Groupe d'assurances London Inc. (Corporation# 2612046) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2612046 |
| Business Number | 129590774 |
| Corporation Name |
Groupe d'assurances London Inc. LONDON INSURANCE GROUP INC. |
| Registered Office Address |
255 Dufferin Avenue London ON N6A 4K1 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 19 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeffrey F. Macoun | 255 Dufferin Avenue, London ON N6A 4K1, Canada |
| Garry MacNicholas | 330 University Avenue, Toronto ON M5G 1R8, Canada |
| Arshil Jamal | 330 University Avenue, Toronto ON M5G 1R8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-05-29 | 1990-05-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-04-22 | current | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 |
| Address | 1991-04-18 | 1999-04-22 | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 |
| Name | 1991-04-18 | current | Groupe d'assurances London Inc. |
| Name | 1991-04-18 | current | LONDON INSURANCE GROUP INC. |
| Name | 1990-05-30 | 1991-04-18 | LONDON INSURANCE GROUP INC. |
| Name | 1990-05-30 | 1990-05-30 | LONVEST CORPORATION |
| Status | 2020-01-01 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1990-05-30 | 2020-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-01-01 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Other / Autre |
| 2017-05-04 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2009-05-11 | Amendment / Modification | |
| 1999-04-22 | Amendment / Modification |
RO Changed. Directors Limits Changed. |
| 1990-05-30 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Platinum Wealth Management Inc. | 255 Dufferin Ave, Suite 30, London, ON N6A 4K1 | 2016-08-10 |
| Skinny Ink Tech Inc. | Suite 30 255 Dufferin Ave, London, ON N6A 4K1 | 2004-04-14 |
| Grs Securities Inc. | 30 - 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 2001-06-04 |
| 177545 Canada Limited | 255 Dufferin Ave, London, ON N6A 4K1 | 1974-12-11 |
| Quadrus Investment Services Ltd. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 1970-07-29 |
| Glc Asset Management Group Ltd. | 255, Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | |
| Quadrus Distribution Services Ltd. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 1999-06-14 |
| 3853071 Canada Limited | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 2001-01-02 |
| 9542647 Canada Ltd. | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | 2015-12-08 |
| London Life Financial Corporation | 255 Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 | |
| Find all corporations in postal code N6A 4K1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jeffrey F. Macoun | 255 Dufferin Avenue, London ON N6A 4K1, Canada |
| Garry MacNicholas | 330 University Avenue, Toronto ON M5G 1R8, Canada |
| Arshil Jamal | 330 University Avenue, Toronto ON M5G 1R8, Canada |
| City | LONDON |
| Post Code | N6A 4K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| London General Insurance Group Inc. | 255 Dufferin Avneue, London, ON N6A 4K1 | |
| La London Et Midland Compagnie D'assurance Generale | Terminal A, P.o.box 5071, London 12, ON N6A 4M5 | 1947-07-17 |
| British Aviation Insurance Group (canada) Ltd. | 100 Renfrew Drive, Suite 200, Markham, ON L3R 9R6 | 2000-11-24 |
| The Commerce Group Insurance Company | Stock Exchange Tw.-victoria Sq, Suite 3400 P.o.box 242, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1978-12-21 |
| London General Insurance Group Inc. | 55 King St. West, 12th Floor, Td Tower, Po Box 1, Td Cent, Toronto, ON M5K 1A2 | |
| Starlegacy Financial Group Inc. | 255 Queens Ave., Suite 2520, One London Place, London, ON N6A 4R8 | 2003-03-13 |
| London Chinese Seniors Group | 1717 Jubilee Drive, London, ON N6G 5K5 | 2016-08-05 |
| London Disability Management Research Group Inc. | 200 Sandringham Crescent, Suite 711, London, ON N6C 5B6 | 1990-10-30 |
| London Financial Group Ltd. | 515 Skyline Avenue, Unit 41, London, ON N5X 0H4 | 2020-11-02 |
| Glc Asset Management Group Ltd. | 255, Dufferin Avenue, London, ON N6A 4K1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Groupe d'assurances London Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.