HARBOUR AUTHORITY OF CARIBOU (Corporation# 3230414) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 1996.
| Corporation ID | 3230414 |
| Business Number | 892356148 |
| Corporation Name | HARBOUR AUTHORITY OF CARIBOU |
| Registered Office Address |
119 Fisherman Road Caribou, Pictou County NS B0K 1H0 |
| Incorporation Date | 1996-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DARRYL BOWEN | 561 CENTRAL CARIBOU ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| DAVID MACCARTHY | 129 THREE BROOKS ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| GLEN GILLISS | 157 PATTERSON STREET, PICTOU NS B0K 1H0, Canada |
| RYAN FLEURY | 1336 THREE BROOKS ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| TRACY MACCARTHY | 6701 SUNRISE TRAIL, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| DAVID TITUS | 1655 HARDWOOD HILL ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-04-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1996-02-20 | 2013-04-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-19 | 1996-02-20 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-07-16 | current | 119 Fisherman Road, Caribou, Pictou County, NS B0K 1H0 |
| Address | 2013-04-08 | 2013-07-16 | 119 Fisherman Road, Caribou Pictou County, NS B0K 1H0 |
| Address | 2006-01-26 | 2013-04-08 | P.o. Box: 569, Pictou, NS B0K 1H0 |
| Address | 2004-03-31 | 2006-01-26 | 166 Poplar Street, P.o. Box 813, Pictou, NS B0K 1H0 |
| Address | 1996-02-20 | 2004-03-31 | Caribou Ferry, NS B0K 1H0 |
| Name | 2006-05-23 | current | HARBOUR AUTHORITY OF CARIBOU |
| Name | 1996-02-20 | 2006-05-23 | HARBOUR AUTHORITY OF CARIBOU FERRY |
| Status | 2013-04-08 | current | Active / Actif |
| Status | 1996-02-20 | 2013-04-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-08 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2006-05-23 | Amendment / Modification |
Name Changed. Directors Changed. |
| 2004-05-20 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1996-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-04 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-02-18 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 119 FISHERMAN ROAD |
| City | CARIBOU, PICTOU COUNTY |
| Province | NS |
| Postal Code | B0K 1H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sipidity Inc. | 2342 Hwy 376, Pictou, NS B0K 1H0 | 2020-12-09 |
| G2 R&d Inc. | 20 Barclay Ridge Crescent, Lyons Brook, NS B0K 1H0 | 2020-10-26 |
| West River Cannabis Inc. | 531 Highway 376, Pictou County, NS B0K 1H0 | 2019-01-23 |
| C.e.lila Fisheries Limited | 189 Shannon Road, Pictou, NS B0K 1H0 | 2017-05-04 |
| Durham Internet Holdings Incorporated | 584 West River Drive, Durham, NS B0K 1H0 | 2015-09-04 |
| Ninova Incorporated | 532 West River Drive, Rr2, Pictou, NS B0K 1H0 | 2015-06-22 |
| Mindgro Consulting Ltd. | 34 Prince Street, Pictou, NS B0K 1H0 | 2014-03-01 |
| Scottish Clans of Canada Education Fund | 159 Pleasant Drive, Rr#2 Pictou, Lyons Brook, NS B0K 1H0 | 2009-12-09 |
| Freepower Corporation | 4 Grange Street, Po 1493, Pictou, NS B0K 1H0 | 2006-11-17 |
| 6516041 Canada Inc. | 114 High Street, Pictou, NS B0K 1H0 | 2006-02-02 |
| Find all corporations in postal code B0K 1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DARRYL BOWEN | 561 CENTRAL CARIBOU ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| DAVID MACCARTHY | 129 THREE BROOKS ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| GLEN GILLISS | 157 PATTERSON STREET, PICTOU NS B0K 1H0, Canada |
| RYAN FLEURY | 1336 THREE BROOKS ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| TRACY MACCARTHY | 6701 SUNRISE TRAIL, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| DAVID TITUS | 1655 HARDWOOD HILL ROAD, CARIBOU PICTOU COUNTY NS B0K 1H0, Canada |
| City | CARIBOU, PICTOU COUNTY |
| Post Code | B0K 1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbour Authority of Shoal Cove West / Reef's Harbour | General Delivery, Reefs Harbour, NL A0K 4L0 | 2003-06-19 |
| Harbour Authority of Little Harbour, Richmond County | 197 Little Harbour Road, Lower L'ardoise, NS B0E 1W0 | 1996-11-12 |
| Harbour Authority of Carbonear | 169-171 Water Street, Harbour Authority Bld. On Public Wharf, Carbonear, NL A1Y 1B5 | 2002-06-06 |
| Harbour Authority of Hall's Harbour, N.s. | 3586 Highway 359, R.r. 3, Halls Harbour, NS B0P 1J0 | 1995-10-18 |
| Harbour Authority of Green’s Harbour | 1 East Side Road, (office In Community Stage), Green’s Harbour, NL A0B 1X0 | 1999-03-15 |
| Harbour Authority of Clarks Harbour | Rr #1 P.o. Box: 399, Clark's Harbour, NS B0W 1P0 | 1996-05-01 |
| Harbour Authority of Fox Harbour | 1 Southside Road, Fox Harbour, NL A0B 1V0 | 1996-04-03 |
| Harbour Authority of New Harbour, T.b. | 1 Fishplant Road, New Harbour, NL A0B 2P0 | 1997-03-04 |
| Harbour Authority of Red Harbour | 1 Fireman's Lane, Red Harbour, NL A0E 2R0 | 1996-12-16 |
| Harbour Authority of Woods Harbour | 131 Falls Point Road, Woods Harbour, Shelburne County, NS B0W 2E0 | 1995-10-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on HARBOUR AUTHORITY OF CARIBOU.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.