CHRISTIAN VICTORY CHURCH (Corporation# 3015751) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1994.
| Corporation ID | 3015751 |
| Business Number | 891595795 |
| Corporation Name | CHRISTIAN VICTORY CHURCH |
| Registered Office Address |
520 Brealey Drive Peterborough ON K9K 2R7 |
| Incorporation Date | 1994-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 77 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN TROTTER | 99 TROTTERS ROAD, APSLEY ON K0L 1A0, Canada |
| JIM TEDFORD | General Delivery, Youngs Point ON K0L 3G0, Canada |
| Ryan Smith | 871 Armour Rd, Peterborough ON K9H 2A5, Canada |
| BRAD DOUGHTY | 6 RENFORTH CRESCENT, PETERBOROUGH ON K9K 1M7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1994-03-17 | 2014-07-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1994-03-16 | 1994-03-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-07-23 | current | 520 Brealey Drive, Peterborough, ON K9K 2R7 |
| Address | 2004-03-31 | 2014-07-23 | 520 Brealey Drive, Peterborough, ON K9K 2R7 |
| Address | 1994-03-17 | 2004-03-31 | 1149 Clonsilla Venue, Peterborough, ON K9J 5Y6 |
| Name | 2014-07-23 | current | CHRISTIAN VICTORY CHURCH |
| Name | 1999-12-15 | 2014-07-23 | CHRISTIAN VICTORY CHURCH |
| Name | 1994-03-17 | 1999-12-15 | SHILOH WORD FELLOWSHIP |
| Status | 2014-07-23 | current | Active / Actif |
| Status | 1994-03-17 | 2014-07-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-23 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2014-06-05 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1999-12-15 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1994-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-24 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-09 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 520 BREALEY DRIVE |
| City | PETERBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | K9K 2R7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Peruvian Foods Corp. | 805-246 Spillsbury Dr, Paterborough, ON K9K 0A1 | 2020-04-01 |
| 12241676 Canada Inc. | 5, Amy's Crt, Peterborough, ON K9K 0A6 | 2020-08-03 |
| Handcramp Entertainment Inc. | 772 Tully Cresent, Peterborough, ON K9K 0A8 | 2009-04-22 |
| Domain Medium Inc. | 772 Tully Cresent, Peterborough, ON K9K 0A8 | 2009-07-07 |
| 12501368 Canada Inc. | 1358 Ireland Drive, Peterborough, ON K9K 0B1 | 2020-12-01 |
| 10234931 Canada Ltd. | 1358 Ireland Dr., Peterborough, ON K9K 0B1 | 2017-05-14 |
| Edeefy Fitspiration Inc. | 312 Spillsbury Drive, Unit 203, Peterborough, ON K9K 0B6 | 2017-03-24 |
| J Harvey Counselling Incorporated | 1557 Cahill Drive, Peterborough, ON K9K 0G6 | 2020-05-01 |
| 10415120 Canada Incorporated | 1572 Cahill Drive, Peterborough, ON K9K 0G6 | 2017-09-20 |
| Tirewall Corporation | 1560 Redwood Drive, Peterborough, ON K9K 1B4 | 2008-02-29 |
| Find all corporations in postal code K9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN TROTTER | 99 TROTTERS ROAD, APSLEY ON K0L 1A0, Canada |
| JIM TEDFORD | General Delivery, Youngs Point ON K0L 3G0, Canada |
| Ryan Smith | 871 Armour Rd, Peterborough ON K9H 2A5, Canada |
| BRAD DOUGHTY | 6 RENFORTH CRESCENT, PETERBOROUGH ON K9K 1M7, Canada |
| City | PETERBOROUGH |
| Post Code | K9K 2R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Victory Christian Centre, London Inc. | 5 Suffield Court, London, ON N6P 1E3 | |
| Evangelical Christian Church In Canada (christian Disciples) | 410, 125 Lincoln Road, Waterloo, ON N2J 2N9 | 1993-11-26 |
| Victory Faith Christian Centre | Box 133, Maidstone, ON N0R 1K0 | 2004-12-03 |
| Victory Christian Center, Inc. | 139 Wolf Willow Crescent, Edmonton, AB T5T 1T1 | 1982-11-25 |
| Christian Victory Ministries International, Inc. | 411 Fitzwilliam Street, Nanaimo, BC V9R 3A9 | 1983-03-03 |
| Victory Faith Christian Fellowship | 2176 Thomson Crescent, Severn, ON L3V 0V7 | 1994-04-29 |
| Amazing Faith Victory Church | 231 Habkirk Drive, Regina, SK S4S 2X5 | 2013-06-11 |
| Victory N Life Church, Inc. | 155 Ferris Lane, Barrie, ON L4M 2Y1 | 1985-03-04 |
| Victory Life Family Church | 751 Woodhill Drive, Fergus, ON N1M 3N2 | 2010-06-09 |
| Victory Bible Church International (canada) | 22, Gulliver Crescent, Brampton, ON L6S 1S9 | 2016-10-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHRISTIAN VICTORY CHURCH.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.