLEY | 1370 East Kent Avenue, Vancouver BC V5X 2Y2, Canada |
| Peter Warris | 101 Longworth Avenue, Charlottetown PE C1Y 5A9, Canada |
| Ian Roberts | MOWI Canada East, 204 Limekiln Road, Letang NB E5C 2A8, Canada |
| SUE FARQUHARSON | 226 Limekiln Road, Letang NB E5C 2A8, Canada |
| Terry Ennis | Atlantic Aqua Farms Ltd., 918 Brush Wharf Road, Orwell PE C0A 2E0, Canada |
| Stephanie Quah | EWOS Canada Ltd., 7721-132nd Street, Surrey BC V3W 4M8, Canada |
| Dean Trethewey | 1180 Ironwood Street, Campbell River BC V9W 2C2, Canada |
| Cyr Couturier | Marine Institute of Memorial University, 155 Ridge Road, St. John's NL A1C 5R3, Canada |
| JOHN ROSE | 133 MANITOU DRIVE, UNIT A, KITCHENER ON N2C 1L4, Canada |
| AMEDEE SAVOIE | 42 rue Otho, Neguac NB E9G 4H3, Canada |
| TIM RUNDLE | 612 Campbell Street, Tofino BC V0R 2Z2, Canada |
| RICHARD MOCCIA | University of Guelph, 491 Gordon Street, Guelph ON N1G 2W1, Canada |
| BRIAN YIP | P. O. BOX 209, UNION BAY BC V0R 3B0, Canada |
| MARK LANE | 29-31 Pippy Place, St. John's NL A1B 3X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1989-03-17 | 2015-09-14 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-03-16 | 1989-03-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-10-30 | current | 220 Laurier Avenue West, Suite 650, Ottawa, ON K1P 5Z9 |
| Address | 2017-09-20 | 2019-10-30 | 220 Laurier Street West, Suite 1650, Ottawa, ON K1P 5Z9 |
| Address | 2015-09-14 | 2017-09-20 | 116 Albert Street, Suite 705, Ottawa, ON K1P 5G3 |
| Address | 2014-03-31 | 2015-09-14 | World Exchange Plaza, Box 81100, Ottawa, ON K1P 1B1 |
| Address | 2007-03-31 | 2014-03-31 | 116 Albert Street, Suite 705, Ottawa, ON K1P 5G3 |
| Address | 1995-09-30 | 2007-03-31 | 75 Albert St, Suite 907, Ottawa, ON K1P 5E7 |
| Name | 2015-09-14 | current | Canadian Aquaculture Industry Alliance |
| Name | 2015-09-14 | current | Alliance de l'industrie canadienne de l'aquaculture |
| Name | 1995-11-22 | 2015-09-14 | Alliance de l'industrie canadienne de l'aquiculture |
| Name | 1995-11-22 | 2015-09-14 | Canadian Aquaculture Industry Alliance |
| Name | 1989-03-17 | 1995-11-22 | CANADIAN AQUACULTURE PRODUCERS COUNCIL |
| Status | 2015-09-14 | current | Active / Actif |
| Status | 1989-03-17 | 2015-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-03 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2015-09-14 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-01-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2006-03-08 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-08-27 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-07-13 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1989-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-05 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-28 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-21 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-11-30 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shipahead Inc. | 220 Laurier Avenue West, Suite 1500, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1999-07-09 |
| Orblynx Canada, Inc. | 220 Laurier Avenue West, 12th Floor, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1999-11-16 |
| Maestro Health Services Inc. | 220 Laurier Avenue West, Suite 1460, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1999-12-22 |
| The Nunavut Benefits Corporation | 220 Laurier Avenue West, Suite 520, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2001-10-30 |
| Bae Systems (canada) Inc. | 220 Laurier Avenue West, Suite 1200, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2002-01-15 |
| Sciplan Systems Inc. | 220 Laurier Avenue West, Suite 220, Ottawa, ON K1P 5Z9 | |
| Les Placements Noella B. Noel Ltee | 220 Laurier Avenue West, Suite 1420, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1980-10-30 |
| Sypher Strategic Advisors Inc. | 220 Laurier Avenue West, Suite 500, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2003-01-23 |
| Canadian Swine Research and Development Cluster | 220 Laurier Avenue West, Suite #900, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2010-01-15 |
| National Construction Resource Centre - | 220 Laurier Avenue West, Suite 1150, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2011-04-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Streamfit Inc. | 220 Laurier W., 740, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2015-10-19 |
| S.g.d.h. Inc. | 740-220 Laurier Ave W., Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2014-06-06 |
| Buildforce Canada | 220, Laurier Avenue West, Suite 1150, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2013-02-04 |
| Marketeks Distribution Inc. | 220 Laurier Ave. W, Ground Floor, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2012-09-05 |
| Canadian Swine Health Board | 220 Laurier Avenue West, Suite 900, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2008-11-18 |
| Dairy Processors Association of Canada | 220 Laurier Avenue West, Suite 500, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2003-06-11 |
| Cbie International Inc. | 220 Laurier Ave. West, Suite 1550, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2001-02-12 |
| Smartsalary.com Limited | 220 Laurier Ave West, Suite 1200, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 2000-10-03 |
| Canada Porc International | 200 Laurier Ave. W., Suite 900, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1992-03-12 |
| Canadian Pork Council | 200 Laurier West, Suite 900, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1989-11-28 |
| Find all corporations in postal code K1P 5Z9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bill Collins | Cascadia Seaweed Corporation, 2348 Beacon Avenue, Sidney BC V8L 1X3, Canada |
| TOM SMITH | 2960 Oxford Street, Halifax NS B3L 2W4, Canada |
| R.J. Taylor | 133241 Allan Park Road, Hanover ON N4N 3B8, Canada |
| Todd Cook | 37 McCarville Street, Charlottetown PE C1E 2A7, Canada |
| Brad Hicks | 4390 Gallant Avenue, North Vancouver BC V7G 1L2, Canada |
| Linda Sams | 203-919 Island Highway, Campbell River BC V9W 2C2, Canada |
| Mia Parker | 124-1334 Island Highway, Campbell River BC V9W 8C9, Canada |
| John Paul Fraser | 201-909 Island Highway, Campbell River BC V9W 2C2, Canada |
| Joel Richardson | 40 Wellington Row, Saint John NB E2L 3H3, Canada |
| Kim Gill | 16 Lobster Lane, Saint Andrews NB E5B 3T6, Canada |
| Jennifer Woodland | Unit 2-3653, 3rd Avenue, Port Alberni BC V9Y 4E7, Canada |
| TREVOR STANLEY | 1370 East Kent Avenue, Vancouver BC V5X 2Y2, Canada |
| Peter Warris | 101 Longworth Avenue, Charlottetown PE C1Y 5A9, Canada |
| Ian Roberts | MOWI Canada East, 204 Limekiln Road, Letang NB E5C 2A8, Canada |
| SUE FARQUHARSON | 226 Limekiln Road, Letang NB E5C 2A8, Canada |
| Terry Ennis | Atlantic Aqua Farms Ltd., 918 Brush Wharf Road, Orwell PE C0A 2E0, Canada |
| Stephanie Quah | EWOS Canada Ltd., 7721-132nd Street, Surrey BC V3W 4M8, Canada |
| Dean Trethewey | 1180 Ironwood Street, Campbell River BC V9W 2C2, Canada |
| Cyr Couturier | Marine Institute of Memorial University, 155 Ridge Road, St. John's NL A1C 5R3, Canada |
| JOHN ROSE | 133 MANITOU DRIVE, UNIT A, KITCHENER ON N2C 1L4, Canada |
| AMEDEE SAVOIE | 42 rue Otho, Neguac NB E9G 4H3, Canada |
| TIM RUNDLE | 612 Campbell Street, Tofino BC V0R 2Z2, Canada |
| RICHARD MOCCIA | University of Guelph, 491 Gordon Street, Guelph ON N1G 2W1, Canada |
| BRIAN YIP | P. O. BOX 209, UNION BAY BC V0R 3B0, Canada |
| MARK LANE | 29-31 Pippy Place, St. John's NL A1B 3X2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1P 5Z9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Ozone Industry Alliance | 2200-201 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3B 3L3 | 1999-09-13 |
| Canadian Aquaculture Portal Society - | 900 Fifth Street, Room 446 Building 305, Nanaimo, BC V9R 5S5 | 2007-09-10 |
| The Canadian Peace Alliance | 427 Bloor St W. #13, Toronto, ON M5S 1X7 | 1996-12-17 |
| Canadian Alliance Inc. - | 130 Albert Street, Suite 1720, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2001-02-15 |
| Canadian Trucking Alliance | 555 Dixon Road, Toronto, ON M9W 1H8 | 1951-12-13 |
| Canadian Muslim Alliance | 17075 Rue Omer, Pierrefonds, QC H9J 1B6 | 2016-12-05 |
| Alliance Des Semences Canadienne Inc. | 110 Rue Du Filon, St-alphonse-de-granby, QC J0E 2A0 | 2014-02-28 |
| Canadian Secular Alliance | 24 Wolseley St., Toronto, ON M5T 1A2 | 2009-04-23 |
| Canadian Massage Therapist Alliance | 22-1738 Quebec Ave, Saskatoon, SK S7K 1V9 | 1991-10-09 |
| Alliance for The Defence of Canadian Sovereignty | 235 Second Ave W, Shelburne, ON L9V 2X3 | 2014-04-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Aquaculture Industry Alliance.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.