Laboratoires Paris Inc. (Corporation# 9439323) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2015.
| Corporation ID | 9439323 |
| Business Number | 805938123 |
| Corporation Name |
Laboratoires Paris Inc. Paris Labs Inc. |
| Registered Office Address |
1111-625 Av. Du PrГ©sident-kennedy MontrГ©al QC H3A 1K2 |
| Incorporation Date | 2015-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maxime Paris | 257 av. Bloomfield, Montréal QC H2V 3R6, Canada |
| Alain Paris | 128 av. Thornton, Mont-Royal QC H3P 1H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-14 | current | 1111-625 Av. Du PrГ©sident-kennedy, MontrГ©al, QC H3A 1K2 |
| Name | 2015-09-14 | current | Laboratoires Paris Inc. |
| Name | 2015-09-14 | current | Paris Labs Inc. |
| Status | 2015-09-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1111-625 av. du PrГ©sident-Kennedy |
| City | MontrГ©al |
| Province | QC |
| Postal Code | H3A 1K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lcv Canada Immobilier Inc. | 625, Avenue Du PrГ©sident Kenndy, Bureau 1111, MontrГ©al, QC H3A 1K2 | 2020-06-22 |
| Leden Inc. | 511-625, Avenue Du PrГ©sident Kennedy, MontrГ©al, QC H3A 1K2 | 2018-11-05 |
| World Import Exports Inc. | 511-625 Avenue Du PrГ©sident-kennedy, MontrГ©al, QC H3A 1K2 | 2017-04-05 |
| Burovision Ottawa Inc. | 625 Avenue Du PrГ©sident-kennedy, Niveau Mezzanine, Montreal, QC H3A 1K2 | 2014-12-02 |
| Celluforce Inc. | 625 President Kennedy Avenue, Suite 1705, Montreal, QC H3A 1K2 | 2010-06-03 |
| 4394453 Canada Inc. | 625 Du President-kennedy Ave., Mezzanine Level, Montreal, QC H3A 1K2 | 2007-04-18 |
| Alexandra C. Hornyak Holdings Ltd. | 625 Du President-kennedy Avenue, Mezzanine Level, Montreal, QC H3A 1K2 | 2007-04-18 |
| L'annuaire Cmm Des Entreprises Canada/maghreb/moyen Orient Inc. | 625 Ave Du PrÉsident Kennedy, Bureau 310, MontrÉal, QC H3A 1K2 | 2007-02-28 |
| Mediacorp News Canada Corporation | 625 President Kennedy, Suite 501, Montreal, QC H3A 1K2 | 2006-11-09 |
| 6047351 Canada Inc. | 310-625 Av. Du Président-kennedy, MontrÉal, QC H3A 1K2 | 2002-12-19 |
| Find all corporations in postal code H3A 1K2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Maxime Paris | 257 av. Bloomfield, Montréal QC H2V 3R6, Canada |
| Alain Paris | 128 av. Thornton, Mont-Royal QC H3P 1H6, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H3A 1K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G. Paris Consultants Inc. | 5660 Avenue Decelles, App 207, Montreal, QC H3T 1W6 | 1981-09-24 |
| Paris Medical Center Corporation | 1070 Rest Acres Road, Paris, ON N3L 4G7 | 2020-10-08 |
| RÉpertoire De Paris Inc. | 896 Ste-catherine Street West, Montreal, QC H3B 2P9 | 1992-03-06 |
| Paris Pit Eating Place Inc. | 300 Grand River Street North, Suite 7, Paris, ON N3L 3R7 | 2014-05-29 |
| Paris Leisure Industries Limited | 19 Queen Street, Paris, ON N3L 1C3 | 1988-03-10 |
| Fleurs De Paris Inc. | 6719-201 Glen Erin Dr., Mississauga, ON L5N 3S6 | 2004-02-07 |
| Paris Paris Productions Saison 1 Inc. | 1 Wiltshire Avenue, Studio I, Toronto, ON M6N 2V7 | 2020-07-28 |
| Paris Chimie Ltee | 3150 Trafalgar Heights, Montreal, QC H3Y 1H2 | 1981-12-08 |
| C. Paris Flower Shop Ltd. | 2160 Est, Rue Beaubien, Montreal, QC H2G 1M6 | 1979-10-22 |
| G.a. Ready To Wear (paris) Ltd. | 555 Chabanel Suite 1207, Montreal, QC H2N 2H8 | 1977-12-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Laboratoires Paris Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.