4298047 Canada Ltd. (Corporation# 4298047) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 2, 2005.
| Corporation ID | 4298047 |
| Business Number | 841008543 |
| Corporation Name | 4298047 Canada Ltd. |
| Registered Office Address |
1239 Idylwild Dr. Fort Frances ON P9A 3M3 |
| Incorporation Date | 2005-05-02 |
| Dissolution Date | 2007-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LINDA LOVISA | SITE 203-29 RR #2, FORT FANCES ON P9A 3M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-05-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-05-02 | current | 1239 Idylwild Dr., Fort Frances, ON P9A 3M3 |
| Name | 2005-05-02 | current | 4298047 Canada Ltd. |
| Status | 2007-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-05-02 | 2007-04-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-04-16 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-05-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1239 IDYLWILD DR. |
| City | FORT FRANCES |
| Province | ON |
| Postal Code | P9A 3M3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cannasseur's Reserve Ltd. | 114 Couchiching Drive, Site 206-199 Rr 2, Fort Frances, ON P9A 3M3 | 2019-07-22 |
| New Beginnings Fellowship of Fort Frances | 1301 Mill Road, Rr#2 Site 202-1, Fort France, ON P9A 3M3 | 2016-02-21 |
| Owiiji'iwe Linklater Associates Inc. | 206-157 Site, Rr #2, Fort Frances, ON P9A 3M3 | 2015-03-18 |
| 9153527 Canada Incorporated | 129 Eustace Rd. Rr# 2, Site 216-58, Fort Frances, ON P9A 3M3 | 2015-01-14 |
| First Phoenix Power Corporation | 1455 Idylwild Dr, Nanicost Building, Site 206-197, Rr#2, Fort Frances, ON P9A 3M3 | 2010-01-11 |
| The Ayaangwaamizin Academy of Indigenous Learning Inc. | 328 Harry's Road, Rmb 2027, Rr.#2 Couchiching Indian Rese, Fort Frances, ON P9A 3M3 | 2001-10-30 |
| Hb Corporate Image Systems Inc. | 216 - 55, Rr2, Fort Frances, ON P9A 3M3 | 1992-09-28 |
| Anookewin Developments Inc. | 1455 Idylwild Drive, Site 206-197, R. R. #2, Fort Frances, ON P9A 3M3 | 1982-02-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Morton Island Family Cottage Association | R.r. #3 Site 300-52, Fort Frances, ON P9A 0A1 | 2018-12-07 |
| Sri Achala - The Mountain Health Corp. | 424 Nelson Street, Unit E, Fort Frances, ON P9A 1B3 | 2020-02-21 |
| Wade-4-it Inc. | 310 Church Street, Fort Frances, ON P9A 1E1 | 2016-12-30 |
| 8893845 Canada Inc. | 225 Scott St, Fort Frances, ON P9A 1G8 | 2014-05-21 |
| The Junior Chamber of Commerce Fort Frances, Ontario. | 474 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H2 | 1939-02-20 |
| First General Fort Frances Ltd. | 622 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H6 | 2017-01-01 |
| Cousineau Eye Centre, Inc. | 808 Scott Street, P.o. Box 431, Fort Frances, ON P9A 1J2 | 1999-12-06 |
| Fort Frances Chamber of Commerce | 102 - 240 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K5 | 1909-06-11 |
| Pooch Share Limited | 310 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K7 | 2014-04-30 |
| 9015272 Canada Corporation | 518 First St E, Fort Frances, ON P9A 1L1 | 2014-09-10 |
| Find all corporations in postal code P9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LINDA LOVISA | SITE 203-29 RR #2, FORT FANCES ON P9A 3M3, Canada |
| City | FORT FRANCES |
| Post Code | P9A 3M3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4298047 Canada Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.