CANADIAN MOTOR COACH AGENTS ASSOCIATION (Corporation# 3230490) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1996.
| Corporation ID | 3230490 |
| Business Number | 892467747 |
| Corporation Name | CANADIAN MOTOR COACH AGENTS ASSOCIATION |
| Registered Office Address |
557 2 Street Se Medicine Hat AB T1A 0C5 |
| Incorporation Date | 1996-02-21 |
| Dissolution Date | 2015-05-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIKE JONES | 9918 121 ST AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 4J1, Canada |
| PAT WEISBECK | 143 4TH AVENUE NW, SWIFT CURRENT SK S9H 0T7, Canada |
| JOHN DARULA | 1229 CRANBROOK ST., CRANBROOK BC V1C 3S6, Canada |
| WAYNE TYTULA | 411 5TH STREET SOUTH, LETHBRIDGE AB T1J 2B6, Canada |
| CAROL CHUBACK | 625 MANITOU RD. SE, CALGARY AB T2G 4C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2002-03-31 | current | 557 2 Street Se, Medicine Hat, AB T1A 0C5 |
| Address | 2001-12-11 | 2002-03-31 | 129 - 17 Avenue Ne, Suite 150, Calgary, AB T2E 1L7 |
| Address | 1996-02-21 | 2001-12-11 | 736 6th Avenue S.w., Suite 1500, Calgary, AB T2P 3T7 |
| Name | 1996-02-21 | current | CANADIAN MOTOR COACH AGENTS ASSOCIATION |
| Status | 2015-05-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-22 | 2015-05-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-21 | 2014-12-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-21 | Dissolution | Section: 222 |
| 1996-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1998-10-23 | |
| 1998 | 1996-10-18 | |
| 1997 | 1996-10-18 |
| Address | 557 2 STREET SE |
| City | MEDICINE HAT |
| Province | AB |
| Postal Code | T1A 0C5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Hq Playtown Enterprises Ltd. | 378 First Street, S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A6 | 1996-12-18 |
| Nutter's Bulk & Natural Foods Ltd. | 378 First Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A6 | |
| Amtech Military and Automation Systems Limited | 499 First Street Se, Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2019-12-17 |
| Graffiti Patrol International Inc. | 499 - 1 Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2010-04-19 |
| Amtech Aeronautical Limited | 499 - 1st Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 1991-09-18 |
| Amtech Investments Limited | 499 - 1st Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2007-10-10 |
| Amtech Assets Limited | 499 - 1st Street S.e., Medicine Hat, AB T1A 0A7 | 2007-10-10 |
| 11286099 Canada Inc. | 660 2nd Street Se, Suite 4, Medicine Hat, AB T1A 0C9 | 2019-03-06 |
| 11300199 Canada Inc. | 660 2nd Street Se, Suite 4, Medicine Hat, AB T1A 0C9 | 2019-03-14 |
| Ron G. Campbell Sales Ltd. | 1240 2nd Ave North, Lethbridge, AB T1A 0E4 | |
| Find all corporations in postal code T1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MIKE JONES | 9918 121 ST AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 4J1, Canada |
| PAT WEISBECK | 143 4TH AVENUE NW, SWIFT CURRENT SK S9H 0T7, Canada |
| JOHN DARULA | 1229 CRANBROOK ST., CRANBROOK BC V1C 3S6, Canada |
| WAYNE TYTULA | 411 5TH STREET SOUTH, LETHBRIDGE AB T1J 2B6, Canada |
| CAROL CHUBACK | 625 MANITOU RD. SE, CALGARY AB T2G 4C2, Canada |
| City | MEDICINE HAT |
| Post Code | T1A 0C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'association Canadienne Des Agents De Vins Portugais | 615 Ouest Bl. Dorchester, Suite 1010, Montreal, QC H3B 1P9 | 1976-02-26 |
| Association Canadienne Hellenique D'agents De Voyage (chata) | 800 Boul.chomedey, Suite 180, Chomedey, QC H7V 3Y4 | 1983-02-09 |
| Les Autobus Classic Alliance Motor Coach Inc. | 3874 Chemin Du Souvenir, Laval, QC H7V 1Y4 | 2001-11-30 |
| L'association Canadienne D'agents De Securite | 19 Carola St, Ottawa, ON K2G 0X9 | 1974-05-27 |
| Association of Canadian Financial Officers | 193 Richmond Road, Ottawa, ON K1Z 6W4 | 2004-07-23 |
| Canadian Federal Wildlife Officers Association, Inc | 3951 Dundas Street, Burnaby, BC V5C 1A6 | 2006-01-17 |
| Canadian Association of Communicators In Education (cace) | 310- 1390 Prince of Wales Dr., Ottawa, ON K2C 3N6 | 1994-04-12 |
| Canadian Travel Agents Credit Association Incorporated | 3333 Bayview Ave, Suite 208, Willowdale, ON M2K 1G4 | 1972-04-05 |
| Canadian Association of Retail Travel Agents | 765 Barton Street East, Hamilton, ON L8L 3A9 | 1988-12-13 |
| Canadian Association of Managing General Agents | 189 Queen Street East, Suite 1, Toronto, ON M5A 1S2 | 2018-07-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN MOTOR COACH AGENTS ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.