QUADRUS DISTRIBUTION SERVICES LTD. (Corporation# 3626750) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 1999.
| Corporation ID | 3626750 |
| Business Number | 867987786 |
| Corporation Name |
QUADRUS DISTRIBUTION SERVICES LTD. SERVICES DE DISTRIBUTION QUADRUS LTÉE |
| Registered Office Address |
255 Dufferin Avenue London ON N6A 4K1 |
| Incorporation Date | 1999-06-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FABRICE MORIN | 1350 BOUL. RENE-LEVESQUE WEST, Montreal QC H3G 1T4, Canada |
| Alisa M. Devries | 255 Dufferin Avenue, London ON N6A 4K1, Canada |
| R. Jeffrey Van Hoeve | 255 Dufferin Avenue, London ON N6A 4K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-05-03 | current | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 |
| Address | 1999-09-16 | 2006-05-03 | 630 Rene Levesque Blvd West, 18th Floor, Montreal, QC H3B 4V5 |
| Address | 1999-06-14 | 1999-09-16 | 1170 Peel Street, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 |
| Name | 2006-01-05 | current | QUADRUS DISTRIBUTION SERVICES LTD. |
| Name | 2006-01-05 | current | SERVICES DE DISTRIBUTION QUADRUS LTÉE |
| Name | 1999-09-17 | 2006-01-05 | CANADA LIFE FINANCIAL DISTRIBUTION SERVICES INC. |
| Name | 1999-09-17 | 2006-01-05 | CANADA-VIE, DISTRIBUTION DE SERVICES FINANCIERS INC. |
| Name | 1999-06-14 | 1999-09-17 | 3626750 CANADA INC. |
| Status | 1999-06-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-03 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2006-01-05 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1999-09-17 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1999-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Quadrus Investment Services Ltd. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 1970-07-29 |
| 3853071 Canada Limited | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 2001-01-02 |
| 9542647 Canada Ltd. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 2015-12-08 |
| London Life Financial Corporation | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | |
| Canada Life Investment Management Ltd. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 2020-06-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Platinum Wealth Management Inc. | 255 Dufferin Ave, Suite 30, London, ON N6A 4K1 | 2016-08-10 |
| Skinny Ink Tech Inc. | Suite 30 255 Dufferin Ave, London, ON N6A 4K1 | 2004-04-14 |
| Grs Securities Inc. | 30 - 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 2001-06-04 |
| 177545 Canada Limited | 255 Dufferin Ave, London, ON N6A 4K1 | 1974-12-11 |
| Glc Asset Management Group Ltd. | 255, Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | |
| Groupe D'assurances London Inc. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 |
| Name | Address |
|---|---|
| FABRICE MORIN | 1350 BOUL. RENE-LEVESQUE WEST, Montreal QC H3G 1T4, Canada |
| Alisa M. Devries | 255 Dufferin Avenue, London ON N6A 4K1, Canada |
| R. Jeffrey Van Hoeve | 255 Dufferin Avenue, London ON N6A 4K1, Canada |
| City | LONDON |
| Post Code | N6A 4K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Quadrus Investment Services Ltd. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 1970-07-29 |
| Quadrus Holding Inc. | 1356 Albanie, Mascouche, QC J7L 4A6 | 1988-11-09 |
| Quadrus Resources Inc. | 220 Mimosa, Dorval, QC H9S 3K2 | 1988-11-16 |
| Services De Distribution Versacold Ltee | 1055 West Georgia St, Suite 1500 Box 11117, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Atmt Distribution Center and Computer Services Inc. | 901 Boul Cure Boivin, Boisbriand, QC J7G 2S8 | 1994-06-30 |
| Les Services D'entreposage Et De Distribution Novasto Inc. | 1255 Phillips Square, Suite 605, Montreal, QC H3G 3G5 | 1989-11-15 |
| Services De Distribution Strata Limitee | 101 Frederick Street, Box 9032, Kitchener, ON N2G 4R8 | 1988-06-20 |
| Sne-ssd Services Et Solutions De Distribution Inc. | 9992 Avenue Parc-georges, UnitГ© 104, MontrГ©al-nord, QC H1H 4X8 | 2016-02-23 |
| Services De Distribution Bell Cellulaire Inc. | 10 Carlson Court, Suite 800, Rexdale, ON M9W 6L2 | 1988-03-01 |
| Services De Distribution Versacold Ltee | 595 Burrard St, Suite 2500 Box 49200, Vancouver, BC V7X 1L1 |
Please comment or provide details below to improve the information on QUADRUS DISTRIBUTION SERVICES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.