Hard Impact Mechanical Inc. (Corporation# 9415351) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 24, 2015.
| Corporation ID | 9415351 |
| Business Number | 808979322 |
| Corporation Name | Hard Impact Mechanical Inc. |
| Registered Office Address |
11221b 75a Avenue Grande Prairie AB T8V 0G5 |
| Incorporation Date | 2015-08-24 |
| Dissolution Date | 2019-06-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dustin Jesse Haddad | 11221B 75A Avenue, Grande Prairie AB T8W 0G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-09-14 | current | 11221b 75a Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0G5 |
| Address | 2015-08-24 | 2017-09-14 | 10825 95th Street, Grande Prairie, AB T8V 1Z6 |
| Name | 2015-08-24 | current | Hard Impact Mechanical Inc. |
| Status | 2019-06-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-01-22 | 2019-06-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-08-24 | 2019-01-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-06-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-08-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-12-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 11221B 75A Avenue |
| City | Grande Prairie |
| Province | AB |
| Postal Code | T8V 0G5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Snowgami Manufacturing Corporation | 10105 89th Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0E3 | 2008-04-03 |
| 9268871 Canada Inc. | 10019 95 Ave, Grande Prairie, AB T8V 0L2 | 2015-04-24 |
| Mel's Design & Construction Inc. | 12042 102 B Street, Grande Prairie, AB T8V 0M8 | 2014-05-13 |
| Canada In Progress | 10029 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0N3 | 2017-08-30 |
| 10665703 Canada Inc. | 10250 121 Avenue, Apt 103c, Grande Prairie, AB T8V 0P5 | 2018-03-06 |
| Yemcor Marketing Group Inc. | 2nd Floor, 9804 - 100 Ave, Suite 216, Grande Prairie, AB T8V 0T8 | 2013-01-16 |
| Jlh Bears Inc. | 10119 - 100 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0V4 | 2006-08-09 |
| Fusion Crete Products Inc. | 10525 100 Avenue Suite 200, Grande Prairie, AB T8V 0V8 | 1991-08-19 |
| 11313665 Canada Ltd. | 9311 101 Ave, Grande Prairie, AB T8V 0W5 | 2019-03-22 |
| Vieworx Geophoto Inc. | 200, 9803-101 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 0X6 | 2010-10-22 |
| Find all corporations in postal code T8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dustin Jesse Haddad | 11221B 75A Avenue, Grande Prairie AB T8W 0G5, Canada |
| City | Grande Prairie |
| Post Code | T8V 0G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Programmation Hard Hat Inc. | 1680 Lincoln Avenue, Montreal, QC H3H 1G9 | 1983-05-02 |
| Newfoundland Hard Rok Inc. | C/o Goodland Buckingham, 16 Forest Road, Suite 200, St. John's, NL A1C 2B9 | |
| Hard | Athletic Inc. | 2 Burlington Cresent, Toronto, ON M6H 2L4 | 2004-02-03 |
| Hard Liquor Clothings Corp. | 3080 Boul. Le Carrefour S. 601, Laval, QC H7T 2R5 | 2011-03-03 |
| Hard Cash Entreprises Ltd. | 36 Rue Chatillon, Ville Lorraine, QC J6Z 2Z5 | 1975-09-02 |
| Partenaires Impact It Inc. | 2200 Sunset, Mont Royal, QC H3R 2Y6 | 1997-04-04 |
| Economiques Apl Impact Inc. | 3525 Vendome Avenue, Montreal, QC H4A 3M6 | 1982-12-08 |
| Donnees Impact Inc. | 5370 Renty Street, St-leonard, QC H1R 1N7 | 1985-01-02 |
| Impact De Vente Inc. | 2250, Boul De Maisonneuve, Est, Bureau 400, MontrÉal, QC H2K 2E5 | 2002-07-30 |
| Impact Ressources Humaines Inc. | 1-88 Eugene Lamontagne, Quebec, QC G1L 2B6 | 2015-08-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Hard Impact Mechanical Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.