CORUS PREMIUM TELEVISION LTD. (Corporation# 3866432) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 2001.
| Corporation ID | 3866432 |
| Business Number | 895423911 |
| Corporation Name | CORUS PREMIUM TELEVISION LTD. |
| Registered Office Address |
Corus Quay, 25 Dockside Drive Toronto ON M5A 0B5 |
| Incorporation Date | 2001-02-22 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HEATHER A SHAW | 630 - 3 AVENUE SW, 8TH FLOOR, CALGARY AB T2P 4L4, Canada |
| DOUG MURPHY | CORUS QUAY, 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| JOHN GOSSLING | 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-08-23 | current | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 |
| Address | 2001-02-22 | 2010-08-23 | 181 Bay Street, Suite 1630, 16th Floor, Toronto, ON M5J 2T3 |
| Name | 2001-02-22 | current | CORUS PREMIUM TELEVISION LTD. |
| Status | 2018-03-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2001-02-22 | 2018-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-09-13 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-08-31 | Amendment / Modification | |
| 2001-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corus Premium Television Ltd. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7202342 Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2009-07-07 |
| 7202377 Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2009-07-07 |
| Corus Media Sales Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2013-06-18 |
| Teletoon Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| 9329994 Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2015-06-11 |
| Corus Radio Sales Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2015-07-16 |
| Les Placements Belcand Mont-royal Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 1988-03-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fdr Media Group Inc. | 25, Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2009-08-21 |
| Drug Free Kids Canada | 25, Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2001-01-24 |
| 3470644 Canada Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 1998-03-03 |
| Home Theatre Network Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 1991-05-29 |
| 8324433 Canada Inc. | 25 Dockside Drive, Corus Quay, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| 3412831 Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 1997-09-19 |
| 3542637 Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 1999-12-06 |
| 4383494 Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| 6525369 Canada Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2006-02-20 |
| RÉseau Life Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 1993-09-08 |
| Find all corporations in postal code M5A 0B5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HEATHER A SHAW | 630 - 3 AVENUE SW, 8TH FLOOR, CALGARY AB T2P 4L4, Canada |
| DOUG MURPHY | CORUS QUAY, 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| JOHN GOSSLING | 25 DOCKSIDE DRIVE, TORONTO ON M5A 0B5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A 0B5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corus Television G.p. Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| Wtn Television Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 1994-10-14 |
| Corus Media Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2013-08-30 |
| Wic Premium Television Ltd. | 5324 Calgary Trail, #200, Edmonton, AB T6H 4J8 | |
| Corus Media Sales Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2013-06-18 |
| Corus Radio Sales Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2015-07-16 |
| Corus Live Productions Inc. | Corus Quay, 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | 2015-12-08 |
| Association De La TГ©lГ©vision Et Payante | 275 Slater Street, Suite 1700, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1997-01-10 |
| Corus Digital Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 | |
| Corus Radio Inc. | 25 Dockside Drive, Toronto, ON M5A 0B5 |
Please comment or provide details below to improve the information on CORUS PREMIUM TELEVISION LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.