ASSOCIATION EMILIA-ROMAGNA DU CANADA INC. (AERC) (Corporation# 1959654) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 10, 1985.
| Corporation ID | 1959654 |
| Business Number | 875592461 |
| Corporation Name |
ASSOCIATION EMILIA-ROMAGNA DU CANADA INC. (AERC) EMILIA-ROMAGNA ASSOCIATION OF CANADA INC. (ERAC) |
| Registered Office Address |
5639 Joseph Dufresne Montreal-nord QC H1G 1E3 |
| Incorporation Date | 1985-10-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREA PAOLELLA | 4105 AVENUE LAVAL, MONTREAL QC H2W 2J4, Canada |
| PAOLO BENZI | 612-695 RUE ST-CHARLES OUEST, LONGUEUIL QC J4H 1H2, Canada |
| AMELIA STEFANI | 5639 RUE JOSEPH-DUFRESNE, MONTREAL QC H1G 1E3, Canada |
| MARIA BARDETTI | 605 RUE DU BORDEAUX, ROSEMERE QC J7A 4M3, Canada |
| SABRINA VENTURINI | 12657 AVENUE ROBERT, MONTREAL QC H1G 3Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1985-10-10 | 2016-05-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1985-10-09 | 1985-10-10 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-08-09 | current | 5639 Joseph Dufresne, Montreal-nord, QC H1G 1E3 |
| Address | 2016-05-30 | 2019-08-09 | 12657 Avenue Robert, Montreal, QC H1G 3Y6 |
| Address | 2000-03-31 | 2016-05-30 | 11085 Rue Audoin, Montreal Nord, QC H1H 5G1 |
| Address | 1985-10-10 | 2000-03-31 | 6120 Est Rue Jarry, St-leonard, QC H1P 1V9 |
| Name | 2016-05-30 | current | ASSOCIATION EMILIA-ROMAGNA DU CANADA INC. (AERC) |
| Name | 2016-05-30 | current | EMILIA-ROMAGNA ASSOCIATION OF CANADA INC. (ERAC) |
| Name | 1985-10-10 | 2016-05-30 | ASSOCIATION EMILIA - ROMAGNA DU CANADA INC. |
| Status | 2016-05-30 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-02-03 | 2016-05-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-10-10 | 2016-02-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-05-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1985-10-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-03-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-24 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-02-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 5639 Joseph Dufresne |
| City | Montreal-Nord |
| Province | QC |
| Postal Code | H1G 1E3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4303679 Canada Inc. | 5651 Rue Du Frenesne, Monteal Nord, QC H1G 1E3 | 2005-06-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Essentiellement Zoltan Inc. | 5045, Boul. Gouin Est, Montreal, QC H1G 1A3 | 2012-02-22 |
| D'onofrio & Associates Investment & Insurance Services Inc. | 4904 Gouin Boul. East, Montreal-north, QC H1G 1A4 | 1999-07-21 |
| 12058910 Canada Inc. | 5030, Boulevard Gouin Est, MontrГ©al, QC H1G 1A7 | 2020-05-13 |
| Isocials Inc. | 5000 Boul Gouin East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2013-05-17 |
| 7631006 Canada Inc. | 5030 Bld Gouin East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2010-08-24 |
| Touareg Inc. | 5030 Gouin Boulevard East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2003-09-30 |
| Hawgshop Inc. | 5000 Boul Gouin East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2013-07-17 |
| Isb Canin FÉlin Inc. | 5062 Boul Gouin Est, Montreal, QC H1G 1A8 | 2007-07-19 |
| 12051826 Canada Inc. | 5286 Boulevard Gouin Est, MontrГ©al, QC H1G 1B3 | 2020-05-10 |
| Shishi Desserts Inc. | 5340 Gouin Blvd. East, Montreal-north, QC H1G 1B4 | 2010-02-18 |
| Find all corporations in postal code H1G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREA PAOLELLA | 4105 AVENUE LAVAL, MONTREAL QC H2W 2J4, Canada |
| PAOLO BENZI | 612-695 RUE ST-CHARLES OUEST, LONGUEUIL QC J4H 1H2, Canada |
| AMELIA STEFANI | 5639 RUE JOSEPH-DUFRESNE, MONTREAL QC H1G 1E3, Canada |
| MARIA BARDETTI | 605 RUE DU BORDEAUX, ROSEMERE QC J7A 4M3, Canada |
| SABRINA VENTURINI | 12657 AVENUE ROBERT, MONTREAL QC H1G 3Y6, Canada |
| City | Montreal-Nord |
| Post Code | H1G 1E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Compagnie Italienne Du CafÉ De Romagna Inc. | 76 Rue Watford, Beaconsfield, QC H9W 5N9 | 1998-02-17 |
| Romagna Taxi Ltee | 305 Rue Des Seigneurs, Suite 305, Montreal, QC H3J 1Y5 | 1978-10-16 |
| Yellowsquared It Solutions Inc. | 3039 Emilia Rd, Windsor, ON N9E 4N1 | 2009-11-17 |
| Vetements Emilia Inc. | 6695 Victoria Avenue, Montreal, QC | 1981-03-19 |
| Tpan Integration Inc. | 3069 Emilia Road, Windsor, ON N9E 4N1 | 2019-04-14 |
| Jana & Emilia Fashion Design Studio Inc. | 1408 Halton Terrace, Ottawa, ON K2K 2P8 | 2013-01-01 |
| Histiocytosis Association of Canada | 41 Milverton Close, Waterdown, ON L8B 0A9 | 1989-09-01 |
| L'association De Mariniers Du Canada | 2915 Dufferin St., Toronto, ON M6B 3S7 | 1980-03-20 |
| Cement Association of Canada | 502-350, Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2012-11-21 |
| Ems Volunteers Association of Canada | 50 Curtis Private, Ottawa, ON K1V 7L8 | 2019-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on ASSOCIATION EMILIA-ROMAGNA DU CANADA INC. (AERC).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.