RICHTER & RICHTER HUMAN RESOURCES CONSULTANTS INC. (Corporation# 3489311) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 8, 1998.
| Corporation ID | 3489311 |
| Business Number | 897271128 |
| Corporation Name | RICHTER & RICHTER HUMAN RESOURCES CONSULTANTS INC. |
| Registered Office Address |
401 Marble Point Road . Marmora ON K0K 2M0 |
| Incorporation Date | 1998-05-08 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GLORIA RICHTER | 407 MARBLE POINT ROAD, R. R. 2, MARMORA ON K0K 2M0, Canada |
| ROBERT RICHTER | 407 MARBLE POINT ROAD, R. R. 2, MARMORA ON K0K 2M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-05-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-05-07 | 1998-05-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-03-27 | current | 401 Marble Point Road, ., Marmora, ON K0K 2M0 |
| Address | 2005-09-20 | 2018-03-27 | 407 Marble Point Road, Rr #2, Marmora, ON K0K 2M0 |
| Address | 2005-09-09 | 2005-09-20 | 43 Gibson Lake Dr., Po Box 54, Palgrave, ON L0N 1P0 |
| Address | 1998-05-08 | 2005-09-09 | 43 Gibson Lake Dr., Po Box 54, Palgrave, ON L0N 1P0 |
| Name | 2005-09-09 | current | RICHTER & RICHTER HUMAN RESOURCES CONSULTANTS INC. |
| Name | 2005-09-09 | current | RICHTER ; RICHTER HUMAN RESOURCES CONSULTANTS INC. |
| Name | 1998-05-08 | 2005-09-09 | RICHTER & RICHTER HUMAN RESOURCES CONSULTANTS INC. |
| Name | 1998-05-08 | 2005-09-09 | RICHTER ; RICHTER HUMAN RESOURCES CONSULTANTS INC. |
| Status | 2005-09-09 | current | Active / Actif |
| Status | 2004-06-10 | 2005-09-09 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-05-08 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-09-09 | Revival / Reconstitution | |
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-05-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3721639 Canada Inc. | 401 Marble Point Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2000-03-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12490391 Canada Inc. | 104221 Highway 7, Marmora, ON K0K 2M0 | 2020-11-12 |
| 12089084 Canada Inc. | 136 Mikolla Rd, Marmora, ON K0K 2M0 | 2020-05-28 |
| 11805703 Canada Ltd. | 107 Prest Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2020-01-01 |
| Aaa Hemp Farms Inc. | 588 Twin Sister Lakes Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2019-11-11 |
| Mindful Crowe Ltd. | 58 Lakeshore Rd, Marmora, ON K0K 2M0 | 2019-11-07 |
| Khali Jewel Inc. | 890 Crowe River Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2019-09-05 |
| Tomko Marketing Inc. | 22 Woodland Estates Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2018-02-16 |
| 10611875 Canada Inc. | 98 Sauna Road, Unit 8, Marmora, ON K0K 2M0 | 2018-02-01 |
| James Rusnak Holdings Inc. | 98 Saunda Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2018-01-31 |
| Wise Inspection Services Ltd. | 39 Shanick Road, Marmora, ON K0K 2M0 | 2017-12-15 |
| Find all corporations in postal code K0K 2M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GLORIA RICHTER | 407 MARBLE POINT ROAD, R. R. 2, MARMORA ON K0K 2M0, Canada |
| ROBERT RICHTER | 407 MARBLE POINT ROAD, R. R. 2, MARMORA ON K0K 2M0, Canada |
| City | MARMORA |
| Post Code | K0K 2M0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Richter Management Ltd. | 1981, Avenue Mcgill CollГЁge, 12e Г©tage, Montreal, QC H3A 0G6 | 1979-03-14 |
| Richter Assets Ltd. | 1981, Avenue Mcgill CollГЁge, 12e Г©tage, MontrГ©al, QC H3A 0G6 | 2012-03-30 |
| Richter Security Inc. | 2 Place Alexis Nihon, Suite 1950, Montreal, QC H3Z 3C2 | 2000-05-18 |
| Richter Wealth Holdings Inc. | 1981, Avenue Mcgill CollГЁge, 12e Г©tage, Montreal, QC H3A 0G6 | 2010-12-16 |
| Richter Family Office Inc. | 1981, Avenue Mcgill CollГЁge, 12e Г©tage, Montreal, QC H3A 0G6 | 1998-10-27 |
| Richter Advisory Group Inc. | 1981, Avenue Mcgill CollГЁge, 12e Г©tage, Montreal, QC H3A 0G6 | 1978-09-22 |
| The Richter Charitable Foundation | 1981 Mcgill College Avenue, 11th Floor, Montreal, QC H3A 0G6 | 1990-11-26 |
| Richter Retail Consulting Canada Inc. | 2 Alexis Nihon Plaza, Suite 1820, Montreal, QC H3Z 3C2 | 2003-06-20 |
| Richter Consulting Canada Inc. | 1981, Avenue Mcgill CollГЁge, 12e Г©tage, Montreal, QC H3A 0G6 | 1999-05-17 |
| Richter Management (toronto) Ltd. | 181 Bay Street, Suite 3510, Bay Wellington Tower, Toronto, ON M5J 2T3 | 2012-11-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on RICHTER & RICHTER HUMAN RESOURCES CONSULTANTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.