COMPAGNIE ITALIENNE DU CAFÉ DE ROMAGNA INC. (Corporation# 3465233) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 17, 1998.
| Corporation ID | 3465233 |
| Business Number | 871089249 |
| Corporation Name | COMPAGNIE ITALIENNE DU CAFÉ DE ROMAGNA INC. |
| Registered Office Address |
76 Rue Watford Beaconsfield QC H9W 5N9 |
| Incorporation Date | 1998-02-17 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M. NACCACHE-HARDY | 76 RUE WATFORD, BEACONSFIELD QC H9W 5N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1998-02-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1998-02-16 | 1998-02-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-01-25 | current | 76 Rue Watford, Beaconsfield, QC H9W 5N9 |
| Address | 1998-02-17 | 2007-01-25 | 76 Rue Watford, Beaconsfield, QC H9W 5N9 |
| Name | 2007-01-25 | current | COMPAGNIE ITALIENNE DU CAFÉ DE ROMAGNA INC. |
| Name | 1998-02-17 | 2007-01-25 | COMPAGNIE ITALIENNE DU CAFÉ DE ROMAGNA INC. |
| Status | 2015-08-03 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-07-29 | 2015-08-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-01-25 | 2015-07-29 | Active / Actif |
| Status | 2006-08-15 | 2007-01-25 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-04-20 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Status | 2004-01-05 | 2004-04-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-02-17 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-01-25 | Revival / Reconstitution | |
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 1998-02-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 76 RUE WATFORD |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 5N9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2860945 Canada Inc. | 74 Watford, Beaconsfield, QC H9W 5N9 | 1992-10-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M. NACCACHE-HARDY | 76 RUE WATFORD, BEACONSFIELD QC H9W 5N9, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W5N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Emilia-romagna Du Canada Inc. (aerc) | 5639 Joseph Dufresne, Montreal-nord, QC H1G 1E3 | 1985-10-10 |
| C I T Compagnie Italienne Tourisme (canada) Inc. | 666 Sherbrooke Ouest, Suite 901, Montreal, QC H3A 1E7 | 1986-09-24 |
| The Odd One Coffee Company Inc. | 101 Rue De LÉvis, Apt. 3, Montreal, QC H3J 2Z4 | 2014-11-24 |
| The U.t. Coffee and Tea Company Inc. | 389 Route 17, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 2000-01-28 |
| Food for Thought Net-cafГ© | 2144 Dunelm, Ottawa, ON K1G 2S3 | 2018-08-28 |
| CafГ©ccino Services Pause-cafГ© Inc. | 372 Rideau St, Suite 350, Ottawa, ON K1N 1G7 | 2000-11-22 |
| CafÉ-mixe CafÉ Croissant Inc. | 4165 Forbes, Montreal, QC H4J 1G9 | 1993-09-13 |
| CafÉ Tonic Inc. | 1010 Gauchetiere Ouest, Bur.1900, Montreal, QC H3B 2N2 | 1997-05-09 |
| Romagna Taxi Ltee | 305 Rue Des Seigneurs, Suite 305, Montreal, QC H3J 1Y5 | 1978-10-16 |
| Symphony Tea & Coffee North America Retail Company Inc. | 5584 Avenue Robinson, Cote St-luc, QC H4V 2P9 | 1994-02-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on COMPAGNIE ITALIENNE DU CAFÉ DE ROMAGNA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.