SERVI-MARK INC. (Corporation# 3624536) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1999.
| Corporation ID | 3624536 |
| Business Number | 143266898 |
| Corporation Name | SERVI-MARK INC. |
| Registered Office Address |
54 Du Domaine Saint-antoine-de-lavaltrie QC J0K 1H0 |
| Incorporation Date | 1999-06-04 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STAVROS GEORGARAS | 3104 HARVEY, ST. HUBERT QC J3Y 3T6, Canada |
| SEAN GALLAGHER | 54 DU DOMAINE, SAINT-ANTOINE-DE-LAVALTRIE QC J0K 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-04 | current | 54 Du Domaine, Saint-antoine-de-lavaltrie, QC J0K 1H0 |
| Name | 1999-11-10 | current | SERVI-MARK INC. |
| Name | 1999-06-04 | 1999-11-10 | 3624536 CANADA INC. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-04 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-11-10 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1999-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2002-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2001-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 54 DU DOMAINE |
| City | SAINT-ANTOINE-DE-LAVALTRIE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4259220 Canada Inc. | 51 Terrasse Bellerive, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2004-12-17 |
| 4055322 Canada Inc. | 40 Rang Saint-francois, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2002-04-29 |
| Г‰quipement Golflight Inc. | 145 Rue Rolland-miron, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2001-11-05 |
| 3936881 Canada Inc. | 628 Notre-dame, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2001-08-21 |
| Desgens Media Inc. | 315 Joliboise, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2001-06-18 |
| 3830837 Canada Inc. | 60 Terrasse Pelletier, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-11-06 |
| Mrg Logistic Inc. | 992 Rue Notre-dame, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-06-15 |
| Solutions Forestieres Violette & Quinn Inc. | 170 Avenue St-laurent, C.p. 910, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-05-29 |
| 3739473 Canada Inc. | 50 Terasse Charland, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-04-01 |
| Lanau-cam Inc. | 536 Rue Notre-dame, Suite 103, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-03-17 |
| Find all corporations in postal code J0K 1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STAVROS GEORGARAS | 3104 HARVEY, ST. HUBERT QC J3Y 3T6, Canada |
| SEAN GALLAGHER | 54 DU DOMAINE, SAINT-ANTOINE-DE-LAVALTRIE QC J0K 1H0, Canada |
| City | SAINT-ANTOINE-DE-LAVALTRIE |
| Post Code | J0K 1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Servi-pro Systemes De Nettoyage Inc. | 3815 Old Barn Road, Rr 1, Kinburn, ON K0A 2H0 | 1985-08-14 |
| Les Aliments Servi-bec Inc. | 1405 Pitfield, St-laurent, QC H4S 1G3 | 1989-10-26 |
| Servi-form Business Forms Inc. | 1061 St-alexandre, Montreal, QC H2Z 1P5 | 1985-11-20 |
| Servi + Financial Services Inc. | 100 King Street West, Suite 250, Hamilton, ON L8P 1A2 | 2000-06-09 |
| Servi-glaces Consultants & Maintenance In Ice Rink Inc. | 7031 Ave.lionnaise, Suite 103, Anjou, QC H1J 2J6 | 1992-12-14 |
| Tissus Mark Iv Ltee | 8249 Guelph Rd, Cote St-luc, QC | 1972-06-15 |
| Les Associes Mark-b Ltee | 95 Thurlow, Hampstead, QC H3X 3H2 | 1968-01-17 |
| Eclairage Mark I Inc. | 9084 Pascal Gagnon Street, St-leonard, QC H1P 2X4 | 1987-06-03 |
| Vetement LicensiÉ Le-mark Inc. | 1625 Chabanel St West, Suite 108, Montreal, QC H4N 2S7 | 1994-05-06 |
| Mark IIi Togs Ltd. | 1 Place Ville Marie, Suite 2707, Montreal, QC H3B 4G4 | 1976-02-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVI-MARK INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.