CNJ INSURANCE & FINANCIAL SERVICES INC. (Corporation# 6020810) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 2002.
| Corporation ID | 6020810 |
| Business Number | 861627040 |
| Corporation Name | CNJ INSURANCE & FINANCIAL SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
112 Madoc Drive Brampton ON L6V 2A4 |
| Incorporation Date | 2002-09-19 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JON-PAUL DEERIN | 112 MADOC DRIVE, BRAMPTON ON L6V 2A4, Canada |
| NATALIE DEERIN | 112 MADOC DRIVE, BRAMPTON ON L6V 2A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-19 | current | 112 Madoc Drive, Brampton, ON L6V 2A4 |
| Name | 2002-09-19 | current | CNJ INSURANCE & FINANCIAL SERVICES INC. |
| Name | 2002-09-19 | current | CNJ INSURANCE ; FINANCIAL SERVICES INC. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-19 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| 9295437 Canada Incorporated | 20 Shediac Rd, Brampton, ON L6V 0V9 | 2015-05-13 |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Ck Global Marketing Inc. | 9418 Chinguacousy Rd N, Brampton, ON L6V 1A1 | 2004-04-27 |
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Find all corporations in postal code L6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JON-PAUL DEERIN | 112 MADOC DRIVE, BRAMPTON ON L6V 2A4, Canada |
| NATALIE DEERIN | 112 MADOC DRIVE, BRAMPTON ON L6V 2A4, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V 2A4 |
| Category | insurance |
| Category + City | insurance + BRAMPTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rbc Insurance Services Inc. | 6880 Financial Drive, West Tower, Mississauga, ON L5N 7Y5 | 1993-01-18 |
| Rbc Insurance Services Inc. | 6880 Financial Drive, West Tower, Mississauga, ON L5N 7Y5 | |
| Horseshoe Insurance and Financial Services Ltd. | 4 Stonecrop Rd, Brampton, ON L6Y 2Z3 | 2017-10-05 |
| Dhl Insurance & Financial Services Inc. | 18 Clarke Street, Stouffville, ON L4A 3R3 | 2014-08-08 |
| Hometown Insurance & Financial Services Inc. | 21a Armstrong Avenue, Georgetown, ON L7G 4S1 | 2002-11-29 |
| Vlife Insurance and Financial Services Inc. | 27 Antelope Drive, Scarborough, ON M1B 6K3 | 2017-01-22 |
| Mankind Insurance and Financial Services Inc. | 20 Evergreen Avenue, Brampton, ON L6P 0P9 | 2018-01-17 |
| Dream Insurance & Financial Services Inc. | 16 Mcadam Ave, Unit 1, Toronto, ON M6A 0B9 | 2018-02-23 |
| Mark Reid Insurance and Financial Services Inc. | 20 Conant Pl, Kanata, ON K2L 3Z7 | 2017-01-19 |
| A. Hopkins Insurance and Financial Services Inc. | 330 - 522 Seventh Street, New Westminster, BC V3L 3B7 | 2002-05-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on CNJ INSURANCE & FINANCIAL SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.