SICOT 2002 INC. (Corporation# 3390608) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1997.
| Corporation ID | 3390608 |
| Business Number | 880759683 |
| Corporation Name | SICOT 2002 INC. |
| Registered Office Address |
625 Ave President Kennedy Bureau 1010 Montreal QC H3A 1K2 |
| Incorporation Date | 1997-07-08 |
| Dissolution Date | 2005-10-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BENOIT POITRAS | 910 QUERBES, OUTREMONT QC H2V 3X3, Canada |
| CHADWICK SMITH | PALOS VERDES, CALIFORNIA CA 90274, United States |
| WAYNE AKESON | 7427 CAMINITO RIALTO, LA JOLLA, CALIFORNIA CA 92037, United States |
| SCOTT MUBAREK | 19050 OLD COACH WAY, POWAY, CALIFORNIA CA 92064, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1997-07-08 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1997-07-07 | 1997-07-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1999-08-16 | current | 625 Ave President Kennedy, Bureau 1010, Montreal, QC H3A 1K2 |
| Address | 1997-07-08 | 1999-08-16 | 1801 Mcgill College Avenue, Suite 1300, Montreal, QC H3A 2N4 |
| Name | 1997-07-08 | current | SICOT 2002 INC. |
| Status | 2005-10-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-07-08 | 2005-10-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-10-10 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1997-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-03-11 | |
| 2003 | 2003-02-06 | |
| 2002 | 2002-02-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lcv Canada Immobilier Inc. | 625, Avenue Du PrГ©sident Kenndy, Bureau 1111, MontrГ©al, QC H3A 1K2 | 2020-06-22 |
| Leden Inc. | 511-625, Avenue Du PrГ©sident Kennedy, MontrГ©al, QC H3A 1K2 | 2018-11-05 |
| World Import Exports Inc. | 511-625 Avenue Du PrГ©sident-kennedy, MontrГ©al, QC H3A 1K2 | 2017-04-05 |
| Laboratoires Paris Inc. | 1111-625 Av. Du PrГ©sident-kennedy, MontrГ©al, QC H3A 1K2 | 2015-09-14 |
| Burovision Ottawa Inc. | 625 Avenue Du PrГ©sident-kennedy, Niveau Mezzanine, Montreal, QC H3A 1K2 | 2014-12-02 |
| Celluforce Inc. | 625 President Kennedy Avenue, Suite 1705, Montreal, QC H3A 1K2 | 2010-06-03 |
| 4394453 Canada Inc. | 625 Du President-kennedy Ave., Mezzanine Level, Montreal, QC H3A 1K2 | 2007-04-18 |
| Alexandra C. Hornyak Holdings Ltd. | 625 Du President-kennedy Avenue, Mezzanine Level, Montreal, QC H3A 1K2 | 2007-04-18 |
| L'annuaire Cmm Des Entreprises Canada/maghreb/moyen Orient Inc. | 625 Ave Du PrÉsident Kennedy, Bureau 310, MontrÉal, QC H3A 1K2 | 2007-02-28 |
| Mediacorp News Canada Corporation | 625 President Kennedy, Suite 501, Montreal, QC H3A 1K2 | 2006-11-09 |
| Find all corporations in postal code H3A 1K2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BENOIT POITRAS | 910 QUERBES, OUTREMONT QC H2V 3X3, Canada |
| CHADWICK SMITH | PALOS VERDES, CALIFORNIA CA 90274, United States |
| WAYNE AKESON | 7427 CAMINITO RIALTO, LA JOLLA, CALIFORNIA CA 92037, United States |
| SCOTT MUBAREK | 19050 OLD COACH WAY, POWAY, CALIFORNIA CA 92064, United States |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 1K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Grues G.m.p. (2002) Inc. | 1100 Rue Thomas Tremblay, Sherbrooke, QC J1G 5G5 | 1993-03-25 |
| Iror-telco Corporation | 2002-10 Lisa Street, 2002, Brampton, ON L6T 4N4 | 2017-02-07 |
| Canadian Comfort Distributing (2002) Ltd. | 33 Timberlea Trail, Kirkland, QC H9J 2Y3 | 2002-03-25 |
| Xvi Iea Congress 2002 | 546 Pine Ave. West, Montreal, QC H2W 1S6 | 2001-06-15 |
| Catholic World Youth Days 2002 Council | 229 College St., Toronto, ON M5T 1R3 | 1999-05-27 |
| Gestion Jesnat Internationale (2002) Inc. | 417, Rue Saint-pierre, Bureau 300, MontrÉal, QC H2Y 2M4 | 2002-01-23 |
| Les Productions CitГ© Ouverte 2002 | 279 Sherbrooke St West, Suite 311, Montreal, QC H2X 1Y2 | 1993-11-04 |
| Alouette Steak House (2002) Inc. | 1176 Ste. Catherine Str. W., Montreal, QC H3B 1K1 | 1989-01-16 |
| Pathonic Investments (2002) Inc. | 79 Wellington Street West, 8th Floor, Toronto, ON M5K 1A2 | |
| Canadian Airlines International (2002) Inc. | 7373 CГґte-vertu Blvd. West, Saint-laurent, QC H4S 1Z3 | 2002-09-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on SICOT 2002 INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.