Studio City North Inc. (Corporation# 4297989) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2005.
| Corporation ID | 4297989 |
| Business Number | 838413474 |
| Corporation Name | Studio City North Inc. |
| Registered Office Address |
408-60 Ruddington Dr. Willowdale ON M2K 2J9 |
| Incorporation Date | 2005-05-16 |
| Dissolution Date | 2008-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHIRLEY HEALY | 408-60 RUDDINGTON DR., WILLOWDALE ON M2K 2J9, Canada |
| CHRISTOPHER HEALY | 408-60 RUDDINGTON DR., WILLOWDALE ON M2K 2J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-08-04 | current | 408-60 Ruddington Dr., Willowdale, ON M2K 2J9 |
| Address | 2005-05-16 | 2009-08-04 | 925 Royal York Rd., Etobicoke, ON M8Y 2V8 |
| Name | 2009-07-22 | current | Studio City North Inc. |
| Name | 2005-05-16 | 2009-07-22 | Studio City North Inc. |
| Status | 2009-07-22 | current | Active / Actif |
| Status | 2008-10-17 | 2009-07-22 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-21 | 2008-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-05-16 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-07-22 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-10-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 408-60 RUDDINGTON DR. |
| City | WILLOWDALE |
| Province | ON |
| Postal Code | M2K 2J9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12238748 Canada Inc. | 810-60 Ruddington Drive, North Yourk, ON M2K 2J9 | 2020-07-31 |
| Krupenia & Schindler Immigration Consulting Inc. | 1306-60 Ruddington Drive, Nortj York, ON M2K 2J9 | 2019-10-15 |
| 10820423 Canada Inc. | 60 Ruddington Drive Suite 405, Toronto, ON M2K 2J9 | 2018-06-02 |
| Meacan Association | 610-60 Ruddington Drive, Toronto, ON M2K 2J9 | 2017-10-10 |
| Mmr Software Inc. | 907-60 Ruddington Drive, North York, ON M2K 2J9 | 2016-11-28 |
| Feed Hope Global | 610 - 60 Ruddington Drive, North York, ON M2K 2J9 | 2014-01-30 |
| Break of Dawn International Inc. | 60 Ruddington Drive, Suite 1005, Willowdale, ON M2K 2J9 | 2011-05-24 |
| 6908322 Canada Corp. | 804 - 60 Ruddington Drive, North York, ON M2K 2J9 | 2008-01-21 |
| Rata Development Inc. | 1204-60 Ruddington Drive, Toronto, ON M2K 2J9 | 2004-09-27 |
| W2d Cloud Inc. | 60 Ruddington Drive, Toronto, ON M2K 2J9 | 2016-05-27 |
| Find all corporations in postal code M2K 2J9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHIRLEY HEALY | 408-60 RUDDINGTON DR., WILLOWDALE ON M2K 2J9, Canada |
| CHRISTOPHER HEALY | 408-60 RUDDINGTON DR., WILLOWDALE ON M2K 2J9, Canada |
| City | WILLOWDALE |
| Post Code | M2K 2J9 |
| Category | studio |
| Category + City | studio + WILLOWDALE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centrum Kitchen City Studio Inc. | 95 Akerley Blvd, Suite C, Dartmouth, NS B3B 1R7 | 1984-10-15 |
| New Studio City Fund Limited | 1638 East Broadway, Suite 401, Vancouver, BC V5N 1W1 | 1989-06-28 |
| Studio Nora Inc. | 176 Plover Lane, North Grand Pre, NS B0P 1M0 | |
| Studio X Ottawa Inc. | 250 City Centre Avenue, Unit 122, Ottawa, ON K1R 1C7 | 2012-09-06 |
| Tri City Group of Companies Ltd. | Lot H, Indian River Drive, North Vancouver, BC V7G 2T6 | 2017-04-13 |
| First Day Studio Inc. | 78 Kingsdale Ave, North York, ON M2N 3W4 | 2017-06-15 |
| Yimei Art Studio Inc. | 93 Northey Dr, North York, ON M2L 2S8 | 2017-10-03 |
| Cha-li Photo Studio Ltd. | 29 Singer Crt., Apt 312, North York, ON M2K 0B3 | 2016-08-07 |
| Lma Studio Inc. | Unit 9 - 1149 Bellamy Rd North, Scarborough, ON M1H 1H7 | 2020-10-26 |
| Tvt Studio Limited | 171 Estelle Avenue, North York, ON M2N 5H6 | 2008-05-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Studio City North Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.