The Canadian Association of Environmental Management (Corporation# 380822) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 18, 1972.
| Corporation ID | 380822 |
| Corporation Name | The Canadian Association of Environmental Management |
| Registered Office Address |
150 Delhi Street Guelph ON N1E 6K9 |
| Incorporation Date | 1972-04-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Keith Sopha | 150 Delhi Street, Guelph ON N1E 6K9, Canada |
| Valerie Lohnes | 90 Glen Allen Drive, Bridgewater NS B4V 3S6, Canada |
| Dean Waisman | 1820 Maple Street, Vancouver BC V6J 3S7, Canada |
| Robert Scott | 4505-101 Street, Edmonton AB T6E 5C6, Canada |
| Susan Roberts | Groves Memorial Community Hospital, 235 Union Street E, Fergus ON N1M 1W3, Canada |
| Brad Fedyk | Grey Bruce Health Services, 1800 8th Street E, Owen Sound ON N4K 6M9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1972-04-18 | 2014-10-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1972-04-17 | 1972-04-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-17 | current | 150 Delhi Street, Guelph, ON N1E 6K9 |
| Address | 2006-03-31 | 2014-10-17 | Station C, P.o. Box 3340, Ottawa, ON K1Y 4J5 |
| Address | 2001-07-30 | 2006-03-31 | Station C, P.o. Box 3340, Ottawa, ON K1Y 4J5 |
| Address | 1972-04-18 | 2001-07-30 | Station C, P.o.box 3340, Ottawa, ON K1Y 4J5 |
| Name | 2014-10-17 | current | The Canadian Association of Environmental Management |
| Name | 2002-11-25 | 2014-10-17 | The Canadian Association of Environmental Management |
| Name | 1972-04-18 | 2002-11-25 | THE CANADIAN ADMINISTRATIVE HOUSEKEEPERS ASSOCIATION INCORPORATED |
| Status | 2014-10-17 | current | Active / Actif |
| Status | 1972-04-18 | 2014-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-17 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-09-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-11-25 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1972-04-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-09-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2015 | 2015-09-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Homewood Research Institute | 150 Delhi Street, Guelph, ON N1E 6K9 | 2001-11-21 |
| 7586787 Canada Inc. | 150 Delhi Street, Guelph, ON N1E 6K9 | 2010-06-25 |
| 7824076 Canada Inc. | 150 Delhi Street, Guelph, ON N1E 6K9 | |
| 7824092 Canada Ltd. | 150 Delhi Street, Guelph, ON N1E 6K9 | |
| Homewood Health Inc. | 150 Delhi Street, Guelph, ON N1E 6K9 | |
| Organizational Health (ontario) Inc. | 150 Delhi Street, Guelph, ON N1E 6K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Noka Software and Creative Inc. | 7 Henderson Drive, Guelph, ON N1E 0A1 | 2018-02-07 |
| Tegrality Inc. | 7 Henderson Drive, Guelph, ON N1E 0A1 | 2020-09-17 |
| Noka Capital Group Inc. | 7 Henderson Drive, Guelph, ON N1E 0A1 | 2020-11-17 |
| 11433059 Canada Inc. | 4 Valleyhaven Lane, Guelph, ON N1E 0A3 | 2019-05-27 |
| Nicholson Aviation Services Inc. | 21 Valleyhaven Lane, Guelph, ON N1E 0A3 | 2017-01-16 |
| 8681023 Canada Inc. | 3 Henry Court, Guelph, ON N1E 0A3 | 2013-11-01 |
| Perfect Pearls Dental Hygiene Ltd. | 10 Valleyhaven Ln, Guelph, ON N1E 0A3 | 2011-01-01 |
| The North-america Motor Express Ltd. | 4 Valley Havenlane, Guelph, ON N1E 0A3 | 2010-04-20 |
| Arshvitech Global Solutions Inc. | 13, Frasson Drive, Guelph, ON N1E 0A7 | 2017-02-24 |
| 9563989 Canada Inc. | 17 Frasson Drive, Guelph, ON N1E 0A7 | 2015-12-24 |
| Find all corporations in postal code N1E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Keith Sopha | 150 Delhi Street, Guelph ON N1E 6K9, Canada |
| Valerie Lohnes | 90 Glen Allen Drive, Bridgewater NS B4V 3S6, Canada |
| Dean Waisman | 1820 Maple Street, Vancouver BC V6J 3S7, Canada |
| Robert Scott | 4505-101 Street, Edmonton AB T6E 5C6, Canada |
| Susan Roberts | Groves Memorial Community Hospital, 235 Union Street E, Fergus ON N1M 1W3, Canada |
| Brad Fedyk | Grey Bruce Health Services, 1800 8th Street E, Owen Sound ON N4K 6M9, Canada |
| City | Guelph |
| Post Code | N1E 6K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Environmental Law Association | 55 University Avenue,suite 1500, Toronto, ON M5J 2H7 | 1981-09-28 |
| The Canadian Youth Environmental Association | 202 - 25 Aspenmont Heights Sw, Calgary, AB T3H 0E4 | 2015-10-29 |
| Canadian Environmental Markets Association | 181 Bay Street, Suite 1800, Toronto, ON M5J 2T9 | 2004-12-30 |
| Association of Chinese Canadian Environmental & Municipal Professionals | 51 Jacobi Crt, Vaughan, ON L4J 9H8 | 2016-12-01 |
| International Environmental Liability Management Association | 181 University Avenue, Suite 2200, Toronto, ON M5H 3M7 | 1994-10-18 |
| Canadian Association of Exposition Management | 3012 Salerno Crescent, Mississauga, ON L5N 1T6 | 1983-11-04 |
| Association Gestion De Productivite Canadien Inc. | 25 Overlea Blvd., Suite 307, Toronto, ON M4H 1B1 | 1977-10-31 |
| Association Canadienne Des Conseillers En Administration | 45 Charles Street East, Suite 303, Toronto, ON M4Y 1S2 | 1963-07-04 |
| L'association Canadienne Des Ecoles SupÉrieures D E Gestion | 1410 Clay Court, Ottawa, ON K1C 4T2 | 1993-06-18 |
| Canadian Association for Pharmacy Distribution Management | 3800 Steeles Avenue West, Suite 301a, Toronto, ON L4L 4G9 | 1965-06-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Canadian Association of Environmental Management.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.