Our Kids Publications Ltd. (Corporation# 3625460) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 1999.
| Corporation ID | 3625460 |
| Business Number | 869120774 |
| Corporation Name | Our Kids Publications Ltd. |
| Registered Office Address |
4242 Rockwood Road Mississauga ON L4W 1L8 |
| Incorporation Date | 1999-06-07 |
| Dissolution Date | 2015-06-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Agnes Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Andrew Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Agatha Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Margaret Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Michael Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-10-15 | current | 4242 Rockwood Road, Mississauga, ON L4W 1L8 |
| Address | 1999-06-07 | 2001-10-15 | 2384 Stillmeadow Rd, Mississauga, ON L5B 2G5 |
| Name | 1999-06-07 | current | Our Kids Publications Ltd. |
| Status | 2018-01-10 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-06-17 | 2018-01-10 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-18 | 2015-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-10-09 | 2014-11-18 | Active / Actif |
| Status | 2012-04-27 | 2014-10-09 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-29 | 2012-04-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-03-11 | 2011-11-29 | Active / Actif |
| Status | 2005-02-17 | 2005-03-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-07 | 2005-02-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-01-10 | Revival / Reconstitution | |
| 2015-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2014-10-09 | Revival / Reconstitution | |
| 2012-04-27 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4242 ROCKWOOD ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 1L8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7909438 Canada Incorporated | 4280 Rockwood Rd, Mississauga, ON L4W 1L8 | 2011-07-04 |
| X Mobile Group Inc. | 1300 Britannia Road East, Suite 207, Mississauga, ON L4W 1L8 | 2006-06-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Agnes Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Andrew Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Agatha Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Margaret Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| Michael Stawicki | 4242 Rockwood Road, Mississauga ON L4W 1L8, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W 1L8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Whole Kids Foundation | 1000 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, 3700, Montreal, QC H3B 4W5 | 2013-07-05 |
| Kids 4 Kids In Haiti Foundation | 12230 Kennedy Road, Stouffville, ON L4A 2J5 | 2019-08-30 |
| Six Kids Properties Inc. | 6500 Trans-canada Highway, Suite 210, Montreal, QC H4T 1X4 | |
| Six Kids Properties Inc. | 6500 Trans-canada Highway, Suite 210, Montreal, QC H4T 1X4 | |
| Les Aliments Kids| Inc. | 1100 Rue Sherbrooke Oeust, Suite 2002, Montreal, QC H3A 1G8 | 1988-05-02 |
| Les Proprietes Six Kids Inc. | 6500 Trans Canada Highway, Suite 210, Montreal, QC H4T 1X4 | 1986-02-24 |
| Dessins Novel Kids Inc. | 1400 Tees, MontrÉal, QC H4R 2B6 | 1997-05-07 |
| The Kids Are All Right Foundation | 50 Oakland Avenue, Westmount, QC H3Y 1P2 | 2008-04-18 |
| Jade's Kids Foundation (kids Independent of Drugs) | 2300-1177 West Hastings Street, Vancouver, BC V6E 2K3 | 2007-03-08 |
| Kids Educate Kids Corporation | 88 Bestview Dr, Toronto, ON M2M 2X9 | 2018-09-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on Our Kids Publications Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.