Sri Achala - The Mountain Health Corp. (Corporation# 11916912) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2020.
| Corporation ID | 11916912 |
| Business Number | 744816539 |
| Corporation Name | Sri Achala - The Mountain Health Corp. |
| Registered Office Address |
424 Nelson Street Unit E Fort Frances ON P9A 1B3 |
| Incorporation Date | 2020-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Venkata Reddy Donthi Reddy | 424 Nelson Street, unit E, Fort Frances ON P9A 1B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-21 | current | 424 Nelson Street, Unit E, Fort Frances, ON P9A 1B3 |
| Name | 2020-02-21 | current | Sri Achala - The Mountain Health Corp. |
| Status | 2020-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 424 Nelson Street |
| City | Fort Frances |
| Province | ON |
| Postal Code | P9A 1B3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Morton Island Family Cottage Association | R.r. #3 Site 300-52, Fort Frances, ON P9A 0A1 | 2018-12-07 |
| Wade-4-it Inc. | 310 Church Street, Fort Frances, ON P9A 1E1 | 2016-12-30 |
| 8893845 Canada Inc. | 225 Scott St, Fort Frances, ON P9A 1G8 | 2014-05-21 |
| The Junior Chamber of Commerce Fort Frances, Ontario. | 474 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H2 | 1939-02-20 |
| First General Fort Frances Ltd. | 622 Scott Street, Fort Frances, ON P9A 1H6 | 2017-01-01 |
| Cousineau Eye Centre, Inc. | 808 Scott Street, P.o. Box 431, Fort Frances, ON P9A 1J2 | 1999-12-06 |
| Fort Frances Chamber of Commerce | 102 - 240 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K5 | 1909-06-11 |
| Pooch Share Limited | 310 First Street East, Fort Frances, ON P9A 1K7 | 2014-04-30 |
| 9015272 Canada Corporation | 518 First St E, Fort Frances, ON P9A 1L1 | 2014-09-10 |
| Kyle Glowasky Contracting Inc. | 644 First St E, Fort Frances, ON P9A 1L3 | 2014-12-05 |
| Find all corporations in postal code P9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Venkata Reddy Donthi Reddy | 424 Nelson Street, unit E, Fort Frances ON P9A 1B3, Canada |
| City | Fort Frances |
| Post Code | P9A 1B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bb&g Health Corp. | 57 Mountain St., Grimsby, ON L3M 4E7 | 2013-10-21 |
| Achala Internationals Ltd. | 625 Paul Metivier Drive, Nepean, ON K2J 0X9 | 2014-09-18 |
| Harmina Health Partners Inc. | Rr 3, Mountain, ON K0E 1S0 | 1996-10-03 |
| Balansys Health Inc. | 2138 Mountain Grove Avenue, Burlington, ON L7P 2J3 | 2016-11-22 |
| Health Credz Inc. | 10600 Main Street, Box 25, South Mountain, ON K0E 1W0 | 2017-09-21 |
| Catsu Herbal Health Products Inc. | 1595 Mountain View Road, Armstrong, BC V0E 1B0 | |
| Canadian Institute of Traditional Chinese Medicine and Health-preserving Inc. | Mountain Maple Ave., Waterloo, ON N2V 2P4 | 2016-10-09 |
| La Societe Canadienne De La Sante Naturelle | 6250 Mountain Sights, Montreal, QC H3W 2Z3 | 1976-07-27 |
| Royal Mountain Coffee Roaster Corp. | 2023 St-denis #302, Montreal, QC H2X 3K8 | 2002-10-10 |
| True Health Naturally Limited | 4 Caledon Mountain Drive, Caledon, ON L7K 0G1 | 2007-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sri Achala - The Mountain Health Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.