SYNCOM IMAGING SYSTEMS INC. (Corporation# 3470512) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3470512 |
| Business Number | 124423195 |
| Corporation Name |
SYNCOM IMAGING SYSTEMS INC. SYNCOM SYSTГ€MES D'IMAGES INC. |
| Registered Office Address |
8025 Route Transcanadienne St-laurent QC H4S 1S4 |
| Dissolution Date | 2005-09-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WEINBERG RONALD A. | 3803 THE BOULEVARD, WESTMOUNT QC H3Y 1T3, Canada |
| POIRIER MICHEL | 139 CRESTWOOD, ROSEMERE QC J7A 2J4, Canada |
| DIONNE NATHALIE | 139 CRESTWOOD, ROSEMERE QC J7A 2J4, Canada |
| PASTOR KENNETH | 31 DES TOURTERELLES, VERDUN QC H3E 1W4, Canada |
| PANJU HASANAIN | 2855 NAPOLEON, BROSSARD QC J4Y 2B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-03-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-03-02 | 1998-03-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-03-03 | current | 8025 Route Transcanadienne, St-laurent, QC H4S 1S4 |
| Name | 1998-09-24 | current | SYNCOM IMAGING SYSTEMS INC. |
| Name | 1998-09-24 | current | SYNCOM SYSTГ€MES D'IMAGES INC. |
| Name | 1998-03-03 | 1998-09-24 | SYNCOM SYSTГ€MES DE PROJECTION D'IMAGES INC. |
| Name | 1998-03-03 | 1998-09-24 | SYNCOM IMAGE DISPLAY SYSTEMS INC. |
| Status | 2005-09-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-03-03 | 2005-09-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-09-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-03-03 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2573652. |
| 1998-03-03 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3215563. |
| Address | 8025 ROUTE TRANSCANADIENNE |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4S 1S4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Syncom Image Display Systems Inc. | 8025 Route Transcanadienne, St-laurent, QC H4S 1S4 | 1990-02-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Frugals Distribution 2000 Inc. | 8089 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1S4 | 1996-11-18 |
| G.e.m. Mini-marche Electronique Global Inc. | 8087 Trans-canada Hwy., St-laurent, QC H4S 1S4 | 1982-08-05 |
| Midev Investments Ltd. | 8085 Trans-canada Highway, St Laurent, QC H4S 1S4 | 1969-03-28 |
| G.a.l. Location Automatique Globale Inc. | 8087 Trans-canada Hwy., St-laurent, QC H4S 1S4 | 1982-08-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3523110 Canada Inc. | 3265 Pitfield Boulevard, Saint-laurent, QC H4S 1H3 | 1998-11-05 |
| Geni - Strut Systems Inc. | 5495 Vanden Abeele Street, Saint-laurent, QC H4S 1S1 | 1988-12-05 |
| Exeltech Yul Inc. | 1200 Pitfield Boulevard, Saint-laurent, QC H4S 0A1 | 1999-11-10 |
| Exeltech Aerospace Inc. | 1200 Pitfield Boulevard, Saint-laurent, QC H4S 0A1 | |
| 10724807 Canada Inc. | 5905 Rue Kieran, Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 2018-04-10 |
| Burleigh Point Canada Inc. | 5825 Kieran Street, St. Laurent, QC H4S 0A3 | 1999-11-17 |
| Barakat Holdings Inc. | 5637, Rue Kieran, Ville Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 1996-06-11 |
| Andarsco (1993) LtÉe | 5905 Kieran Street, Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 1993-12-23 |
| Les Placements R S T S Ltee | 5905 Kieran Street, Saint-laurent, QC H4S 0A3 | |
| Les Investissements Elyse & Aziz Inc. | 5637, Rue Kieran, Ville Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 2002-06-19 |
| Find all corporations in postal code H4S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WEINBERG RONALD A. | 3803 THE BOULEVARD, WESTMOUNT QC H3Y 1T3, Canada |
| POIRIER MICHEL | 139 CRESTWOOD, ROSEMERE QC J7A 2J4, Canada |
| DIONNE NATHALIE | 139 CRESTWOOD, ROSEMERE QC J7A 2J4, Canada |
| PASTOR KENNETH | 31 DES TOURTERELLES, VERDUN QC H3E 1W4, Canada |
| PANJU HASANAIN | 2855 NAPOLEON, BROSSARD QC J4Y 2B1, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4S1S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Syncom Image Display Systems Inc. | 8025 Route Transcanadienne, St-laurent, QC H4S 1S4 | 1990-02-12 |
| Datacom Imaging Systems Inc. | 555 Richmond Street West, 8th Floor, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| Mobile Imaging Development M.i.d. Inc. | 7881 Boul. Decarie, Suite 200, Montreal, QC H4P 2H2 | 2007-10-31 |
| Images Sterling Inc. | 310 Victoria Avenue, Suite 408, Montreal, QC H3Z 2M9 | 1993-06-01 |
| M.m.i. Mobile Medical Imaging Canada Inc. | 5700 Cavendish Blvd., Suite 1004, Cote St.luc, QC H4W 1S8 | 2006-01-11 |
| Images Veni, Vidi, Vinci Inc. | 5815, Rue PrГ©bois, Saint-lГ©onard, QC H1T 1J2 | 2000-02-02 |
| Les Vetements Images Pour Hommes Inc. | 4530 Clark St, Montreal, QC | 1977-01-18 |
| Images LÉgales Inc. | 4131 Cote Des Neiges, Suite 7, Montreal, QC H3H 1X1 | 1994-11-15 |
| Rayonnant Imaging Systems Inc. | 220-515 West Pender St., Vancouver, BC V6B 6H5 | 2010-11-16 |
| Life Imaging Systems Inc. | 195 Dufferin Ave, Suite 300, London, ON N6A 1K7 | 1994-10-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on SYNCOM IMAGING SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.