Insurance Canada Online Financial Services Inc. (Corporation# 11271954) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 2019.
| Corporation ID | 11271954 |
| Business Number | 707758918 |
| Corporation Name | Insurance Canada Online Financial Services Inc. |
| Registered Office Address |
1711-397 Front Street West Toronto ON M5V 3S1 |
| Incorporation Date | 2019-02-26 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Reagan Kucher-Lang | 1711-397 Front Street West, Toronto ON M5V 3S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 1711-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 |
| Name | 2019-02-26 | current | Insurance Canada Online Financial Services Inc. |
| Status | 2019-02-26 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fitted Athlete Management Inc. | 3506-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2020-09-07 |
| Famalyft Co Limited | 1603-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2020-07-07 |
| Neuro Gym En Ligne Inc. | 2008 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2020-05-21 |
| 11556754 Canada Inc. | #810, 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-08-09 |
| 11443747 Canada Inc. | 1710-397 Front St W, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-06-02 |
| Latter Ai Inc. | 2012-397 Front St. W., Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-03-18 |
| 11223097 Canada Corp. | Unit 2310, 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-01-29 |
| Kikiamain Corp. | #3706, 397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2019-01-14 |
| Cipherbit Corp. | 1501-397 Front Street West, Toronto, ON M5V 3S1 | 2018-06-26 |
| Guardian Analytics Inc. | 397 Front Street West Suite 3806, M5v 3s1, ON M5V 3S1 | 2018-04-26 |
| Find all corporations in postal code M5V 3S1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Reagan Kucher-Lang | 1711-397 Front Street West, Toronto ON M5V 3S1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3S1 |
| Category | insurance |
| Category + City | insurance + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rbc Insurance Services Inc. | 6880 Financial Drive, West Tower, Mississauga, ON L5N 7Y5 | 1993-01-18 |
| Rbc Insurance Services Inc. | 6880 Financial Drive, West Tower, Mississauga, ON L5N 7Y5 | |
| Online Financial Services Limited | 1324 Highgate Court, Oakville, ON L6H 2V4 | 1987-11-23 |
| Les Services Itc Online Inc. | 5185, Henri-bourassa Blvd. West, St-laurent, QC H4R 1B7 | 2003-06-11 |
| Cnj Insurance & Financial Services Inc. | 112 Madoc Drive, Brampton, ON L6V 2A4 | 2002-09-19 |
| Horseshoe Insurance and Financial Services Ltd. | 4 Stonecrop Rd, Brampton, ON L6Y 2Z3 | 2017-10-05 |
| Dhl Insurance & Financial Services Inc. | 18 Clarke Street, Stouffville, ON L4A 3R3 | 2014-08-08 |
| Mark Reid Insurance and Financial Services Inc. | 20 Conant Pl, Kanata, ON K2L 3Z7 | 2017-01-19 |
| Mankind Insurance and Financial Services Inc. | 20 Evergreen Avenue, Brampton, ON L6P 0P9 | 2018-01-17 |
| Vlife Insurance and Financial Services Inc. | 27 Antelope Drive, Scarborough, ON M1B 6K3 | 2017-01-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on Insurance Canada Online Financial Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.