"INTERNATIONAL DEVELOPMENT CENTRE" FOR HUMAN RESOURCES & MANAGEMENT LTD. (Corporation# 6448411) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6448411 |
| Business Number | 826039679 |
| Corporation Name | "INTERNATIONAL DEVELOPMENT CENTRE" FOR HUMAN RESOURCES & MANAGEMENT LTD. |
| Registered Office Address |
3444 Wyman Cres Ottawa ON K1V 0P4 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2011-11-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HISHAM ABU -MAHFOUZ | 3444 WYMAN CRES, OTTAWA ON K1V 0P4, Canada |
| MAZEN ALDAMEARY | 3433 WYMAN CRES, OTTAWA ON K1V 0P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-14 | current | 3444 Wyman Cres, Ottawa, ON K1V 0P4 |
| Name | 2007-04-10 | current | "INTERNATIONAL DEVELOPMENT CENTRE" FOR HUMAN RESOURCES & MANAGEMENT LTD. |
| Name | 2007-04-10 | current | "INTERNATIONAL DEVELOPMENT CENTRE" FOR HUMAN RESOURCES ; MANAGEMENT LTD. |
| Name | 2005-09-14 | 2007-04-10 | CANADIAN DEVELOPMENT CENTRE FOR TRAINING AND MANAGEMENT LTD. |
| Status | 2011-11-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-14 | 2011-11-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-14 | 2011-06-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-04-10 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-11-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-09-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Danasoft Solutions Inc. | 3444 Wyman Cres., Gloucester, ON K1V 0P4 | 2008-03-06 |
| First Boston Securities & Investments Inc. | 3879 Wyman Cres, Ottawa, ON K1V 0P4 | 2004-12-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HISHAM ABU -MAHFOUZ | 3444 WYMAN CRES, OTTAWA ON K1V 0P4, Canada |
| MAZEN ALDAMEARY | 3433 WYMAN CRES, OTTAWA ON K1V 0P4, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 0P4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestalex - Human Resources Management Centre Inc. | C P 107, Wendover, ON K0A 3K0 | 1988-10-13 |
| Consultation Jarda Inc. Human Resources Development | 195 Maple Street, Moncton, New Brunswick, NB E1C 6A5 | 2005-09-12 |
| Centre International Du Developement De La Gestion I.c.m. Inc. | 615 Dorchester Blvd West, Suite 630, Montreal, QC H3B 1P7 | 1985-04-12 |
| Upstream Human Resources Development Services Canada Corporation | 30-470 Stone Church Rd E, Hamilton, ON L9B 2A7 | 2006-09-07 |
| Rba International, Human Resources Consultants Inc. | 770 Chemin St-guillaume, Ste-marthe, QC J0P 1W0 | 1987-07-22 |
| World Wide Human Resources Development Inc. (whrd) | 9251-8 Yonge St., Suite 805, Richmond Hill, ON L4C 9T3 | 2003-05-27 |
| International African Centre for Democracy and Human Rights (iacdhr) | 280 Sapiniere Dorion Est, App. 1 C.p. 8699, Ste-foy, QC G1V 4N6 | 1994-11-07 |
| O'grady Human Resources & Management Consulting Inc. | 60 Royal Oak Court, Ottawa, ON K1T 3P1 | 1999-08-17 |
| L.w. Slivinski & Associates Human Resources Management Ltd. | 84 Grenfell Crescent, Ottawa, ON K2G 0G4 | 1999-03-05 |
| Canadian Aboriginal Human Resources Management Association | 42 Craglea Corner, Winnipeg, MB R3C 4L2 | 2011-05-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on "INTERNATIONAL DEVELOPMENT CENTRE" FOR HUMAN RESOURCES & MANAGEMENT LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.