English Language Arts Network - Quebec (Corporation# 4299175) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2005.
| Corporation ID | 4299175 |
| Business Number | 837907542 |
| Corporation Name | English Language Arts Network - Quebec |
| Registered Office Address |
460, Rue Sainte-catherine Suite 708, 706 Montreal QC H3B 1A7 |
| Incorporation Date | 2005-04-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 12 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Deirdre Potash | 2779 Rue Honoré-Mercier, Vaudreuil-Dorion QC J7V 8P5, Canada |
| Li Li | 5880 Avenue Béliveau, Brossard QC J4Z 2C9, Canada |
| Emmanuel Hessler | 2628 Rue Augustin-Cantin, Montréal QC H3K 1E1, Canada |
| Blair McKay | 102 Rue Oakland, Hudson QC J0P 1J0, Canada |
| Quinten Sheriff | 3885 Rue Joseph, Montréal QC H4G 1J3, Canada |
| Roger Sinha | 168 Fairmont Avenue, Montreal QC H2T 1E2, Canada |
| Deanna Smith | Emmanuel, Laval QC H7T 1J5, Canada |
| Kakim Goh | 825 Avenue de l'Épée, Apt 8, Montréal QC H2V 3V2, Canada |
| Rebecca West | 8348 Avenue de l'Épée, Montréal QC H3N 2G4, Canada |
| Angie Cheng | 120 Rue des Soeurs-Grises, Montréal QC H3C 2R1, Canada |
| Victoria Sanchez | 26 Rue Richer, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7V 6C4, Canada |
| Simon Wayland | 4235 Marquette #3, Montreal QC H2J 3W8, Canada |
| Isak Goldschneider | 5866 Rue Jeanne-Mance, Montréal QC H2V 4K8, Canada |
| holly Greco | 5302 Avenue Trans Island, Montréal QC H3W 3A2, Canada |
| BETTINA FORGET | 372, RUE SAINTE-CATHERINE OUEST, #421, MONTREAL QC H3B 1A2, Canada |
| Elise Moser | 290 Rue Regina #203, Montréal QC H4G 2G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-02-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2005-04-29 | 2014-02-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-02-18 | current | 460, Rue Sainte-catherine, Suite 708, 706, Montreal, QC H3B 1A7 |
| Address | 2014-02-04 | 2019-02-18 | 460, Rue Sainte-catherine, Suite 610, Montreal, QC H3B 1A7 |
| Address | 2009-03-31 | 2014-02-04 | 460 Ste-catherine, #610, Montreal, QC H3B 1A7 |
| Address | 2007-03-31 | 2009-03-31 | 4710 Rue St. Ambroise, #309 B, Montreal, QC H4C 2C7 |
| Address | 2005-04-29 | 2007-03-31 | 1200 Atwater Ave., Montreal, QC H3Z 1X4 |
| Name | 2005-04-29 | current | English Language Arts Network - Quebec |
| Status | 2014-02-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-04-29 | 2014-02-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-04 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2005-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-08-26 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-07-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-08-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atelier Thibodeau Architecture + Design Inc. | 460 Ste-catherine Ouest, Suite 606, MontrГ©al, QC H3B 1A7 | 2020-11-18 |
| 11007459 Canada Inc. | 460, Rue Sainte-catherine O., Bureau 204, MontrГ©al, QC H3B 1A7 | 2018-09-24 |
| Interfacing Digital Business Inc. | 460, Sainte-catherine St. West, Suite 805, MontrГ©al, QC H3B 1A7 | 2018-05-02 |
| Inmind Systems Inc. | 460 Sainte-catherine West, Suite 202, Montreal, QC H3B 1A7 | 2018-04-03 |
| Agents Meeti Inc. | 460, Rue St-catherine Ouest, Bureau 300, MontrГ©al, QC H3B 1A7 | 2018-02-12 |
| 9670416 Canada Inc. | 460 Saint-catherine Street West, Montreal, QC H3B 1A7 | 2016-03-15 |
| Real Estate Shelterr Canada Inc. | 460, Rue Sainte-catherine Ouest, #300, MontrГ©al, QC H3B 1A7 | 2016-03-11 |
| Productions Informaction II Inc. | 919-460, Rue Sainte-catherine Ouest, MontrГ©al, QC H3B 1A7 | 2016-01-13 |
| Ugm Production Inc. | 500-460 Sainte-catherine Rue O, MontrГ©al, QC H3B 1A7 | 2015-09-08 |
| Phaeton Lgi Group Inc. | 460 Rue Sainte Catherine Ouest, Office 302, Montreal, QC H3B 1A7 | 2014-12-08 |
| Find all corporations in postal code H3B 1A7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Deirdre Potash | 2779 Rue Honoré-Mercier, Vaudreuil-Dorion QC J7V 8P5, Canada |
| Li Li | 5880 Avenue Béliveau, Brossard QC J4Z 2C9, Canada |
| Emmanuel Hessler | 2628 Rue Augustin-Cantin, Montréal QC H3K 1E1, Canada |
| Blair McKay | 102 Rue Oakland, Hudson QC J0P 1J0, Canada |
| Quinten Sheriff | 3885 Rue Joseph, Montréal QC H4G 1J3, Canada |
| Roger Sinha | 168 Fairmont Avenue, Montreal QC H2T 1E2, Canada |
| Deanna Smith | Emmanuel, Laval QC H7T 1J5, Canada |
| Kakim Goh | 825 Avenue de l'Épée, Apt 8, Montréal QC H2V 3V2, Canada |
| Rebecca West | 8348 Avenue de l'Épée, Montréal QC H3N 2G4, Canada |
| Angie Cheng | 120 Rue des Soeurs-Grises, Montréal QC H3C 2R1, Canada |
| Victoria Sanchez | 26 Rue Richer, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7V 6C4, Canada |
| Simon Wayland | 4235 Marquette #3, Montreal QC H2J 3W8, Canada |
| Isak Goldschneider | 5866 Rue Jeanne-Mance, Montréal QC H2V 4K8, Canada |
| holly Greco | 5302 Avenue Trans Island, Montréal QC H3W 3A2, Canada |
| BETTINA FORGET | 372, RUE SAINTE-CATHERINE OUEST, #421, MONTREAL QC H3B 1A2, Canada |
| Elise Moser | 290 Rue Regina #203, Montréal QC H4G 2G5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B 1A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Canadian Council of Teachers of English Language Arts | 3434 Dieppe St, Saskatoon, SK S7M 3S9 | 1999-09-02 |
| Wellnok; The Women's English Language Learning Network of Kanata | 15 Charlotte Street, Lakefield, ON K0L 2H0 | 1999-06-17 |
| Franklin English Language College Group Inc. | 203-2425 Quebec Street, Vancouver, BC V5T 4L6 | 2006-09-10 |
| Network Foundation for Arts and Sports | 1500 West Georgia St., Suite 1555 P.o. Box:62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2003-03-24 |
| Regal English Language Academy Ltd. | 28 Cleopatra Drive, Ottawa, ON K2G 0B3 | 2013-05-02 |
| Pratt English Language Consultants Inc. | 45 Herridge Street, Ottawa, ON K1S 0G8 | 2016-04-26 |
| Brooks English Academy and Language Solutions Inc. | 1515-730 Dovercourt Rd, Toronto, ON M6H 2W9 | 2017-12-15 |
| Private English Language Schools Association (canada) | 640 West Broadway, #201, Vancouver, BC V5Z 1G4 | 1995-02-08 |
| Canadian Centre of English Language Learning Inc. | 1550 Meyerside Drive Unit 7, Mississauga, ON L5T 1V4 | 2015-12-22 |
| Canadian Institute for Studies In English Language Learning | 317 Adelaide St. West, Suite 800, Toronto, ON M5V 1P9 | 2016-07-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on English Language Arts Network - Quebec.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.