N.W.T. METIS DEVELOPMENT CORPORATION LTD. (Corporation# 192554) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1977.
| Corporation ID | 192554 |
| Business Number | 103961454 |
| Corporation Name | N.W.T. METIS DEVELOPMENT CORPORATION LTD. |
| Registered Office Address |
5201 50th Avenue Suite 802 Yellowknife NT X1A 3S9 |
| Incorporation Date | 1977-03-14 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HERON ALLAN | #4 PINE CRES., PO BOX 1014, FORT SMITH NT X0E 0P0, Canada |
| LENNIE, WINTER | #4 BIRCH CRES.,PO BOX 391, NORMAN WELLS NT X0E 0V0, Canada |
| RICHARD Lafferty | 58 HORTON CR., YELLOWKNIFE NT X1A 3B8, Canada |
| PITTMAN, JOYCE L. | 21 - 705 WILLIAMS AVE., YELLOWKNIFE NT X1A 3W9, Canada |
| CROOK, CLELL | 102 - 76 CAPITAL DR., HAY RIVER NT X0E 1G2, Canada |
| FIRTH, ERNEST | #3 TETLICHI STREET, PO BOX 367, FORT McPHERSON NT X0E 0J0, Canada |
| BOHNET, DARRYL E. | #8 CAMSELL ST.,PO BOX 85, FORT SMITH NT X0E 0P0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-03-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-03-13 | 1977-03-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-03-14 | current | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 |
| Name | 1977-11-30 | current | N.W.T. METIS DEVELOPMENT CORPORATION LTD. |
| Name | 1977-03-14 | 1977-11-30 | 81416 CANADA LTD. |
| Status | 2000-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1977-03-14 | 2000-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1977-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1998-11-02 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1998 | 1996-09-23 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1997 | 1996-09-23 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| N.w.t. Metis Development Corporation Ltd. | 5107 - 53rd Street, Box 2910, Yellowknife, NT X1A 2R2 |
| Address | 5201 50TH AVENUE |
| City | YELLOWKNIFE |
| Province | NT |
| Postal Code | X1A 3S9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Northwestel Cable Inc. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | |
| Northwestel Cable Inc. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | |
| Gardtal Holdings Ltd. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1981-04-08 |
| Bhp Diamonds Inc. | 5201 50th Avenue, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1994-07-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mackenzie Media Ltd. | 5201 50th Ave, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | |
| Dehcho Drilling Ltd. | 5201 50th Ave, Suite 802, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1982-12-16 |
| 120748 Holdings Canada Ltd. | 5201 50th Ave, Suite 802 Nw Tw, Yellowknife, NT X1A 3S9 | 1982-12-30 |
| 3016196 Canada Inc. | 5201 50th Ave, Suite 2, Yellowknife, NT X1A 3S9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Youwaii Inc. | 101 Driscoll Road, Yellowknife, NT X1A 0A1 | 2019-04-02 |
| Omni Blender Canada Ltd. | 116 Haener Drive, Yellowknife, NT X1A 0A1 | 2013-09-07 |
| Open Water Charters Inc. | 120 De Weerdt Cr., Yellowknife, NT X1A 0A1 | 2012-06-25 |
| 6898424 Canada Inc. | 3 Stirling Court, Yellowknife, NT X1A 0B2 | 2008-01-02 |
| Ampthenorth Inc. | 102-111 Moyle Drive, Yellowknife, NT X1A 0B7 | 2020-02-19 |
| 2836050 Canada Ltd. | 429 Hall Crescent, Yellowknife, NT X1A 0C2 | 1992-07-09 |
| B. Moradhaseli Diamond Consulting Corp. | 202-32 Con Road, Yellowknife, NT X1A 0C7 | 2016-01-14 |
| Ragged Ass Mining Company Limited | 121 Curry Drive, Yellowknife, NT X1A 0G4 | 2002-05-13 |
| Polar Tech Clean Energy Inc. | 121 Curry Drive, Yellowknife, NT X1A 0G4 | 2016-04-28 |
| Metis Council of The Northwest Territories | 121 Curry Drive, Yellowknife, NT X1A 0G4 | 2016-05-02 |
| Find all corporations in postal code X1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HERON ALLAN | #4 PINE CRES., PO BOX 1014, FORT SMITH NT X0E 0P0, Canada |
| LENNIE, WINTER | #4 BIRCH CRES.,PO BOX 391, NORMAN WELLS NT X0E 0V0, Canada |
| RICHARD Lafferty | 58 HORTON CR., YELLOWKNIFE NT X1A 3B8, Canada |
| PITTMAN, JOYCE L. | 21 - 705 WILLIAMS AVE., YELLOWKNIFE NT X1A 3W9, Canada |
| CROOK, CLELL | 102 - 76 CAPITAL DR., HAY RIVER NT X0E 1G2, Canada |
| FIRTH, ERNEST | #3 TETLICHI STREET, PO BOX 367, FORT McPHERSON NT X0E 0J0, Canada |
| BOHNET, DARRYL E. | #8 CAMSELL ST.,PO BOX 85, FORT SMITH NT X0E 0P0, Canada |
| City | YELLOWKNIFE |
| Post Code | X1A3S9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Metis Nation Development Corporation | 50 O'connor St., Suite 310, Ottawa, ON K1P 6L2 | 1993-07-06 |
| Hay River Metis Development Corporation | #7, 5120 - 49th Street, Yellowknie, NT X1A 1P8 | 1988-03-01 |
| Zone #2 Metis Development Corporation | 4807 50th Ave., 2nd Floor Box 846, St.paul, AB T0A 3A0 | 1986-07-25 |
| Fort Smith Metis Development Corporation (1984) Ltd. | 4908 49th Street, Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1984-10-23 |
| Fort Simpson Metis Development Corporation | 200, 4915 - 48th Street, Yk Centre East, P.o. Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1989-02-20 |
| Fort Good Hope Metis Development Corporation Ltd. | 5107 - 53rd Street, Box 2910, Yellowknife, NT X1A 2R2 | 1984-06-27 |
| Yellowknife Metis Development Corporation Ltd. | 601, 4920 52 Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1984-05-28 |
| Les Produits Alimentaires Metis Inc. | 790 De La Plage, Rimouski, QC | 1976-11-01 |
| Metis Music Ensemble | 288 Wright Avenue, Toronto, ON M6R 1L9 | 2012-02-07 |
| Aboriginal Metis Citizens Alliance of Canada | 136 Castleridge Close N.e., Calgary, AB T3J 1Y9 | 2003-10-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on N.W.T. METIS DEVELOPMENT CORPORATION LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.