CORUS ENTERTAINMENT INC. (Corporation# 3470652) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 3, 1998.
| Corporation ID | 3470652 |
| Business Number | 868850140 |
| Corporation Name | CORUS ENTERTAINMENT INC. |
| Registered Office Address |
1500, 850 - 2nd Street Sw Calgary AB T2P 0R8 |
| Incorporation Date | 1998-03-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHARMAINE CROOKS | 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| DOUG MURPHY | 47 KINGSWAY CRESCENT, ETOBICOKE ON M8X 2R5, Canada |
| MARK HOLLINGER | 3728 NORTHAMPTON STREET NW, WASHINGTON DC 20015, United States |
| FERNAND BELISLE | 27 TERRY FOX ROAD, BRECKENRIDGE QC J0X 2G0, Canada |
| JULIE SHAW | 212 40TH AVENUE S.W., CALGARY AB T2X 0X3, Canada |
| STEPHANIE COYLES | 126 ST. LEONARD'S AVENUE, TORONTO ON M4N 1K5, Canada |
| SAMEER DEEN | 9625 BROADVIEW TERRACE, BAY HARBOR ISLANDS FL 33154, United States |
| MARGARET O'BRIEN | 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| MICHAEL D'AVELLA | 105 HERITAGE LAKE TERRACE, RR 3, DE WINTON AB T0L 0X0, Canada |
| HEATHER A. SHAW | 315 ROXBORO RD.S.W., CALGARY AB T2S 0R3, Canada |
| BARRY JAMES | 8928 VALLEYVIEW DRIVE, EDMONTON AB T5R 5T5, Canada |
| MICHAEL BOYCHUK | 14 MAGNOLIA, BAIE D'URFE QC H9X 3P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-03-02 | 1998-03-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-01-16 | current | 1500, 850 - 2nd Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 |
| Address | 2011-06-15 | 2013-01-16 | 2200, 444 - 5 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 2T8 |
| Address | 2003-10-16 | 2011-06-15 | Suite 501, 630 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4L4 |
| Address | 2001-01-01 | 2003-10-16 | 350 7 Th Avenue S.w., Suite 1900, Calgary, AB T2P 3N9 |
| Address | 1999-09-01 | 2001-01-01 | 630 3rd Avenue S W, Suite 700, Calgary, AB T2P 4L4 |
| Address | 1998-03-03 | 1999-09-01 | 630 3rd Ave S W, Suite 900, Calgary, AB T2P 4L4 |
| Name | 1999-05-28 | current | CORUS ENTERTAINMENT INC. |
| Name | 1998-03-03 | 1999-05-28 | 3470652 CANADA INC. |
| Status | 1998-03-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-01-15 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2020-01-15. |
| 2008-01-09 | Amendment / Modification | |
| 2003-12-18 | Amendment / Modification | |
| 1999-08-26 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 1999-05-28 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1998-03-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-15 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2019 | 2019-01-16 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2018 | 2018-01-10 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4032942 Canada Inc. | 1500, 850 - 2nd Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | 2002-05-07 |
| History Television Inc. | 1500, 850 - 2nd Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | |
| Salus Canada, Inc. | 1500, 850 - 2nd Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | 2016-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Government Technologies Solutions Canada Inc. | 1500-850 2 Street Southwest, Calgary, AB T2P 0R8 | 2020-11-03 |
| 12465451 Canada Ltd. | 1500-850 2 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | 2020-11-02 |
| Pathway Health Corp. | 1500 - 850 2 St Southwest, Calgary, AB T2P 0R8 | 2020-09-18 |
| Chinook Media Productions Inc. | 1500 - 850 2 Street Southwest, Calgary, AB T2P 0R8 | 2020-07-14 |
| Canadian Apartment Rental Network, Inc. | 850 – 2nd Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | 2016-10-20 |
| International Centre of Regulatory Excellence | 850-2nd Street Sw, Suite 700, Calgary, AB T2P 0R8 | 2016-07-20 |
| Docvue Canada Inc. | 850 - 2nd Street Sw, 15th Floor, Calgary, AB T2P 0R8 | 2016-01-01 |
| Harper & Associates Consulting Inc. | 850 2nd Street Sw, 15th Floor, Calgary, AB T2P 0R8 | 2015-12-23 |
| 9334289 Canada Ltd. | 15th Floor Bankers Court, 850 - 2nd Street Sw, Calgary, AB T2P 0R8 | 2015-06-15 |
| 9275827 Canada Ltd. | 850 – 2nd Street Sw, 15th Floor, Bankers Court, Calgary, AB T2P 0R8 | 2015-04-30 |
| Find all corporations in postal code T2P 0R8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHARMAINE CROOKS | 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| DOUG MURPHY | 47 KINGSWAY CRESCENT, ETOBICOKE ON M8X 2R5, Canada |
| MARK HOLLINGER | 3728 NORTHAMPTON STREET NW, WASHINGTON DC 20015, United States |
| FERNAND BELISLE | 27 TERRY FOX ROAD, BRECKENRIDGE QC J0X 2G0, Canada |
| JULIE SHAW | 212 40TH AVENUE S.W., CALGARY AB T2X 0X3, Canada |
| STEPHANIE COYLES | 126 ST. LEONARD'S AVENUE, TORONTO ON M4N 1K5, Canada |
| SAMEER DEEN | 9625 BROADVIEW TERRACE, BAY HARBOR ISLANDS FL 33154, United States |
| MARGARET O'BRIEN | 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| MICHAEL D'AVELLA | 105 HERITAGE LAKE TERRACE, RR 3, DE WINTON AB T0L 0X0, Canada |
| HEATHER A. SHAW | 315 ROXBORO RD.S.W., CALGARY AB T2S 0R3, Canada |
| BARRY JAMES | 8928 VALLEYVIEW DRIVE, EDMONTON AB T5R 5T5, Canada |
| MICHAEL BOYCHUK | 14 MAGNOLIA, BAIE D'URFE QC H9X 3P4, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P 0R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corus Media Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2013-08-30 |
| Corus Premium Television Ltd. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2001-02-22 |
| Corus Media Sales Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2013-06-18 |
| Corus Radio Sales Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2015-07-16 |
| Corus Live Productions Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2015-12-08 |
| Corus Digital Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| Corus Radio Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| Corus Audio & Advertising Services Ltd. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| Corus Radio Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| Corus Sales Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 |
Please comment or provide details below to improve the information on CORUS ENTERTAINMENT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.