FEARMANS INC. (Corporation# 3230261) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3230261 |
| Corporation Name | FEARMANS INC. |
| Registered Office Address |
30 St-clair Ave West Suite 1500 Toronto ON M4V 3V2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICK F. JONES | 940 TOLLGATE PLACE, BURLINGTON ON L7T 4K4, Canada |
| ARCHIBALD D. MCLEAN | 81 BOULTON DR, TORONTO ON M4V 2V5, Canada |
| MICHAEL H. VELS | 24 MOORE AVE, TORONTO ON M4T 1V3, Canada |
| MICHAEL H. MCCAIN | 3 THORNWOOD RD, TORONTO ON M4W 2R8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-20 | 1996-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-21 | current | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3V2 |
| Name | 1996-02-21 | current | FEARMANS INC. |
| Status | 1996-02-21 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-21 | 1996-02-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-21 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Viandes Maple Leaf Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | |
| Aquatic and Marine Enterprises Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1402, Toronto, ON M4V 3A1 | 1996-09-26 |
| Les Viandes Maple Leaf Inc. | 30 St-clair Ave West, Suite 1500, Toronto, ON M4V 3A2 | 1994-12-02 |
| Glo Tours Limited | 30 St-clair Ave West, Suite 900, Toronto, ON M4V 3A1 | 1983-12-21 |
| Universal Arch Structures Corp. | 30 St-clair Ave West, Suite 900, Toronto, ON M4V 1K6 | 1987-03-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gokro Investments Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Suite 607, Toronto, ON M4V 0A1 | 2020-09-23 |
| 10515957 Canada Inc. | 406-155 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 2017-11-28 |
| Foster Capital Corporation | 155 Saint Clair Avenue West, Suite 501, Toronto, ON M4V 0A1 | 2009-08-28 |
| 3654982 Canada Inc. | 155 St-clair Ave. West, #1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1999-08-23 |
| 3517055 Canada Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Appt. 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1998-07-31 |
| 2947579 Canada Inc. | 702-155 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 1993-08-23 |
| Brian Domelle Enterprises Limited | 155 St Clair Avenue West, Suite 703, Toronto, ON M4V 0A1 | 1977-08-09 |
| Roysay Investments Limited | 155 St. Clair Avenue West, Suite 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1956-06-22 |
| Belkin Holdings North America Ltd. | 101 St. Clair Avenue West, Suite 505, Toronto, ON M4V 0A2 | 2020-08-09 |
| 11643185 Canada Corp. | 101 St. Clair Ave West Ste 2001, Toronto, ON M4V 0A2 | 2019-09-24 |
| Find all corporations in postal code M4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICK F. JONES | 940 TOLLGATE PLACE, BURLINGTON ON L7T 4K4, Canada |
| ARCHIBALD D. MCLEAN | 81 BOULTON DR, TORONTO ON M4V 2V5, Canada |
| MICHAEL H. VELS | 24 MOORE AVE, TORONTO ON M4T 1V3, Canada |
| MICHAEL H. MCCAIN | 3 THORNWOOD RD, TORONTO ON M4W 2R8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4V3V2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fearmans Pork, Inc. | 821 Appleby Line, Burlington, ON L7L 4W9 | 2010-10-19 |
| Fearmans Pork, Inc. | 100, Commerce Valley Drive West, 9th Floor, Markham, ON L3T 0A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on FEARMANS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.