THE MARIDON CENTRE FOR HUMAN DEVELOPMENT, INCORPORATED (Corporation# 414191) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 25, 1980.
| Corporation ID | 414191 |
| Corporation Name | THE MARIDON CENTRE FOR HUMAN DEVELOPMENT, INCORPORATED |
| Registered Office Address |
10235 101 Street Suite 2000 Edmonton AB T5J 3G1 |
| Incorporation Date | 1980-02-25 |
| Dissolution Date | 1989-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M.R. LOVE | 61 ST. CLAIR AVENUE W. APT 1008, TORONTO ON M4V 2Y8, Canada |
| D.D. LOVE | 61 ST. CLAIR AVENUE W. APT 1008, TORONTO ON M4V 2Y8, Canada |
| J.N. WILLIS | 61 ST. CLAIR AVENUE W. APT 1008, TORONTO ON M4V 2Y8, Canada |
| R.H. TESKEY | 10235 101 STREET #2000, EDMONTON AB T5J 3G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-02-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-02-24 | 1980-02-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-02-25 | current | 10235 101 Street, Suite 2000, Edmonton, AB T5J 3G1 |
| Name | 1983-11-01 | current | THE MARIDON CENTRE FOR HUMAN DEVELOPMENT, INCORPORATED |
| Name | 1980-02-25 | 1983-11-01 | 97141 CANADA LIMITED |
| Status | 1989-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-06-04 | 1989-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-02-25 | 1988-06-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-08-31 | Dissolution | |
| 1980-02-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1982-11-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enertech Engineering (canada) Ltd. | 10235 101 Street, Suite 400 Oxford Tower, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1979-09-13 |
| Otron Direct Sales (canada) Ltd. | 10235 101 Street, Suite 1700, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1977-11-07 |
| Vopni Press Limited | 10235 101 Street, Suite 2000 Oxford Ctr., Edmonton, AB T5J 3G1 | |
| 62427 Manitoba Ltd. | 10235 101 Street, Suite 2000 Oxford Twr., Edmonton, AB T5J 3G1 | |
| Hanna Dagmar Publications Inc. | 10235 101 Street, Suite 2000 Oxford Tower, Edmonton, AB T5J 3G1 | |
| Kenora Miner and News Limited | 10235 101 Street, Suite 2000 Oxford Twr., Edmonton, AB T5J 3G1 | |
| Programming Direct Inc. | 10235 101 Street, Suite 1700, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1991-12-30 |
| Courtyard Inns Funding #2 Ltd. | 10235 101 Street, Suite 400, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1992-03-16 |
| Homeworks By Box Cars and One-eyed Jacks Inc. | 10235 101 Street, Suite 1700, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1995-12-07 |
| 3324281 Canada Ltd. | 10235 101 Street, Suite 2000, Edmonton, AB T5J 3G1 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Essence Divine Marketing Inc. | 10235 101st Street, Suite 400, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1993-02-15 |
| The Pizza Pipeline Ltd. | 10235 101 St Street, Suite 400, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1986-07-07 |
| Produits De Consommateur Spectrum Corp. | 10235 101 Street Nw, Suite 2000, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1985-03-05 |
| 132005 Canada Limited | 2000 Oxford Towr, 10232 101 Street, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1984-04-09 |
| Chinalta China Products (international) Inc. | 2332 Oxford Tower 101 Street, 10235, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1984-02-14 |
| Primedia Television Inc. | 10060 Jasper Ave., Esso Tower, Suite 901, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1984-01-03 |
| Registre Medical De Montreal Ltee | 10235 101 Street N W, Suite 2000, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1982-06-01 |
| Gestion Samra Limitee | 10235 101th Street, Suite 2000, Edmonton, AB T5J 3G1 | 1977-07-19 |
| Luscar Ltd. | 1600 Oxford Tower, Ste 10235 101 Street, Edmonton, AB T5J 3G1 | |
| Fred Rumble Ltd. | 10235 101 Street N.w., Suite 2000, Edmonton, AB T5J 3G1 | |
| Find all corporations in postal code T5J3G1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M.R. LOVE | 61 ST. CLAIR AVENUE W. APT 1008, TORONTO ON M4V 2Y8, Canada |
| D.D. LOVE | 61 ST. CLAIR AVENUE W. APT 1008, TORONTO ON M4V 2Y8, Canada |
| J.N. WILLIS | 61 ST. CLAIR AVENUE W. APT 1008, TORONTO ON M4V 2Y8, Canada |
| R.H. TESKEY | 10235 101 STREET #2000, EDMONTON AB T5J 3G1, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J3G1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Precision Human Development Ltd. | 1200 Waterfront Centre, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 3L6 | 2002-07-29 |
| "international Development Centre" for Human Resources & Management Ltd. | 3444 Wyman Cres, Ottawa, ON K1V 0P4 | 2005-09-14 |
| Canadian Global Human Support and Development Centre | 400 East 42nd Street, Hamilton, ON L8T 3B1 | 2017-09-11 |
| The True North Centre for Education and Human Development | 630 Sherbrook Street West, Suite 400, Montreal, QC H3A 1E4 | 2003-10-27 |
| Hudev: Human-centred Development Associates Incorporated | 83 Island Park Drive, P.o.box 207, Manotick, ON K0A 2N0 | 1982-01-08 |
| Quantis Human Resource Technologies Incorporated | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2014-12-16 |
| Human 2 Human Information Technology Solutions Incorporated | 3 Dunham Crescent, Aurora, ON L4G 2V3 | 2012-03-18 |
| The Sport Development Human Resource Council of Canada Incorporated | 275 Crichton St., Ottawa, ON K1M 1W3 | 2002-01-28 |
| Rainbow Skills Development Centre | 1485 Lapierriere Drive, 2nd Floor, Ottawa, ON K1Z 7S8 | 1996-08-09 |
| The Centre for Human Success | B-131 Walmer Road, Toronto, ON M5R 2X8 | 2017-10-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE MARIDON CENTRE FOR HUMAN DEVELOPMENT, INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.