3016196 CANADA INC. (Corporation# 3016196) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3016196 |
| Business Number | 878075662 |
| Corporation Name | 3016196 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5201 50th Ave Suite 2 Yellowknife NT X1A 3S9 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRED HUNT | 47 OTTO DR, YELLOWKNIFE NT X1A 3P9, Canada |
| BRENDA WOOLSEY | 6 DARLY PL, NEPEAN ON K2G 1H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-16 | 1994-03-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-17 | current | 5201 50th Ave, Suite 2, Yellowknife, NT X1A 3S9 |
| Name | 1994-03-17 | current | 3016196 CANADA INC. |
| Name | 1994-03-17 | 1994-03-17 | 902890 N.W.T. LIMITED |
| Status | 1994-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1994-03-17 | 1994-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-03-17 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Northwest Territories / Territoires du Nord-Ouest |
| Address | 5201 50TH AVE |
| City | YELLOWKNIFE |
| Province | NT |
| Postal Code | X1A 3S9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mackenzie Media Ltd. | 5201 50th Ave, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | |
| Dehcho Drilling Ltd. | 5201 50th Ave, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1982-12-16 |
| 120748 Holdings Canada Ltd. | 5201 50th Ave, Suite 802 Nw Tw, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1982-12-30 |
| Northwestel Cable Inc. | 5201 50th Ave, 11th Floor Northwest Tw, Yellowknife, NT X1A 2R3 | 1994-05-27 |
| Pangnirtung Cable T.v. Ltd. | 5201 50th Ave, Suite 802, Yellowknife, NT X0A 3S9 | 1987-06-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| N.w.t. Metis Development Corporation Ltd. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1977-03-14 |
| Northwestel Cable Inc. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | |
| Northwestel Cable Inc. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | |
| Gardtal Holdings Ltd. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1981-04-08 |
| Bhp Diamonds Inc. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1994-07-15 |
| Name | Address |
|---|---|
| FRED HUNT | 47 OTTO DR, YELLOWKNIFE NT X1A 3P9, Canada |
| BRENDA WOOLSEY | 6 DARLY PL, NEPEAN ON K2G 1H3, Canada |
| City | YELLOWKNIFE |
| Post Code | X1A3S9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3016196 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.