HIVVA TECHNOLOGIES INC. (Corporation# 4142357) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 4, 2003.
| Corporation ID | 4142357 |
| Business Number | 899943005 |
| Corporation Name | HIVVA TECHNOLOGIES INC. |
| Registered Office Address |
397 Front Street West Apt. 3802 Toronto ON M5V 3S1 |
| Incorporation Date | 2003-02-04 |
| Dissolution Date | 2008-12-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMAD Tanabian | 128 SHOUGHNESSY CR., OTTAWA ON K2K 2N3, Canada |
| SEYED BAHRAM ZAHIR AZAMI | 1451 WALTHAM STREET, OTTAWA ON K1T 2T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-02-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-11-17 | current | 397 Front Street West, Apt. 3802, Toronto, ON M5V 3S1 |
| Address | 2006-03-02 | 2006-11-17 | 1451 Waltham Street, Ottawa, ON K1T 2T4 |
| Address | 2003-02-04 | 2006-03-02 | 128 Shoughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2N3 |
| Name | 2003-02-04 | current | HIVVA TECHNOLOGIES INC. |
| Status | 2008-12-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-07-10 | 2008-12-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-03-02 | 2008-07-10 | Active / Actif |
| Status | 2005-11-02 | 2006-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-02-04 | 2005-11-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-12-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2004-03-05 | Amendment / Modification | |
| 2003-02-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-08-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2005-11-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Telca Networks Inc. | 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2002-11-03 |
| Puente Business Solutions Ltd. | 397 Front Street West, Unit 2505, Toronto, ON M5V 3S1 | 2007-08-04 |
| 7545304 Canada Inc. | 397 Front Street West, Suite 1611, Toronto, ON M5V 3S1 | 2010-05-07 |
| Tanuki Brothers Ltd. | 397 Front Street West, Unit 1810, Toronto, ON M5V 3S1 | 2012-09-27 |
| Ats Capital Inc. | 397 Front Street West, Suite 2509, Toronto, ON M5V 3S1 | 2013-06-24 |
| Shepolar Ltd. | 397 Front Street West, Unit 3706, Toronto, ON M5V 3S1 | 2017-03-13 |
| The Hand Up Initiative | 397 Front Street West, Apt 2912, Toronto, ON M5V 3S1 | 2018-04-09 |
| 10949817 Canada Inc. | 397 Front Street West, Unit 1703, Toronto, ON M5V 3S1 | 2018-08-16 |
| Snow Owl Protection Inc. | 397 Front Street West, Suite 3806, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-03-27 |
| 11883828 Canada Inc. | 397 Front Street West, Unit 3909, Toronto, ON M5V 3S1 | 2020-02-03 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fitted Athlete Management Inc. | 3506-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2020-09-07 |
| Famalyft Co Limited | 1603-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2020-07-07 |
| Neuro Gym En Ligne Inc. | 2008 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2020-05-21 |
| 11556754 Canada Inc. | #810, 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-08-09 |
| 11443747 Canada Inc. | 1710-397 Front St W, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-06-02 |
| Latter Ai Inc. | 2012-397 Front St. W., Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-03-18 |
| Insurance Canada Online Financial Services Inc. | 1711-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-02-26 |
| 11223097 Canada Corp. | Unit 2310, 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-01-29 |
| Kikiamain Corp. | #3706, 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-01-14 |
| Cipherbit Corp. | 1501-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2018-06-26 |
| Find all corporations in postal code M5V 3S1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOHAMMAD Tanabian | 128 SHOUGHNESSY CR., OTTAWA ON K2K 2N3, Canada |
| SEYED BAHRAM ZAHIR AZAMI | 1451 WALTHAM STREET, OTTAWA ON K1T 2T4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3S1 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovative Technologies B.g.w. Inc. | 2500 Laval, Suite 2, St-laurent, QC H4L 3A1 | 1989-08-28 |
| Kes Technologies Environnementales Inc. | 593a, Rang Saint-philomГЁne, Kanesatake, QC J0N 1E0 | 2005-06-17 |
| Technologies S.z.t.p. Inc. | 800 Rene Levesque Blvd W, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 | 1993-11-30 |
| D.c.t. Technologies Inc. | 6600 Trans-canada Highway, Suite 750, Pointe Claire, QC H9R 4S2 | 2002-05-23 |
| Etc Electronic Technologies Incorporated | 51 Worcester Road, Toronto, ON M9W 4K2 | 1999-03-19 |
| Creative Minds Technologies, Inc. | 433 Aylmer Road, Gatineau, QC J9J 1H4 | 2000-11-16 |
| Printing Air Technologies Inc. | 340 Joseph Carrier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 1999-03-03 |
| European Aerospace Technologies Inc. | 720 De La Baie, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2017-11-03 |
| Atg - Automation Technologies Group Ltd. | 201 William Paul, Verdun, QC H3E 1R6 | 1986-09-04 |
| Optimum Energy Technologies Inc. | 7019 Rue Desglaieuls, Longueuil, QC J3Y 8R9 | 2010-08-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on HIVVA TECHNOLOGIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.