LES VIANDES MAPLE LEAF INC. (Corporation# 3230279) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3230279 |
| Business Number | 899843635 |
| Corporation Name |
LES VIANDES MAPLE LEAF INC. MAPLE LEAF MEATS INC. |
| Registered Office Address |
30 St-clair Ave West Suite 1500 Toronto ON M4V 3A2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J. SCOTT MCCAIN | 9 BLYTH DALE RD., TORONTO ON M4N 3M3, Canada |
| THOMAS P. MUIR | 39 BLYTH HILL RD., TORONTO ON M4N 3L6, Canada |
| MICHAEL H. MCCAIN | 144 RIVERVIEW DR., TORONTO ON M4N 3C8, Canada |
| STEVEN B. McARTHUR | 15 WOODLAND CRT., BELFOUNTAIN ON L0N 1B0, Canada |
| ROCCO CAPPUCCITTI | 202 GARDEN AVE, RICHMOND HILL ON L4C 6M3, Canada |
| G. WALLACE F. MCCAIN | 3 THORNWOOD RD., TORONTO ON M4W 2R8, Canada |
| PATRICK F. JONES | 599 STONEBURY CRES., WATERLOO ON N2K 3R2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-21 | current | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 |
| Name | 1996-02-21 | current | LES VIANDES MAPLE LEAF INC. |
| Name | 1996-02-21 | current | MAPLE LEAF MEATS INC. |
| Status | 2001-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-21 | 2001-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-05-26 | Amendment / Modification | |
| 1999-05-18 | Amendment / Modification | |
| 1996-02-21 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3092461. |
| 1996-02-21 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 3230261. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Viandes Maple Leaf Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | 1994-12-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fearmans Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3V2 | |
| Aquatic and Marine Enterprises Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1402, Toronto, ON M4V 3A1 | 1996-09-26 |
| Les Viandes Maple Leaf Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | 1994-12-02 |
| Glo Tours Limited | 30 St-clair Ave West, Suite 900, Toronto, ON M4V 3A1 | 1983-12-21 |
| Universal Arch Structures Corp. | 30 St-clair Ave West, Suite 900, Toronto, ON M4V 1K6 | 1987-03-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94019 Canada Inc. | 30 St-clair Ave W, 15th Floor, Toronto, ON M4V 3A2 | 1979-09-14 |
| Canada Packers Inc. | 30 St-clair Avenue West, Toronto, ON M4V 3A2 | 1927-08-13 |
| Maple Leaf Mills Limited | 30 St. Clair Ave West, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| 176176 Canada Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| The Collis Leather Company, Limited | 30 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| The Harris Abattoir Company Limited | 30 St. Clair Ave West, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| Les Aliments Maple Leaf Inc. | 30 St. Clair Ave West, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| Canadian Bakeries Inc. | 30 St-clair Ave W, 15th Floor, Toronto, ON M4V 3A2 | 1992-12-21 |
| Canadian Vegetable Oil Processing Ltd. | 30 St-clair Avenue West, Toronto, ON M4V 3A2 | 1951-02-05 |
| Beardmore & Co. Limited | 30 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 3A2 | 1930-06-17 |
| Find all corporations in postal code M4V3A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J. SCOTT MCCAIN | 9 BLYTH DALE RD., TORONTO ON M4N 3M3, Canada |
| THOMAS P. MUIR | 39 BLYTH HILL RD., TORONTO ON M4N 3L6, Canada |
| MICHAEL H. MCCAIN | 144 RIVERVIEW DR., TORONTO ON M4N 3C8, Canada |
| STEVEN B. McARTHUR | 15 WOODLAND CRT., BELFOUNTAIN ON L0N 1B0, Canada |
| ROCCO CAPPUCCITTI | 202 GARDEN AVE, RICHMOND HILL ON L4C 6M3, Canada |
| G. WALLACE F. MCCAIN | 3 THORNWOOD RD., TORONTO ON M4W 2R8, Canada |
| PATRICK F. JONES | 599 STONEBURY CRES., WATERLOO ON N2K 3R2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4V3A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aliments Maple Leaf Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| Petroles Maple Leaf Limitee | 111 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M5W 1K3 | |
| Maple Leaf Brick & Stone Contractors Ltd. | 9097 Boul. Lacordaire, St-leonard, QC H1R 2B5 | 1981-04-10 |
| Jeu De Cartes Maple Leaf Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1988-02-17 |
| Maple Leaf Consumer Foods Inc. | 321 Courtland Avenue East, Kitchener, ON N2G 3X8 | |
| Maple Leaf Virtual School | 15 Allstate Parkway, Unit 600, Markham, ON L3R 5B4 | 2014-01-08 |
| Maple Leaf Foods Inc. | 30 St. Clair Avenue West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| Les Moulins Maple Leaf (de L'est) Limitee | 2300 Yonge Street, 24th Floor, Toronto, ON M4P 2X5 | 1962-10-01 |
| Maple Leaf Foods Inc. | 6985 Financial Drive, Mississauga, ON L5N 0A1 | |
| Les Aliments Maple Leaf Inc. | 30 St. Clair Ave West, Toronto, ON M4V 3A2 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES VIANDES MAPLE LEAF INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.