Grande Prairie Chamber of Commerce (Corporation# 4154) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 3, 1919.
| Corporation ID | 4154 |
| Business Number | 107446635 |
| Corporation Name | Grande Prairie Chamber of Commerce |
| Registered Office Address |
217, 11330 106 Street Grande Prairie AB T8V 7X9 |
| Incorporation Date | 1919-05-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 15 - 19 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NOEL ROBERTS | HIGHWAY 40 SOUTH, PO BOX 6700, GRAND PRAIRIE AB T8V 6Y9, Canada |
| CODY BEAIRSTO | 10940-92 AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 6B5, Canada |
| GLEN VIPOND | -, PO BOX 1020, GRAND PRAIRIE AB T8V 3A9, Canada |
| JOE RENOOY | 700-9909 102 STREET, GRAND PRAIRIE AB T8V 2V4, Canada |
| FELIX SEILER | 9435 WEDGEWOOD DRIVE SOUTH, GRANDE PRAIRIE AB T8W 2G6, Canada |
| RICHARD VANDERZEE | 722014 RANGE ROAD 53, GRAND PRAIRIE AB T8X 4J5, Canada |
| CHERYL WEAVER | 10933 96 AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 3J4, Canada |
| CRIS SEPPOLA-PODSADA | 10014 99 STREET, SUITE 305, GRAND PRAIRIE AB T8V 3N4, Canada |
| JESSE ARDUINI | 22- 10322 74 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T0H 0W0, Canada |
| DAN WONG | 10940 92 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8V 6B5, Canada |
| MEL BELL FOURNIER | 108-9840 97 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8V 7K2, Canada |
| TERTIUS GENIS | -, PO BOX 25053, GRAND PRAIRIE AB T8X 0E9, Canada |
| J'ASON MILLER | 102-16102 102 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8X 0K7, Canada |
| YAD MINHAS | -, PO BOX 922, GRAND PRAIRIE AB T8V 3Y1, Canada |
| FREDERIC GRANDMAISON | 203-10625 WEST SIDE DRIVE, GRAND PRAIRIE AB T8V 8E6, Canada |
| WADE GREENTREE | 6914 115 STREET, GRAND PRAIRIE AB T8W 0E7, Canada |
| ROB PETRONE | 9705 97 STREET, GRAND PRAIRIE AB T8V 8B9, Canada |
| LESLEY VANDEMARK | -, PO BOX 232, GROVEDALE AB T0H 1X0, Canada |
| NEIL LECLERC | 107 PINNACLE WAY, GRAND PRAIRIE AB T8V 7X9, Canada |
| WADE PILAT | 9705 97 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8V 8B9, Canada |
| DENNIS BELL | 7107 102 STREET, CLAIRMONT AB T0H 0W0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1919-05-03 | current |
Boards of Trade Act - Part I (BOTA - Part I) Loi sur les chambres de commerce - partie I (LCH - Partie I) |
| Act | 1919-05-02 | 1919-05-03 |
Boards of Trade Act - Part I (BOTA - Part I) Loi sur les chambres de commerce - partie I (LCH - Partie I) |
| Address | 2006-03-31 | current | 217, 11330 106 Street, Grande Prairie, AB T8V 7X9 |
| Address | 1919-05-03 | 2006-03-31 | 10011 103 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 1B9 |
| Name | 1952-05-27 | current | Grande Prairie Chamber of Commerce |
| Name | 1919-05-03 | 1952-05-27 | The Grande Prairie Board of Trade & Chamber of Commerce |
| Name | 1919-05-03 | 1952-05-27 | The Grande Prairie Board of Trade ; Chamber of Commerce |
| Status | 1919-05-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1952-05-27 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1919-05-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-12-03 | |
| 2009 | 2008-12-04 | |
| 2006 | 2005-12-01 |
| Address | 217, 11330 106 STREET |
| City | GRANDE PRAIRIE |
| Province | AB |
| Postal Code | T8V 7X9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Grande Prairie Junior Chamber of Commerce | Grande Prairie, AB T8V 7X9 | 1966-04-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Snowgami Manufacturing Corporation | 10105 89th Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0E3 | 2008-04-03 |
| Hard Impact Mechanical Inc. | 11221b 75a Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0G5 | 2015-08-24 |
| 9268871 Canada Inc. | 10019 95 Ave, Grande Prairie, AB T8V 0L2 | 2015-04-24 |
| Mel's Design & Construction Inc. | 12042 102 B Street, Grande Prairie, AB T8V 0M8 | 2014-05-13 |
| Canada In Progress | 10029 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0N3 | 2017-08-30 |
| 10665703 Canada Inc. | 10250 121 Avenue, Apt 103c, Grande Prairie, AB T8V 0P5 | 2018-03-06 |
| Yemcor Marketing Group Inc. | 2nd Floor, 9804 - 100 Ave, Suite 216, Grande Prairie, AB T8V 0T8 | 2013-01-16 |
| Jlh Bears Inc. | 10119 - 100 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0V4 | 2006-08-09 |
| Fusion Crete Products Inc. | 10525 100 Avenue Suite 200, Grande Prairie, AB T8V 0V8 | 1991-08-19 |
| 11313665 Canada Ltd. | 9311 101 Ave, Grande Prairie, AB T8V 0W5 | 2019-03-22 |
| Find all corporations in postal code T8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NOEL ROBERTS | HIGHWAY 40 SOUTH, PO BOX 6700, GRAND PRAIRIE AB T8V 6Y9, Canada |
| CODY BEAIRSTO | 10940-92 AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 6B5, Canada |
| GLEN VIPOND | -, PO BOX 1020, GRAND PRAIRIE AB T8V 3A9, Canada |
| JOE RENOOY | 700-9909 102 STREET, GRAND PRAIRIE AB T8V 2V4, Canada |
| FELIX SEILER | 9435 WEDGEWOOD DRIVE SOUTH, GRANDE PRAIRIE AB T8W 2G6, Canada |
| RICHARD VANDERZEE | 722014 RANGE ROAD 53, GRAND PRAIRIE AB T8X 4J5, Canada |
| CHERYL WEAVER | 10933 96 AVENUE, GRANDE PRAIRIE AB T8V 3J4, Canada |
| CRIS SEPPOLA-PODSADA | 10014 99 STREET, SUITE 305, GRAND PRAIRIE AB T8V 3N4, Canada |
| JESSE ARDUINI | 22- 10322 74 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T0H 0W0, Canada |
| DAN WONG | 10940 92 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8V 6B5, Canada |
| MEL BELL FOURNIER | 108-9840 97 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8V 7K2, Canada |
| TERTIUS GENIS | -, PO BOX 25053, GRAND PRAIRIE AB T8X 0E9, Canada |
| J'ASON MILLER | 102-16102 102 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8X 0K7, Canada |
| YAD MINHAS | -, PO BOX 922, GRAND PRAIRIE AB T8V 3Y1, Canada |
| FREDERIC GRANDMAISON | 203-10625 WEST SIDE DRIVE, GRAND PRAIRIE AB T8V 8E6, Canada |
| WADE GREENTREE | 6914 115 STREET, GRAND PRAIRIE AB T8W 0E7, Canada |
| ROB PETRONE | 9705 97 STREET, GRAND PRAIRIE AB T8V 8B9, Canada |
| LESLEY VANDEMARK | -, PO BOX 232, GROVEDALE AB T0H 1X0, Canada |
| NEIL LECLERC | 107 PINNACLE WAY, GRAND PRAIRIE AB T8V 7X9, Canada |
| WADE PILAT | 9705 97 AVENUE, GRAND PRAIRIE AB T8V 8B9, Canada |
| DENNIS BELL | 7107 102 STREET, CLAIRMONT AB T0H 0W0, Canada |
| City | GRANDE PRAIRIE |
| Post Code | T8V 7X9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Grande Prairie Junior Chamber of Commerce | Grande Prairie, AB T8V 7X9 | 1966-04-05 |
| The Portage La Prairie and District Chamber of Commerce | 20 East Saskatchewan Avenue, Portage La Prairie, MB R1N 0L2 | 1886-08-05 |
| Grande Prairie Firefighters Athletic Association | 8111 Resources Road, Grande Prairie, AB T8V 7Y2 | 2020-08-30 |
| Tora Grande Prairie (415) Limited | Unit 112-11030 100 Street, Grande Prairie, AB T8V 2N1 | 2020-04-01 |
| Forever Young Beauty Grande Prairie Inc. | 11125, 65th Ave, Grande Prairie, AB T8W 0C1 | 2018-11-14 |
| Grande Cache Chamber of Commerce | P.o. Box: 1342, Grande Cache, AB T0E 0Y0 | 1971-02-02 |
| Grande Prairie Flying Club | Box 446, Grande Prairie, AB T8V 3A7 | 1969-01-08 |
| Grande Prairie Buckwild Association | 11902 89a St, Grande Prairie, AB T8X 1M2 | 2020-01-14 |
| Grande Anse Chamber of Commerce | Grande-anse, NB | 1953-09-23 |
| All Prairie Auctions Inc. | 10022 - 102 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0Z7 | 2002-02-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Grande Prairie Chamber of Commerce.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.