Canadian Centre for Unmanned Vehicle Systems - (Corporation# 4420250) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 27, 2007.
| Corporation ID | 4420250 |
| Business Number | 846122596 |
| Corporation Name |
Canadian Centre for Unmanned Vehicle Systems - Centre Canadien des SystГЁmes de VГ©hicules TГ©lГ©pilotГ© |
| Registered Office Address |
49 Viscount Avenue S.w. P.o. Box #4 Medicine Hat AB T1A 5G4 |
| Incorporation Date | 2007-04-27 |
| Dissolution Date | 2015-12-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LLOYD SHERK | 607 7TH AVE., BOX 1007, BEAVERLODGE AB T0H 0C0, Canada |
| ELVIRA SMID | 297- 6TH AVENUE NW, MEDICINE HAT AB T1A 6T7, Canada |
| ROLF BRANDT | 10 THOMPSON DRIVE, HAPPY VALLEY, GOOSE BAY NL A0P 1C0, Canada |
| MICHAEL TRENTINI | 34 DESERT BLUME CR., DESERT BLUME AB T1B 0A4, Canada |
| GREGORY LUOMA | 248 HAMPSTEAD PLACE NW, CALGARY AB T3A 5J2, Canada |
| LEONARD MITZEL | -, P.O. BOX 563, ETZIKOM AB T0K 0W0, Canada |
| SPENCER FRASER | 20 TURNER PL. SE, MEDICINE HAT AB T1B 4G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-04-27 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2007-04-27 | current | 49 Viscount Avenue S.w., P.o. Box #4, Medicine Hat, AB T1A 5G4 |
| Name | 2007-04-27 | current | Canadian Centre for Unmanned Vehicle Systems - |
| Name | 2007-04-27 | current | Centre Canadien des SystГЁmes de VГ©hicules TГ©lГ©pilotГ© |
| Status | 2015-12-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-07-31 | 2015-12-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-04-27 | 2015-07-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-12-07 | Dissolution | Section: 222 |
| 2007-04-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-12-19 | |
| 2013 | 2012-12-19 | |
| 2012 | 2011-09-11 |
| Address | 49 VISCOUNT AVENUE S.W. |
| City | MEDICINE HAT |
| Province | AB |
| Postal Code | T1A 5G4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Hq Playtown Enterprises Ltd. | 378 First Street, S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A6 | 1996-12-18 |
| Nutter's Bulk & Natural Foods Ltd. | 378 First Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A6 | |
| Amtech Military and Automation Systems Limited | 499 First Street Se, Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2019-12-17 |
| Graffiti Patrol International Inc. | 499 - 1 Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2010-04-19 |
| Amtech Aeronautical Limited | 499 - 1st Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 1991-09-18 |
| Amtech Investments Limited | 499 - 1st Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2007-10-10 |
| Amtech Assets Limited | 499 - 1st Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2007-10-10 |
| Canadian Motor Coach Agents Association | 557 2 Street Se, Medicine Hat, AB T1A 0C5 | 1996-02-21 |
| 11286099 Canada Inc. | 660 2nd Street Se, Suite 4, Medicine Hat, AB T1A 0C9 | 2019-03-06 |
| 11300199 Canada Inc. | 660 2nd Street Se, Suite 4, Medicine Hat, AB T1A 0C9 | 2019-03-14 |
| Find all corporations in postal code T1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LLOYD SHERK | 607 7TH AVE., BOX 1007, BEAVERLODGE AB T0H 0C0, Canada |
| ELVIRA SMID | 297- 6TH AVENUE NW, MEDICINE HAT AB T1A 6T7, Canada |
| ROLF BRANDT | 10 THOMPSON DRIVE, HAPPY VALLEY, GOOSE BAY NL A0P 1C0, Canada |
| MICHAEL TRENTINI | 34 DESERT BLUME CR., DESERT BLUME AB T1B 0A4, Canada |
| GREGORY LUOMA | 248 HAMPSTEAD PLACE NW, CALGARY AB T3A 5J2, Canada |
| LEONARD MITZEL | -, P.O. BOX 563, ETZIKOM AB T0K 0W0, Canada |
| SPENCER FRASER | 20 TURNER PL. SE, MEDICINE HAT AB T1B 4G6, Canada |
| City | MEDICINE HAT |
| Post Code | T1A 5G4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shinnova Unmanned Vehicle Systems Inc. | Riverside Professional Centre, 280 - 11331 Coppersmith Way, Richmond, BC V7A 5J9 | 2011-06-28 |
| Canadian Off-highway Vehicle Distributors Council | 3000 Stelles Avenue East, Suite 201, Markham, ON L3R 4T9 | 1984-10-11 |
| Canadian Centre for Mental Health and Sport | House of Sport - Ra Centre, 2451 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 2018-05-29 |
| Centre for Contemporary Canadian Art | 520 Sprague Street, Winnipeg, MB R3G 2S1 | 1995-04-20 |
| Centre Canadien De PsychosynthГЁse (ccp) | 175 Rue Maine, Ottawa, ON K1S 1C3 | 1999-08-05 |
| Centre Canadien De MГ©diation Inc. | Box 8 Site 5, R R No 1, Dewinton, AB T0L 0X0 | 1998-10-22 |
| Canadian Centre for Documentary Photography - | 138 Sorauren Ave., Toronto, ON M6R 2E5 | 2003-06-10 |
| Canadian Dyslexia Centre (cdc) Inc. | 1505 Lapierre Ave, B100, Ottawa, ON K1Z 7T1 | 2003-12-31 |
| Canadian Geoproject Centre | 1460 Merivale Rd, P.o. Box:78067, Ottawa, ON K2E 1B1 | 2002-12-27 |
| Association for Unmanned Vehicle Systems International Canada | 60 Queen Street, Suite 1200, Ottawa, ON K1P 5Y7 | 2007-07-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Centre for Unmanned Vehicle Systems -.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.