4259220 CANADA INC. (Corporation# 4259220) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 17, 2004.
| Corporation ID | 4259220 |
| Business Number | 859624173 |
| Corporation Name | 4259220 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
51 Terrasse Bellerive Lavaltrie QC J0K 1H0 |
| Incorporation Date | 2004-12-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Francis Caron | 131, rue Samson, Lanoraie QC J0K 1E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-12-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-12-17 | current | 51 Terrasse Bellerive, Lavaltrie, QC J0K 1H0 |
| Name | 2004-12-17 | current | 4259220 CANADA INC. |
| Status | 2012-03-17 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2004-12-17 | 2012-03-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-03-09 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2004-12-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-06-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2011-01-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2010-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4055322 Canada Inc. | 40 Rang Saint-francois, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2002-04-29 |
| Г‰quipement Golflight Inc. | 145 Rue Rolland-miron, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2001-11-05 |
| 3936881 Canada Inc. | 628 Notre-dame, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2001-08-21 |
| Desgens Media Inc. | 315 Joliboise, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2001-06-18 |
| 3830837 Canada Inc. | 60 Terrasse Pelletier, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-11-06 |
| Mrg Logistic Inc. | 992 Rue Notre-dame, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-06-15 |
| Solutions Forestieres Violette & Quinn Inc. | 170 Avenue St-laurent, C.p. 910, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-05-29 |
| 3739473 Canada Inc. | 50 Terasse Charland, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-04-01 |
| Lanau-cam Inc. | 536 Rue Notre-dame, Suite 103, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 2000-03-17 |
| Triotech Amusement Inc. | 190 Des Industries, Lavaltrie, QC J0K 1H0 | 1999-12-13 |
| Find all corporations in postal code J0K 1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Francis Caron | 131, rue Samson, Lanoraie QC J0K 1E0, Canada |
| City | LAVALTRIE |
| Post Code | J0K 1H0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 4259220 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.