C.E.Lila Fisheries Limited (Corporation# 10221619) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10221619 |
| Business Number | 715414926 |
| Corporation Name | C.E.Lila Fisheries Limited |
| Registered Office Address |
189 Shannon Road Pictou NS B0K 1H0 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Cynthia Brown | 7840 Pictou Landing Road, Little Harbour NS B0K 1X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-04 | current | 189 Shannon Road, Pictou, NS B0K 1H0 |
| Name | 2017-05-04 | current | C.E.Lila Fisheries Limited |
| Status | 2017-05-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tmbo Fisheries Limited | 189 Shannon Road, Pictou, NS B0K 1H0 | 2017-05-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sipidity Inc. | 2342 Hwy 376, Pictou, NS B0K 1H0 | 2020-12-09 |
| G2 R&d Inc. | 20 Barclay Ridge Crescent, Lyons Brook, NS B0K 1H0 | 2020-10-26 |
| West River Cannabis Inc. | 531 Highway 376, Pictou County, NS B0K 1H0 | 2019-01-23 |
| Durham Internet Holdings Incorporated | 584 West River Drive, Durham, NS B0K 1H0 | 2015-09-04 |
| Ninova Incorporated | 532 West River Drive, Rr2, Pictou, NS B0K 1H0 | 2015-06-22 |
| Mindgro Consulting Ltd. | 34 Prince Street, Pictou, NS B0K 1H0 | 2014-03-01 |
| Scottish Clans of Canada Education Fund | 159 Pleasant Drive, Rr#2 Pictou, Lyons Brook, NS B0K 1H0 | 2009-12-09 |
| Freepower Corporation | 4 Grange Street, Po 1493, Pictou, NS B0K 1H0 | 2006-11-17 |
| 6516041 Canada Inc. | 114 High Street, Pictou, NS B0K 1H0 | 2006-02-02 |
| Apple Hill Golf Landscapes Inc. | 261 Harris Rd., Rr # 3, Pictou, NS B0K 1H0 | 2005-06-21 |
| Find all corporations in postal code B0K 1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Cynthia Brown | 7840 Pictou Landing Road, Little Harbour NS B0K 1X0, Canada |
| City | Pictou |
| Post Code | B0K 1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| E. Lila Amirali Medical Services Inc. | 2875 Douglas, Montreal, QC H3R 2C7 | 2011-01-11 |
| Boyle Brophy Fisheries Limited | 1874 South Side Harbour Road, Antigonish County, NS B2G 2L4 | |
| Lila Construction Services Limited | 953 Hazel Street, Burlington, ON L7R 3X1 | 2015-02-20 |
| Katsheshuk Fisheries Ltd. | 1315 Topsail Road, P O Box 8724, Stn. A, Paradise, NL A1B 3N4 | |
| C.k.w. Fisheries Ltd. | 46 Road To The Isles, Summerford, NL A0G 4E0 | |
| Certussoft Inc. | 103 Lila St, Dutton, ON N0L 1J0 | 2006-04-07 |
| Confederation Fisheries Inc. | 63 Old Martin Road, Rr# 1, Tignish (st Felix), PE C0B 2B0 | |
| Lila Toronto Inc. | 72 Mortimer Cres, Ajax, ON L1T 3Y3 | 2020-07-31 |
| Cjm Fisheries Limited | 4184 Ohio Rd, Shelburne, NS B0T 1W0 | 2006-10-06 |
| Flashbyte It Consulting Inc. | 5639 Lila Trail, Mississauga, ON L5M 7G4 | 2011-09-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on C.E.Lila Fisheries Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.