DATACOM IMAGING SYSTEMS INC. (Corporation# 3229904) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3229904 |
| Business Number | 883474827 |
| Corporation Name |
DATACOM IMAGING SYSTEMS INC. DATACOM IMAGING SYSTEMS INC. |
| Registered Office Address |
555 Richmond Street West 8th Floor Toronto ON M5V 3B1 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WILDA TODD | 827 MANCHESTER ROAD, LONDON ON N6H 4J7, Canada |
| EARL TODD | 827 MANCHESTER ROAD, LONDON ON N6H 4J7, Canada |
| LANCE TODD | 3605 KARIYA DRIVE, UNIT 1501, TORONTO ON L5A 3J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-19 | 1996-02-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-20 | current | 555 Richmond Street West, 8th Floor, Toronto, ON M5V 3B1 |
| Name | 1996-02-20 | current | DATACOM IMAGING SYSTEMS INC. |
| Name | 1996-02-20 | current | DATACOM IMAGING SYSTEMS INC. |
| Status | 1998-05-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-20 | 1998-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-20 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-10-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-10-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Datacom Imaging Systems Inc. | 555 Richmond St West, 8th Floor, Toronto, ON M5V 3B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Datacom Holdings Inc. | 555 Richmond Street West, 8th Floor, Toronto, ON M5V 3B1 | 1998-04-16 |
| Impressions Lemir Limitee | 555 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 1Y7 | 1978-01-05 |
| Escada Canada Inc. | 555 Richmond Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| Contact Jeunesse Canada Inc. | 555 Richmond Street West, 7th Floor, Toronto, ON M5V 3B1 | 1986-01-13 |
| Escada Canada DÉtail Inc. | 555 Richmond Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 3B1 | 1986-01-14 |
| Carsilo (toronto) Inc. | 555 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 1Y7 | 1981-04-14 |
| 3086411 Canada Inc. | 555 Richmond Street West, Suite 101, Toronto, ON M5V 3B1 | 1994-11-14 |
| 3152871 Canada Inc. | 555 Richmond Street West, Suite 101, Toronto, ON M5V 3B1 | 1995-06-02 |
| 3181685 Canada Inc. | 555 Richmond Street West, Suite 101, Toronto, ON M5V 3B1 | 1995-09-08 |
| Datacom Conversion Services (canada) Inc. | 555 Richmond Street West, 8th Floor, Toronto, ON M5V 3B1 | 1995-10-27 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Taishan Holdings Canada Inc. | 555 Richmond St.west, Suite 210, Toronto, ON M5V 3B1 | 1997-07-15 |
| 3384691 Canada Inc. | 555 Richmond Street W., 101, Toronto, ON M5V 3B1 | 1997-06-16 |
| Uc'nwin Systems Ltd. | 555 Richmond St W, Suite 905, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| Datacom Imaging Systems Inc. | 555 Richmond St West, 8th Floor, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| Carsilco (otc) Inc. | 555 Richmond St. West, Toronto, ON M5V 3B1 | 1982-01-06 |
| 2993376 Canada Limited | 555 Richmond St. West, Suite 1003, Toronto, ON M5V 3B1 | 1994-01-13 |
| 3086429 Canada Inc. | 555 Richmond St W, Suite 101, Toronto, ON M5V 3B1 | 1994-11-14 |
| 3153240 Canada Inc. | 555 Richmond St W, Suite 101, Toronto, ON M5V 3B1 | 1995-06-05 |
| Creation Stummer Canada Limited | 555 Richmond St W, Suite 219 P O Box 1208, Toronto, ON M5V 3B1 | 1987-10-29 |
| Name | Address |
|---|---|
| WILDA TODD | 827 MANCHESTER ROAD, LONDON ON N6H 4J7, Canada |
| EARL TODD | 827 MANCHESTER ROAD, LONDON ON N6H 4J7, Canada |
| LANCE TODD | 3605 KARIYA DRIVE, UNIT 1501, TORONTO ON L5A 3J4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V3B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Datacom Wireless Corporation | 1155 Boul. RenÉ-lÉvesque Ouest, #3100, Montreal, QC H3B 2S6 | 1999-12-29 |
| Corporation Datacom Wireless | 440 Armand Frappier, Bureau 350, Laval, QC H7V 4A6 | |
| Datacom Wireless Corporation | 75 International Boulevard, Unit 100, Toronto, ON M9W 6L9 | |
| Rayonnant Imaging Systems Inc. | 220-515 West Pender St., Vancouver, BC V6B 6H5 | 2010-11-16 |
| Life Imaging Systems Inc. | 195 Dufferin Ave, Suite 300, London, ON N6A 1K7 | 1994-10-07 |
| Orthopedic Alignment & Imaging Systems Inc. | 271 Mica Point Rd, Rr # 3, Maberly, ON K0H 2B0 | 1996-12-20 |
| Innovative Magnetic Resonance Imaging Systems Inc. | 435 Ellice Ave., Winnipeg, MB R3B 1Y6 | |
| Peregrine Imaging Systems Inc. | 15 Old Orchard Drive, Stoney Creek, ON L8E 1E9 | 1992-02-19 |
| Intelligent Imaging Systems, Inc. | 20th Floor, 250 Howe Street, Vancouver, BC V6C 3R8 | 2003-09-15 |
| Wilson's Network Imaging Systems Inc. | 32 King Street, Dryden, ON P8N 1P3 | 1995-11-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on DATACOM IMAGING SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.